Společnost Xiaomi v žebříčku Global 2000 časopisu Forbes

Časopis Forbes zveřejnil žebříček Global 2000 pro rok 2020. Společnost Xiaomi Corporation zabývající se výrobou chytrých telefonů a inteligentního hardwaru propojeného prostřednictvím platformy Internet of Things, oznámila umístění na 384. pozici v žebříčku. Ve srovnání s minulým rokem si Xioami polepšilo o 42 příček.

Časopis Forbes sestavuje každoročně žebříček Forbes Global 2000, který poskytuje ucelený přehled společností, které jsou hodnoceny z hlediska výnosů, zisku, aktiv a tržní kapitalizace. Podle seznamu pro rok 2020 byly výnosy společnosti Xiaomi ve výši 29,8 miliard, zisk ve výši 1,5 miliard, aktiva ve výši 26,4 miliard a tržní kapitalizace ve výši 31,5 miliard amerických dolarů. 

V roce 2019 společnost Xiaomi dosáhla stabilního růstu ve všech segmentech svého podnikání. Celkové výnosy skupiny poprvé překročily 200 miliard RMB, když dosáhly 205,8 miliard RMB, což je meziroční nárůst o 17,7 %, který představuje složenou roční míru růstu za devět let ve výši 112 %. Upravený čistý zisk byl ve výši 11,5 miliard RMB, tedy meziroční nárůst o 34,8 %, což předčilo tržní očekávání. 

„Umístění v žebříčku Global 2000 je pro společnost Xiaomi velkou ctí. Uznání trhu je pro naši společnost zároveň motivací posouvat naše podnikání na další úroveň. V minulém roce jsme provedli několik klíčových změn u produktových portfolií, úpravy v organizační struktuře a v systémech řízení. Během klíčového období přechodu ze 4G na 5G jsme dosáhli zdravého stavu zásob. Zrychlili jsme naši mezinárodní expanzi, díky čemuž téměř polovina našich výnosů nyní pochází ze zahraničních trhů, což ze Xiaomi činí skutečně globální společnost. Ačkoliv naše odvětví čelí závažným problémům, skupina i přes pokles trhu nadále vykazuje růst. Naším cílem zůstává zaměření na strategii 5G, umělou inteligenci a Internet of Things (IoT), spolu s navyšováním investic, abychom umožnili všem po celém světě lepší život prostřednictvím inovativních technologií,“ uvedl Lei Jun, zakladatel, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Xiaomi.

Dle aktuálních výzkumů zaznamenaly dodávky chytrých telefonů společnosti Xiaomi v prvním čtvrtletí roku 2020 růst i přes pokles trhu. Podle analytické firmy Canalys celosvětové dodávky chytrých telefonů meziročně poklesly o 13 % na 272 milionů kusů. Společnost Xiaomi však v tomto období nadále vykazovala růst o 9 % a předstihla tak ostatní přední výrobce chytrých telefonů. Její tržní podíl stoupl na 11,1 % a společnost se tak trvale se umisťovala v celosvětovém měřítku mezi čtyřmi nejdůležitějšími společnostmi. Podle společnosti IDC celosvětové dodávky chytrých telefonů meziročně klesly o 11,7 % na 276 milionů kusů, ale dodávky přístrojů Xiaomi přesto vzrostly o 6,1 %, a její tržní podíl byl 10,7 %.  

Společnost Xiaomi nezlomilo ani první čtvrtletí roku 2020, kdy svět paralyzovala pandemie onemocnění COVID-19. Ta si udržela svou vedoucí pozici v západní Evropě. Dodávky chytrých telefonů od společnosti Xiaomi v západní Evropě v průběhu prvního čtvrtletí se dokonce výrazně zvýšily, a to až o 79 %, čímž Xiaomi překonala konkurenty a zvýšila svůj tržní podíl na 10 %. Ve Španělsku vzrostly dodávky chytrých telefonů o 46 % a představovaly 28% tržní podíl. Společnost se tak stala jedničkou mezi značkami chytrých telefonů. V roce 2019 výnosy z prodejů na zahraničních trzích dosáhly 91,2 miliard RMB a představovaly 44,3 % celkových výnosů skupiny.
K 31. prosinci 2019 byly produkty společnosti Xiaomi prodávány ve více než 90 zemích
a regionech.  

Kromě toho společnost Xiaomi vydala desetiletý přednostní nezajištěný dluhopis s pevnou úrokovou sazbou ve výši 600 milionů USD a s kuponovou sazbou 3,375 %. Transakce dosáhla vůbec nejnižší výnos u prvního desetiletého dluhopisu vydaného čínskou společností působící v oboru technologií, médií a telekomunikací, a efektivně tak snížila dlouhodobou míru financování společnosti. Konečná výše byla 8,5násobek původního upsání, čímž prokázala, že dluhopis byl kapitálovým trhem nadšeně přijat. Úspěch dluhopisu ukazuje důvěru investorů v dlouhodobý rozvoj skupiny. 

Společnost Xiaomi dle svého plánu tento rok uvede na trh alespoň deset chytrých telefonů s podporou sítí 5G a navýší náklady na výzkum a vývoj na 10 miliard RMB. V následujících pěti letech se její investice do 5G a AIoT zvýší z 10 miliard RMB na více než 50 miliard RMB, aby byla zajištěna její absolutní dominance v oboru inteligentního bydlení. Skupina bude pokračovat v expanzi na prémiový trh, ale i nadále se bude plnit svůj záměr výroby úžasných produktů za poctivé ceny. 

O společnosti Xiaomi 

Xiaomi je nejrychleji expandující značka elektroniky a smartphonů. Na českém trhu působí Xiaomi oficiálně od září 2017. Jedním ze dvou oficiálních distributorů značky Xiaomi je pro Českou republiku společnost Witty Trade s.r.o., která disponuje oficiální licencí pro distribuci produktů. Oblíbenost značky, která se vyznačuje hlavně excelentním poměrem cena/výkon, roste v ČR raketovým tempem. Chytrý telefon Xiaomi vlastní každý šestý Čech. Chytré hodinky nebo náramek této značky pak dokonce každý druhý. Xiaomi je v současné době čtvrtou největší světovou značkou smartphonů a založila největší světovou platformu pro spotřebitele IoT s více než 132 miliony inteligentních zařízení (bez započtení smartphonů a notebooků) připojených k její platformě. V současné době jsou produkty Xiaomi přítomny ve více než 80 zemích a regionech po celém světě a mají vedoucí postavení na mnoha trzích.

Více informací o společnosti Xiaomi naleznete na https://blog.mi.com/en/.