Zlín investuje do chytré komunikace, spouští Mobilní Rozhlas

Tisková zpráva, Brno – 26. května 2020 – Magistrát města Zlína spouští mobilní aplikaci Mobilní Rozhlas. Metropole Zlínského kraje se stává po Brnu druhým krajským městem, které platformu Mobilní Rozhlas využívá. Od nového systému si slibuje především efektivnější a rychlejší informování obyvatel a jejich zapojení do věcí veřejných. Do celého systému bude zapojena i platforma pro participativní rozpočet Tvoříme Zlín.

Cílem zlínského magistrátu je zlepšení informovanosti obyvatel města prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní Rozhlas, která umožňuje informovat obyvatele města i nerezidenty formou SMS, emailu či push notifikací o aktuálním dění ve městě, kultuře a sportu, dopravních uzavírkách, nebo krizových situacích. Občané mohou v rámci aplikace přispívat podněty ke zlepšení ve městě nebo upozornit například na černé skládky. Podle údajů Mobilního Rozhlasu se v minulém roce podařilo celorepublikově zlikvidovat několik stovek černých skládek, na které občané měst pomocí platformy upozornili.

„Mobilní Rozhlas je další prvek pro lepší informovanost a větší zapojení občanů do chodu města, což je jeden z našich dlouhodobých cílů,“ sdělil k nové aplikaci primátor Zlína Jiří Korec.

Důležitým bodem je i zapojení platformy Tvoříme Zlín, ve které mohou Zlíňané hlasovat o vlastních projektech v participativním rozpočtu. Magistrát chce rovněž pomoci občanské participaci vytvářením dotazníků či minireferend, která by samosprávě měla pomoci se zlepšováním životních podmínek pro obyvatele města.

“Stačí se zaregistrovat na webu muj.mobilnirozhlas.cz. Zde si vyplníte adresu, na níž bydlíte, nebo která vás zajímá a typ informací, které chcete dostávat. Nastavit lze příjem dopravních informací či zpráv určených seniorům nebo rodinám s dětmi apod. Doporučujeme stáhnout si také aplikaci Mobilní Rozhlas do mobilu. Díky ní se k důležitým informacím dostanete v ještě kratším čase,“ popisuje radní pro IT a Smart technologie Jiří Jaroš.

Mobilní Rozhlas v současné době využívá více než 800 měst a obcí a je do něj zapojeno přes 400 tisíc obyvatel. „Zapojení Zlína do Mobilního Rozhlasu je pro nás významným milníkem. Jedná se o další důležité krajské město, které platformu jako celek využívá. Ceníme si progresivního přístupu ze strany magistrátu a věříme, že tato dlouhodobá investice do vztahu s občany se odrazí na tom, že místní obyvatelé budou s životem ve Zlíně ještě spokojenější,“ uvádí Ondřej Švrček, zakladatel platformy Mobilní Rozhlas.

Již zhruba 15 % českých měst a obcí využívá platformu Mobilní Rozhlas. Statutární město Zlín se tak připojuje k Brnu, Praze 7, Přerovu či Vsetínu, které jsou do ekosystému chytré obecní komunikace již zapojeny. Představitelé samospráv mají díky tomu možnost kontaktovat obyvatele pomocí SMS zpráv, e-mailů, push notifikací či hlasových zpráv pro nevidomé a slabozraké a mohou s nimi efektivně komunikovat. Aplikace pro chytré telefony Mobilní Rozhlas/Zlepšeme Česko je aktuálně dostupná na Google Play a Appstore.