Opravdový benefit pro pracující rodiče? Flexibilita a hlídání.

/ Praha, 28. 5. 2020 / Poslední měsíce ukázaly, že je nutná nejen flexibilita, ale i další jistoty pro rodiče, pokud přijdou o zázemí škol, školek a prarodičů, nebo dojde k nějaké individuální mimořádné situaci. Řešením je hlídací koutek přímo na pracovišti. Jednak zvýší možnosti rodičů zapojit se do pracovního procesu, ale i jistotu, že je o jejich děti dobře postaráno, a mohou se tak na práci plně soustředit. Provoz dětského koutku             v Rohlik.cz startuje tento týden. Zatím má režim organizovaného hlídání na 3 dny v týdnu, zbývající dny je volně přístupný v doprovodu rodiče.

Rohlik.cz pravidelně pořádá zaměstnanecké průzkumy spokojenosti nejvíce si lidé cení smysluplné a zajímavé práce, viditelných výsledků a možnosti věci ovlivnit, protože jejich nápady se realizují, a to velice rychle. Samotná práce pro Rohlik.cz je prostě baví. Na druhé straně ji vnímají jako velmi náročnou. Proto se v oblasti benefitů Rohlik.cz soustředí na to, jak extrémní rychlost a náročnost vykompenzovat, dělat si radost, odpočívat a dokázat skloubit osobní a pracovní život. Každý benefit vytváří vždy ve spolupráci se svými zaměstnanci             na základě jejich zpětné vazby. Nicméně i v oblasti HR je Rohlik.cz data-driven firma, proto probíhá pravidelná kalibrace a reporting o využívání benefitů.

Rodiče potřebují flexibilitu a záložní plán

Věkový průměr se v Rohlik.cz pohybuje okolo 30 let. V loňském roce na mateřskou dovolenou odešel rekordní počet maminek. Rodičů tedy přibývá a firma jim chce poskytnout maximální možnou flexibilitu. Ta začíná u volné pracovní doby, možnosti práce z domova a zkrácených úvazků. „V zásadě nás zajímá výsledek a kvalita práce, to odkud ji zaměstnanec dělá a kdy, už je součástí jeho organizace dne a aktuálních možností,“ komentuje Zuzana Melicheríková, HR ředitelka Rohlik.cz

„Tomáš Čupr je taky táta, a tak moc dobře ví, jaké to je skloubit rodinný život a práci. Nápad na zřízení koutku a hlídání vzešel spontánně od něj, kdy napsal do firemního chatu. Zájem byl okamžitý a projekt na hlídání v Rohlíku byl na světě,“ vysvětluje vznik celého projektu Zuzana Melicheríková.

Pozitivní zkušenosti s otevřeným přístupem k rodičovství má i Petra Neugebauerová.                Do Rohlik.cz nastupovala na finance již v roce 2015, kdy její manažerka i kolegyně byly těhotné.  „Obě se tehdy po porodu vrátily zhruba po dvou měsících do pracovního procesu. Věděla jsem, že Rohlík bude velmi mother/baby friendly firma a návrat jednou bude snadný. Nakonec jsem začala pracovat v šestinedělí plně na home office. Když moje dcera Mia spinkala, mohla jsem ji mít u sebe a přitom pracovat. Mie je dnes 3,5 roku a já pracuji zhruba na 70 % úvazek částečně stále z domova.“

Na základě zpětné vazby od rodičů se ukázalo, že největší zájem je o flexibilní hlídání několik dní v týdnu, s možností dopoledních a odpoledních bloků pro úplně malé děti, ale i školáky po skončení výuky. Samostatná kapitola jsou pak prázdniny, kdy je jasná preference na souvislý provoz celý týden. Provoz dětského koutku v Rohlik.cz startuje tento týden. Zatím má režim organizovaného hlídání na 3 dny v týdnu a s kapacitou pro 10 dětí od 2 let. Zbývající dny je volně přístupný v doprovodu rodiče.

Na základě specifický požadavků od rodičů si vybral Rohlik.cz pro spolupráci společnost MomsCare s.r.o., která organizuje ve firmách hlídací a vzdělávací workshopy, tzn. Hravé dny. Zkušenosti má již například z Avastu a Deloitte.

„Zakládáme si na tom, že naše služby jsou šité na míru. Vše vždy začíná u těch nejmenších, pokud jsou spokojené děti, budou spokojení rodiče a tím pádem i zaměstnavatel, proto dbáme na laskavý a individuální přístup. Baví nás být trpělivými průvodci dětí, které si s námi mohou hrát, učit se novému, mít v nás jistotu. Mohou se s námi radovat, objevovat a poznávat nové přátele. Učíme je samostatnosti a sebejistotě, ale zároveň jim necháváme co nejvíce prostoru být sami sebou, být dětmi, říkají zakladatelky MomsCare s.r.o.“

Oběd například zůstává v režii rodičů, ale zbývající stravování je součástí provozu koutku. Cílem je zajistit dětem pestrou a různorodou stravu, a protože je to koutek právě v Rohlik.cz, tak jídlo bude pro děti časté téma pro poznávání a ochutnávání. I proto se zapojili do projektu dodavatelé a pravidelně budou stravování podporovat ochutnávkami, dětskou hygienou             a zajímavými hračkami. Zapojili se například Danone, Olma, Bel, Procter&Gamble a Lego.

„Sami z vlastní zkušenosti velké mezinárodní společnosti víme, jak zásadní pro další rozvoj    a úspěch každé firmy jsou spokojení zaměstnanci. Proto jsme rádi podpořili projekt společnosti Rohlik.cz, s níž úspěšně spolupracujeme již několik let, a začali jsme dodávat jogurty a další zdravé mléčné svačinky pro děti do jejich nové firemní školky,“ shrnul Jan Wegert, Danone.

Stravenky a penzijko chce korporát

Rohlik.cz se v oblasti péče o zaměstnance a benefitů řídí předně potřebou svých zaměstnanců. V nabídce benefitů tak zaměstnanci nenajdou klasické výhody typické především pro velké společnosti.

„Sledujeme trendy na trhu i v zahraničí, pak se přímo zaměstnanců ptáme, zda by byl o daný benefit zájem. Pokud ano tak ho otestujeme a když splní očekávání a je pravidelně používaný stane se součástí nabídky, když ne tak v něm nepokračujeme a hledáme vhodnější variantu,“ vysvětluje Zuzana Melicheríková.

Místo klasických stravenek například zaměstnanci chtěli členství v Rohlík Premium a denně čerstvé ovoce a zeleninu na pracovišti. V oblibě mají i využívání Rohlik Pointu pro obědy             a rychlé večerní nákupy. Ve firmě také nenajdete klasické automaty na rychlé občerstvení, ale Fresh Pointy plné zdravých svačin a obědů, například od Sklizeno a Uga.