Praha tuto neděli vybere vítěze inovačního maratonu #NakopniPrahu

8. června 2020 – Praha – V neděli 14. června se v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) sejdou finalisté soutěže #NakopniPrahu. Celkem 9 týmů zde před odbornou porotou odprezentuje své návrhy, jak s pomocí technologií nebo inovací zlepšit život Pražanů. Tři vítězná řešení získají finanční odměnu v celkové výši 100 000 Kč a vítěz navíc pomoc s realizací nápadu.

Pražský inovační maraton odstartoval v prosinci minulého roku pod názvem #NakopniPrahu primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. Cílem soutěže tzv. „urban hackingu“ je vybrat a rozvinout nejlepší projekty v různých oblastech, např. data, vizuální smog, zeleň a voda ve městě, sousedské vztahy, bezdomovectví, zdravý životní styl nebo vzdělávání. Celkem se do soutěže sešlo 42 přihlášek, z nichž porota vybrala v dubnu týmy finalistů, které dostaly finanční příspěvek, aby mohly své nápady dotáhnout a připravit funkční prototyp řešení. 

Devět finalistů se sejde v neděli 14. června v Centru architektury a městského plánování CAMP, aby před odbornou porotou odprezentovali své projekty. Týmy postupující do finále #NakopniPrahu

  • Tým Greenwitch pracující na projektu na využití podzemního vedení v Praze. Projekt by pomocí moderních technologií a softwaru upravil vedení městských technických sítí, aby bylo efektivnější a méně náročné na opravy. 
  • Tým Kasiopea představí projekt vzdělávacího portálu Sagitta, na kterém by se interaktivním způsobem v češtině vyučovalo programování. 
  • Tým Koblížci je autorem projektu Knihy na Prahu, který reaguje na pandemii a umožnil by dovážení knih z knihoven seniorům
  • Tým MPGA ukáže projekt Zazelenej Prahu, který by pomáhal majitelům budov s tvorbou zelených fasád v Praze.  
  • Tým Plant Control má projekt Systém chytrých závlah. Pomocí implementace chytrých řídicích jednotek by optimalizoval nakládání s vodou při zavlažování.
  • Tým Revolt BI vymyslel nástroj Prague Vision. Projekt, který by pomáhal manuálně i automaticky shromažďovat data o vizuálním smogu (nelegální reklama, uschlá zeleň, vraky aut apod.).
  • Tým Superhero Senior přiblížil projekt, který podpoří plnější a šťastnější život seniorů skrze aplikaci, která bude pro seniory lehce ovladatelná a bude podporovat jejich sociální vazby a intelektuální činnost.
  • Tým TREES4CITY chce pomocí vzorového návrhu ulice demonstrovat vhodný způsob hospodaření s dešťovou vodou.
  • Tým Virtualisté ve svém projektu Pošli úsměv bojuje v období pandemie proti osamělosti seniorů a podporuje lidi, kteří o ně pečují.

Podrobnější popis projektů najdete na www.nakopniprahu.cz/projekty.

Finále Pražského inovačního maratonu, kde finalisté během 10 min. odprezentují své projekty, proběhne za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba v neděli 14. června od 9:00 v Centru architektury a městského plánování neboli CAMP.  Vyhlášení výsledků proběhne ve stejný den v 15:00. Celou akci budete moci sledovat živě na http://www.nakopniprahu.cz.

Fotografie k projektům jsou ke stažení ZDE.

O projektu #NakopniPrahu

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení šesti výzev pro zlepšení života v Praze. Maraton byl zahájen 16. prosince 2019 a vyhlášení vítězných projektů určených k realizaci se uskuteční v červnu 2020. Pořadatelem maratonu je Magistrát hlavního města Prahy a organizátorem společnost Insane Business Ideas s.r.o. Více informací najdete na www.nakopniprahu.cz