Exkluzivní design a zvuk – nové luxusní reprosoustavy Elac Concentro S 509

Elac, jeden z nejvýznačnějších světových výrobců reproduktorových soustav, představuje přírůstek do své prémiové řady reprosoustav Concentro. Nové kabinety označené jako Concentro S 509 vycházejí z loni uvedeného modelu S 507. Původní koncept byl zvětšen a zdědil po svém vzoru nejen vynikající zvukové vlastnosti i unikátní design na vysokém podpatku. Nejnáročnějším uživatelům nabízí exkluzivní design, vyrovnanou charakteristiku v celém frekvenčním pásmu a vysoký akustický výkon. Významným prvkem jsou použité koncentrické měniče s novým výškovým reproduktorem JET 5C a středovou hliníkovou membránou.

Praha, 4. června 2020 – BaSys CS, výhradní distributor produktů ELAC pro ČR, představuje novou reprosoustavu nejvyšší kategorie Elac Concentro S 509 určenou pro nejnáročnější posluchače. Její provedení je založeno na designově mimořádně výrazném modelu S507. Čtyřpásmové kabinety stojí „na vysokém podpatku“, jsou určeny pro instalaci na podlahu a komplet působí elegantním a přirozeným dojmem. Celkem čtyři basové reproduktory o průměru 180 mm jsou osazeny do boků skříně ve dvojicích proti sobě. Tím byl eliminován přenos vibrací basových měničů do skříně při zachování jejich vysokého výkonu. Reprodukci dalších frekvenčních pásem zajišťuje koncentrický měnič StepX-JET s novým výškovým reproduktorem JET 5C a 130 mm středovou hliníkovou membránou v kombinaci s dalším špičkovým středovým reproduktorem o průměru 180 mm. Směrovost vyzařování středních a vysokých kmitočtů lze podle akustických potřeb a osobních preferencí optimalizovat pomocí jedné ze tří různě tvarovaných manžet DCR (Directivity Control Rings), které prodlužují obrubu koncentrického měniče StepX-JET do krátkého zvukovodu. 

Nejnovější generace výškového reproduktoru JET

Membrána výškových měničů JET je oproti tradičním řešením tvořena fólií tenčí než lidský vlas, která je složena do tvaru harmoniky. Zvukové vlny jsou tvořeny vytlačováním vzduchu při smršťování této harmoniky. Tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče.  Díky extrémně nízké hmotnosti membrány má reproduktor okamžitou reakci bez jakékoli setrvačnosti. Kromě toho má minimální zkreslení a zvuk je šířen do širšího prostoru než u tradičního konceptu. Tím dodává větší prostorovost a snižuje nároky na přesné nasměrování do poslechového místa. Řada reprosoustav Elac Concentro S využívá novou kompaktní generaci JET 5C, která byla vyvinuta speciálně pro tento model. JET je zasazen doprostřed jednoho ze středových měničů, což optimalizuje směrové charakteristiky komplexního pásma středo-výškových tónů. 

Krystalově zalamovaná středotónová membrána AS-XR

Druhý středový reproduktor s technologií ELAC AS-XR o průměru 180 mm využívá vlastní technologii hliníkové sendvičové membrány s rozšířeným frekvenčním rozsahem. Vnější hliníkový kónus je pro dosažení vysoké tuhosti a minimalizace zkreslení zalamován do tvaru krystalu a pro snížení rezonance je zezadu spojen speciálním procesem lepení s papírovým kuželem. Díky tomuto řešení má střední pásmo Concentro S 509 bohatou frekvenční charakteristiku a vynikající vlastnosti při vysoké úrovni vybuzení.

Luxusní provedení a technická specifikace 

Kabinety „na podpatku“ o rozměrech 1320 x 325 x 460 mm jsou zpracovány s nejvyšší precizností, což zdůrazňuje také jejich dokonalá a vysoce lesklá povrchová úprava v černé a bílé barvě nebo v barevném provedení ořechového dřeva. Díky provedení skříně, instalovaným reproduktorům a použitému měniči JET bylo dosaženo impozantního frekvenční charakteristiky s rozsahem 22 až 50000 Hz.

Reprosoustavy ELAC Concentro S 509 jsou nyní dostupné v bílém a černém provedení za koncovou doporučenou cenu 440 000 Kč a v designu leskle lakované ořechové dýhy za 460 000 Kč za pár.

Podrobné technické informace naleznete zde: https://www.dropbox.com/s/cxy0g76p2iq5279/Concnetro_S_509_Factsheet_EN_new.pdf?dl=0 

Obrázky ve vysokém rozlišení jsou ke stažení zde: https://www.dropbox.com/sh/6wo1u6wj8p45zmf/AAAaYqGzrKoyG9rcscL8wcVSa?dl=0 

O společnosti Elac:

Elac vyrábí inovativní výrobky s vynikajícím zvukovým přednesem a hodnotou, se závazkem dosažení nejlepšího zvuku na světě, již 90 let. Součástí nabídky je široký rozsah reprosoustav a audio komponentů. Od začátku je Elac pověstný svými pokročilými technologiemi, nekompromisní kvalitou dílenského zpracování a hodnotným Evropským stylem.

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.