Atos odmění mladé vědce, kteří zazářili v 10. ročníku Ceny Josepha Fouriera za počítačové vědy

Praha, 26. června 2020 ‒ Mladí nadějní vědci se utkali v soutěži o nejlepší výzkumnou práci v oblasti informatiky a výpočetních věd. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 2. července v budově Francouzského institutu v Praze. Vítěze Ceny Josepha Fouriera za počítačové vědy odmění společnost Atos IT Solutions and Services, která soutěž ve spolupráci s Francouzským institutem pořádá již 10 let. Autoři nejlepších prací mohou získat peněžní odměnu, stipendium na stáž ve Francii nebo výpočetní čas na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations.

Výzkumné práce mladých vědců často obsahují objevné a praktické myšlenky. Společnost Atos ve spolupráci s Francouzským institutem pořádá soutěž o Cenu Josepha Fouriera a oceňuje skvělé nápady, které studenti a mladí výzkumníci v pracích publikují. V soutěži se každoročně utkávají autoři nejlepších prací se speciálním zaměřením na návrh a využití výpočetně náročných algoritmů a metod, simulací a modelování či na manipulaci s velkými objemy dat. Letos se o cenu uchází více než desítka kandidátů z předních českých univerzit.

Autorům tří nejlepších výzkumných prací společnost Atos IT Solutions and Services, s.r.o. udělí finanční odměnu. První dva výherci budou mít také možnost vycestovat do Francie na měsíční výzkumnou stáž ve vybrané francouzské výzkumné instituci. Stipendium na měsíční stáž poskytne Francouzské velvyslanectví v ČR. Udělena bude také speciální cena poroty, jejíž vítěz získá 50 000 výpočetních hodin na superpočítači Národního superpočítačového centra v Ostravě IT4Innovations. 

Odměny, které čekají na výherce Ceny Josepha Fouriera 2020:

  1. místo: 60 000,- Kč + Stipendium na výzkumnou stáž (1 měsíc)
  2. místo: 40 000,- Kč + Stipendium na výzkumnou stáž (1 měsíc)
  3. místo: 25 000,- Kč

Speciální cena poroty: 50 000 výpočetních hodin na superpočítači Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

V loňském roce se stal absolutním vítězem Vojtěch Mrázek z VUT v Brně. První cenu získal za vývoj metody, která díky využití postupů inspirovaných přírodou – zejména genetického programování – sníží elektrickou spotřebu integrovaných obvodů. Metodu lze použít třeba v zařízeních používaných pro Internet věcí.

„Počítačové vědy a informační technologie hrají v současné době čím dál tím větší roli při rozvoji vědy, výzkumu a inovací. Jsou stále velice atraktivním oborem a jsem rád, že je o něj mezi studenty českých univerzit velký zájem. Díky tomu může Česká republika držet krok s ostatními technicky vyspělými zeměmi. V naší zemi je mnoho talentovaných lidí a společnost Atos si velice váží toho, že je může touto formou podporovat, aby měli možnost svůj talent plně využít,“ řekl Jaroslav Vojtěch – vedoucí oddělení HPC & Big Data ve společnosti Atos.

Cena Josepha Fouriera je udělována v rámci Vědeckých cen Francouzského velvyslanectví, které české talenty oceňuje již 26 let.

***

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci se 110 000 zaměstnanci v 73 zemích a s ročním obratem ve výši € 12 miliard. Evropská jednička v poskytování cloudových služeb, kybernetické bezpečnosti a výpočetní techniky s vysokým výkonem poskytuje end-to-end řešení pro Orchestrated Hybrid Cloud, Big Data, Business Applications i Digital Workplace.

Atos je celosvětovým partnerem Olympijských a Paralympijských her v oblasti informačních technologií a působí pod značkami Atos, Atos|Syntel a Unify.

Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na CAC40 akciovém indexu v Paříži.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru.