Když vývojáři nechají nahlédnout do své bubliny. Mews rozjel program Code&tell, ve kterém se zaměstnanci poučí o kódování

Český startup Mews, který poskytuje ubytovacím zařízením po celém světě systém pro kompletní správu rezervací, check-inů a vyřizování požadavků hostů, rozjel interní program s názvem Code&tell. Při něm se potkávají vývojáři s kolegy z ostatních sekcí firmy, aby jim přiblížili náplň své práce. Projekt zároveň funguje jako tzv. icebreaker mezi profesemi, které se běžně v kanceláři míjejí. Vedení Mews si od nově spuštěného programu slibuje větší vhled široké škály zaměstnanců do technologického zázemí firmy, na němž stojí celý systém, který Mews svým klientům nabízí.

Politiku „všichni by si měli vyzkoušet všechno“ razí Mews už od svých začátků. Tehdy posílal své první vývojáře do hotelů na recepci, aby zde strávili den a lépe tak porozuměli potřebám recepčních. Jelikož většina z vývojářů v hotelu nikdy nepracovala, tak tuto zkušenost využijí v produktu, který vyvíjejí. Po podobných akcích, které proběhly například v zákaznickém oddělení, nově Mews přichází s Code&tell, který propojí programátory se zbytkem firmy. 

„Vývojářská oddělení si ve všech firmách žijí vždycky tak trochu svým životem. My jsme ovšem firma především technologická, a proto věříme, že by každý zaměstnanec – ať už je ze zákaznické podpory, z marketingu nebo odjinud – měl znát alespoň technologické základy, na kterých firma stojí. Proto jsme se rozhodli, že programátorské oddělení otevřeme ostatním, aby do něj mohli nahlédnout a lépe tak pochopit, jaká práce za naším komplexním systémem stojí,“ míní Jan Meissner, community manager z Mews.

Code&tell v praxi probíhá jednoduše. Stačí, aby si zaměstnanec zamluvil přes formulář konkrétní hodinu a vývojáře, který se mu bude po 60 minut věnovat. Během té doby stihne programátor zjednodušeně vysvětlit, jak vypadá kód, jak vypadá proces od vymyšlení řešení, designu, implementace až po jeho zavedení do produkčního prostředí a jak je například složité zapracovat různé požadavky z jednotlivých oddělení. Tato sezení zároveň odkrývají některé mýty a pověry o programátorské práci a programátorech samotných. Mews plánuje aktuální program ještě vylepšit o tzv. „playbooky“, které budou připraveny na míru různým profesím a obeznámí je s tématy, která se jich ve vývojářském oddělení nejvíce týkají. Například vysvětlí, proč je potřeba nalezenou chybu v systému dobře zdokumentovat, aby bylo její opravení rychlejší a efektivnější.

„Zajímalo mě, co lidi z firmy vědí o naší práci, a v tom mi Code&tell otevřelo oči. Došlo mi, že pro řadu kolegů jsou některé naše odpovědnosti záhadou. Když se pak snažím vysvětlit podstatu naší práce někomu zvenčí, pomáhá mi to skvěle formulovat myšlenky. A navíc je to zábava,“ říká Miroslav Veith, vývojář z Mews.

„Zatím tento program funguje od května a jeho oblíbenost je patrná z toho, že máme stále ‚vyprodáno‘. Je skvělé, když se propojí zakladatel firmy z New Yorku s juniorním vývojářem a stráví spolu hodinu času. Mám i radost z toho, že si to pochvalují sami vývojáři. Ti totiž jen tak s něčím spokojení nejsou,“ říká Jan Meissner. 

Platformu Mews, která pomáhá minimalizovat provozní úkoly a ušetřenou energii investovat do hotelových služeb, už využívá řada předních hotelů i všechny významné hostelové řetězce na světě. Počet uživatelů roste zhruba o 10 tisíc lůžek měsíčně, systém momentálně spravuje přes 172 tisíc postelí v 56 zemích světa, v jejichž ubytovacích zařízeních díky Mews projde více než 150 milionů eur měsíčně.

Více o Mews

Mews je český startup, který poskytuje ubytovacím zařízením systém pro správu rezervací, check-inů a vyřizování požadavků jejich hostů. Umí mimo jiné přijímat platby, řešit kompletní management hotelu včetně personálu a zároveň také podporuje připojení na vlastní API, takže se může jakákoli jiná služba v případě zájmu se systémem propojit. Platformu dnes využívá více než 1 600 ubytovacích zařízení v 62 zemích po celém světě. V posledním investičním kole Series B získal Mews 29 milionů eur od investičního fondu Battery Ventures, celková výše investice včetně Series A činila 35 milionů eur.