Modernizace průmyslu na Sokolovsku. Skupina Accolade a Sokolovská uhelná podepsaly memorandum o spolupráci.

1. července 2020, Sokolov – Skupina Accolade a Sokolovská uhelná podepsali memorandum o spolupráci a nastavení společného postupu při přípravě a celkové výstavbě nových průmyslových zón pro moderní podnikání na Sokolovsku. První nájemci by prostory pro logistiku, e-commerce a lehkou výrobu mohly začít obsazovat již v roce 2022.

Partnerství významného regionální zaměstnavatele a investiční skupiny, která působí již na čtyřech trzích EU, má za cíl kvalitně připravit Sokolovsko na modernizaci a rozvoj udržitelného průmyslu.

„V uplynulých letech jsme provedli základní přípravu ploch pro průmyslové zóny, ale záměrně jsme dosud nešlapali na plyn, protože v regionu byla rekordně nízká nezaměstnanost. V návaznosti na propad ekonomiky zaviněný šířením nákazy COVID-19 a s chystanými změnami v uhelné energetice však cítíme, že je nutné modernizaci průmyslu v kraji urychlit, a tím zajistit dobře placenou a kvalifikovanou práci jak pro stávající obyvatele, tak především pro další generace. Chceme, aby mladí lidé na Sokolovsku měli nějakou perspektivu a nebyli nuceni odcházet za prací. Věříme, že právě toto je jedna z cest, jak můžeme situaci aktivně, koncepčně a dlouhodobě řešit. Jsme rádi, že jsme pro to našli prověřeného a schopného partnera,” uvedl Jaroslav Rokos, předseda dozorčí rady a jeden z akcionářů Sokolovské uhelné.

Obě společnosti prezentovaly zástupcům města Sokolov a Karlovarského kraje zvažované záměry a definitivní podoba partnerství a dalších kroků bude stvrzena smlouvou v průběhu léta. Ještě v tomto roce by pak měla být zahájena projekční příprava včetně územních rozhodnutí a v roce 2021 by mohly začít fyzické práce na zasíťování jednotlivých pozemků. První fáze výstavby hal pro nájemce pak při standardním schvalovacím procesu začne do dvou let.

„Na Karlovarsku investujeme už šestým rokem a musím říci, že se za tu dobu kraj neskutečně posunul a v našich očích dnes patří mezi jedny z nejatraktivnějších lokalit pro rozvoj moderního průmyslu v celé střední Evropě. Poslední měsíce ukázaly, že kvalitní infrastruktura pro podnikání může za jakékoli situace zaručit chod ekonomiky a je logické, že potřeba prostor pro odvětví, jako jsou lehká výroba, e-commerce a logistika, bude i nadále růst. Zvlášť v době pandemie a karantén je zásobování nás všech extrémně důležité. Je čas se znovu začít prát s rostoucí nezaměstnaností, což na Sokolovsku spojíme s přeměnou území, která byla úplně nebo částečně zasažena těžbou,“ dodal Milan Kratina, CEO skupiny Accolade.

Podpis memoranda a spolupráci Sokolovské uhelné se skupinou Accolade hodnotí kladně sokolovská starostka Renata Oulehlová. Poznamenala, že projekt těchto dvou významných podnikatelských subjektů může být cestou, jak eliminovat negativní dopady plynoucí z končící těžby uhlí. „Vítáme každou aktivitu, která zabrání sociálním otřesům a zajistí zaměstnanost v regionu,“ dodala starostka.

Pro Editory:

Sokolovská uhelná, a.s. je významným výrobcem elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Historie firmy sahá do roku 1769 ke společnosti J. D. Starck Dolní Rychnov. Pod obchodním jménem Sokolovská uhelná působí od roku 1994. Hlavními výrobky společnosti jsou dosud elektrická energie, teplo a energetické uhlí. Současně ale vlastní řadu dceřiných společností s rozsáhlou škálou předmětu podnikání, od strojírenské výroby, stavebnictví, zemědělství až po poskytování stravování, výrobu mýdel nebo provozování odpadového hospodářství.  Sokolovská uhelná se aktivně připravuje na tzv. „pouhelnou“ dobu a oživení průmyslových zón je jednou z připravovaných aktivit. Více na www.suas.cz

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí. Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 mil. m² v hodnotě téměř 1,134 mld. EUR. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů. V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 %, v Polsku je to dokonce 50 %. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 000 m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany. Dynamický růst a udržitelný průmysl je pro Accolade prioritou. I díky tomu se v roce 2019 stala skupina nejrychleji rostoucí firmou v České republice a byla zařazena do TOP 5 nejrychleji rostoucích firem v Evropě v rámci segmentu nemovitostí. Accolade chce jít příkladem nejen v podnikání, ale také v rámci společenské odpovědnosti. Součástí firemní kultury je být důvěryhodným a odpovědným partnerem. Několik let podporuje chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny obecně prospěšné organizace Mela, dále pak projekty z oblasti vědy (Ceny Neuron), kultury (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary) i sportu (Česká spořitelna-Accolade cycling team) a ve spolupráci s regionálními samosprávami se podílí na rozvoji lokalit, ve kterých působí. Více na www.accolade.eu. Data k 31. 12. 2019