Kritická zranitelnost SIGRed ohrožuje organizace po celém světě, hrozí lavinový efekt

 

  • Microsoft označil tuto zranitelnost nejvyšším bezpečnostním rizikem (CVSS 10.0)
  • Jediné zneužití může způsobit řetězovou reakci a nekontrolované šíření útoků z jednoho počítače na druhý
  • Check Point důrazně doporučuje všem organizacím okamžitě implementovat novou záplatu

 

PRAHA – 14. července 2020 Co kdyby hackeři mohli jednoduše proniknout do podnikových sítí, zachytit a manipulovat e-maily uživatelů i síťový provoz, vyřadit služby nebo krást přihlašovací údaje? Co kdyby mohli získat kontrolu nad podnikovou sítí víceméně libovolné organizace?

Bohužel to není jen teoretická otázka. Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point objevil kritickou zranitelnost SIGRed, která útočníkům umožňuje zneužít Windows DNS servery, tedy základní součást jakéhokoli síťového prostředí systému Windows. Microsoft dokonce kritickou zranitelnost označil jako zranitelnost s nejvyšším rizikem (CVSS 10.0) a vydal záplatu, kterou Check Point důrazně doporučuje okamžitě implementovat všem organizacím, aby se zabránilo jejímu dalšímu zneužití. Ohrožené jsou všechny organizace, které používají Windows Server verze 2003 až 2019.


Proč je tato zranitelnost tak kritická?

DNS můžeme nazvat „telefonním seznamem internetu“. Jména webových stránek, která všichni používáme a jsou nám srozumitelná a dobře zapamatovatelná, převádí do řeči čísel, která je zase srozumitelná počítačům při hledání webů nebo odesílání e-mailů. Tyto servery jsou prakticky v každé organizaci a pokud dojde k jejich zneužití, hacker může získat práva správce domény a zachytávat a manipulovat e-maily uživatelů a síťový provoz, vyřadit služby, krást přihlašovací údaje uživatelů a podobně. Jednoduše můžeme říci, že by hacker v takovém případě mohl získat úplnou kontrolu nad celým IT organizace.

Aby došlo ke zneužití zranitelnosti SIGRed, stačí navíc útočníkovi jakkoli navázat komunikaci s Windows DNS serverem, ať už přímým připojením do podnikové sítě, přes Wi-Fi nebo zneužitím přes webový prohlížeč.

Jak nebezpečný je problém s DNS manipulací, dokazuje i fakt, že v roce 2019 vydalo americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost nouzovou směrnici, která nařídila všem americkým federálním civilním agenturám zabezpečit přihlašovací údaje pro záznamy spojené s internetovými doménami. Stalo se tak v reakci na mezinárodní útočnou kampaň zaměřenou právě na DNS. Útočníci zneužívali DNS servery, a byli tak schopni krást přihlašovací údaje například k e-mailům vládních a soukromých subjektů na Blízkém východě, veškerý e-mailový a VPN provoz byl přesměrován na internetové adresy ovládané útočníky.


Check Point o zranitelnosti informoval společnost Microsoft 19. května 2020. Microsoft zranitelnost označil jako zranitelnost s nejvyšším rizikem (CVSS: 10.0) a 14. července 2020 vydal záplatu CVE-2020-1350.


Zneužití zranitelnosti na jednom systému může vést k řetězové reakci, která umožní šíření útoků na další zranitelné počítače, aniž by „lavina“ vyžadovala jakoukoli lidskou interakci. Jediný kompromitovaný počítač tak může spustit útok, který se během pár minut rozšíří po celé síti napadené organizace.

Check Point důrazně žádá uživatele, aby opravili své postižené Windows DNS servery a zabránili zneužití této zranitelnosti. Check Point se domnívá, že existuje vysoká pravděpodobnost zneužití.

„Narušení bezpečnosti DNS serveru je velmi vážná věc. Většinou je útočník krůček od proniknutí do celé organizace. Podobných typů zranitelností existuje jen pár. Každá organizace, velká nebo malá, soukromá nebo vládní, používající infrastrukturu postavenou na technologii Microsoft, je nyní vystavena velkému bezpečnostnímu riziku a je nutné okamžitě implementovat novou záplatu, jinak hrozí narušení bezpečnosti celé podnikové sítě. Zranitelnost je v kódu Microsoftu už více než 17 let, takže je možné, že ji odhalili i kyberzločinci,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Naše analýza ukazuje, že bez ohledu na to, jak bezpečně si organizace připadají, stále existují nové a nové bezpečnostní hrozby. Zranitelnosti SIGRed by organizace měly věnovat maximální pozornost, není to jen další obyčejná chyba.“

Produkty společnosti Check Point chrání proti této i dalším kybernetickým hrozbám.

Více informací najdete v analýze výzkumného týmu Check Point Research:

https://research.checkpoint.com/2020/resolving-your-way-into-domain-admin-exploiting-a-17-year-old-bug-in-windows-dns-servers/

nebo na blogu kyberbezpečnostní společnosti Check Point:

https://blog.checkpoint.com/2020/07/14/sigred-this-is-not-just-another-vulnerability-patch-now-to-stop-the-next-cyber-pandemic/

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.