Kandidát do Senátu Jaroslav Malý nasbíral skoro 2000 podpisů

Hradec Králové, 22. července 2020 – tisková zpráva – Nezávislý kandidát do Senátu za volební obvod Hradec Králové lékař Jaroslav Malý nasbíral během své podpisové kampaně v ulicích metropole 1960 podpisů. Skoro dvojnásobně tak překonal kvótu nutnou pro vstup do podzimního senátního klání. „Potřeboval jsem, aby mou kandidaturu podpořilo tisíc voličů z mého volebního obvodu. Z výsledku podpisové akce mám samozřejmě radost. Beru ho s pokorou a přijímám ho zároveň jako závazek od lidí, kteří mou obhajobu senátorského křesla podporují. Za všechny podpisy děkuji,“ komentuje podpisovou akci senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Tým kolem profesora Malého zahájil sběr podpisů na Den dětí v pondělí 1. června a v ulicích Hradce Králové se pohyboval 6 týdnů do 10. července. Sběr tak trval 40 dní a každý den přibylo zhruba 50 podpisů. „V rámci podpisovky jsme objeli prakticky všechny hradecké čtvrti, nezapomněl jsem ani na Bydžov, Nechanice i některé vesnice. Musím říct, že to bylo nad očekávání příjemné. Navíc jsem si od lidí odnesl spoustu podnětů pro svou práci,“ komentuje sběr podpisů profesor Malý. V současné době podpisy i celou přihlášku pro podzimní senátní volby zpracovávají úředníci na hradeckém magistrátu. 

Senátor Jaroslav Malý se na podzim rozhodl obhájit svůj mandát. Do voleb v senátním obvodu Hradec Králové půjde jako nezávislý. „Práce senátora mě naplňuje. Naučil jsem se spojit své lékařské vědomosti s léty nabytými zkušenostmi. Výsledkem je celá řada zákonů a projektů zejména z oblasti medicíny, která posouvá české zdravotnictví dopředu. Nejvíce se nyní soustředím na podporu výstavby nové Kliniky infekčních nemocí ve FNHK, kterou celý region extrémně potřebuje,“ vysvětluje motivaci profesor vnitřního lékařství, senátor a náměstek ředitele FN HK prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Jaroslav Malý má za sebou jedno šestileté senátní období od roku 2014. Tehdy byl zvolen jako nestraník za ČSSD. Ve druhém kole získal přízeň 60 %, což představovalo 13 tisíc hlasů. Bylo to tehdy jedno z nejpřesvědčivějších vítězství celých senátních voleb. „Za šest let v senátu jsem zjistil, že senátor je především osobnost, stranická příslušnost je, na rozdíl od poslanců, méně rozhodující. S ČSSD mám ale velmi dobré vztahy i nadále,“ vysvětluje své rozhodnutí profesor. V senátu se podílel na mnoha zákonech zejména v oblasti zdravotnictví, mimo jiné na e-receptu, novém transplantačním zákonu nebo zákonu zlepšující podmínky handicapovaných a těžce nemocných lidí. V posledních letech se také aktivně podílel například na výstavbě nového studentského kampusu. Momentálně je senátním i regionálním garantem výstavby nové Kliniky infekčních nemocí. „Stávající klinika pochází z 30. let minulého století. Ačkoliv personální obsazení současné kliniky je skvělé a dosahuje výborných výsledků, svým vybavením a možnostmi zcela zásadně již nevyhovuje standardům současné medicíny jak pro pacienty, tak pro zdravotníky. Klíčové je financování a rychlost výstavby. Není na co čekat. Zatím je to nastavené tak, že by se stát na investici podílel minimálně ze 70 %. Mým cílem ale je, aby stát z částky převyšující 600 milionů korun uhradil o dost víc. O zbytek financování by se postaral rozpočet FN HK. Hlavní je však rychlost. Nejen koronavirus ukázal, jak moc novou infekci celý region potřebuje,“ vysvětluje nutnost nové budovy Kliniky infekčních nemocí profesor Malý.

Profesor Jaroslav Malý patří k předním evropským hematologům, je autorem více jak tisíce odborných publikací a desítky odborných knih a učebnic. Jako vědec byl v týmu lékařů, kteří v Československu zaváděli léčbu pomocí transplantací kostní dřeně. Později působil jako vedoucí Onkologického centra ve FN HK, poté jako přednosta II. Interní kliniky FN HK a také jako proděkan Lékařské fakulty UK. 20 let působil jako lékař královéhradeckých hokejistů a ke sportu má blízko dodnes, protože každoročně pořádá žákovské hokejové turnaje.