Dodávky a obytná vozidla jsou populárnější než kdykoliv předtím

  • Omezení způsobená koronavirem mění způsob trávení dovolených
  • Vozidla pro speciální účely vyžadují i speciální pneumatiky
  • Začátečníkům s obytnými vozy se důrazně doporučuje školení z bezpečné jízdy

Praha, 29. července 2020 – Pandemie COVID-19 změnila u mnoha lidí i způsob plánování dovolených. Někteří zůstávají doma, jiní chtějí vyzkoušet něco nového. Pozitivní dopad pociťují například výrobci obytných karavanů a dodávek. Roste i počet řidičů, kteří si upravují dodávky nebo mikrobusy na obytné vozy, které se stávají symbolem nového, mobilního životního stylu. Tento trend se odráží už i na sociálních sítích: na Instagramu bylo zveřejněno více než 7,5 milionu příspěvků s hastegem #vanlife. Je mnoho rozdílů mezi řízením obytného vozidla a klasického osobního auta, které vychází z rozdílného tvaru, hmotnosti a konstrukce takových vozů. Pro jejich optimální stabilitu je velmi důležitá volba správných pneumatik.

I když mnoho oblíbených modelů obytných vozů lze používat s běžnými pneumatikami, Continental tento přístup nedoporučuje. Speciální pláště pro dodávky – jako jsou například modely T4 a T5 od Volkswagenu nebo Mercedes-Benz Vito i modely třídy V – mají lepší vlastnosti zejména při plné zátěži. Kromě větší bezpečnosti patří mezi výhody i vynikající stabilita v zatáčkách a delší životnost. Robustnější konstrukce těchto pneumatik je velkou výhodou hlavně při rozjíždění.  Faktem zůstává, že běžné pláště pro osobní automobily vykazují při použití na plně naloženém obytném karavanu zejména při dlouhé cestě na dálnici výrazné větší zahřívání. Po zastavení a zaparkování se pak mohou chladnoucí pneumatiky deformovat a zplošťovat (angl. flat spot phenomenon).

Pneumatiky pro dodávky

Jedním z modelů pneumatik, speciálně určených pro dodávky, je Continental VanContact, který byl na trh uveden minulý rok. Kromě nižšího valivého odporu, který snižuje spotřebu paliva, nabízí VanContact vynikající výkon při řízení ve všech jízdních situacích i při vysokém zatížení. Samozřejmostí je maximální bezpečnost, zaručující krátké brzdné dráhy na suché i mokré vozovce.

Pro řidiče, kteří chtějí cestovat mimo hlavní prázdninovou sezonu, ale nechtějí platit za další sadu speciálních zimních pneumatik, existují i celoroční pláště pro segment obytných vozidel. V testu celoročních pneumatik portálu AutoBild Reisemobil za rok 2020 získaly pláště Continental VanContact 4Season označení nejlepší testované pneumatiky a hodnocení „ukázková“. Tato pneumatika po celý rok dopomáhá k ekonomické jízdě díky snížené spotřebě paliva, zároveň však zachovává výborné brzdné vlastnosti na mokrých, blátivých a zasněžených cestách i při brzdění na suchém asfaltu.

Důležitý symbol CP

Pokud řidič vlastní obytné vozidlo, měl by hledat symbol CP na bočnici pneumatik. CP znamená symbol pro „camping pneus“ a označuje pneumatiky, které vyhovují standardům pro obytné vozy. Pneumatiky vyvinuté podle norem CP zohledňují speciální požadavky, které vyplývají ze specifického rozložení hmotnosti obytných vozidel. Problém jim nedělá ani nerovnoměrné zatížení, které způsobuje například poloha nádrže s vodou. V porovnání s běžnými pneumatikami stejné velikosti snesou o mnoho vyšší tlak na zadní nápravu a poskytují velice podobný výkon při zátěži vyšší až o 300 kilogramů. Specialistu v tomto segmentu představuje pneumatika Continental VanContact Camper  pro celoroční použití. Na suchu vyniká krátkou brzdnou dráhu, lepším ovládáním a vyšší stabilitu vozu díky výborné reakci na řízení. Na mokrém povrchu zase nabízí bezpečné brzdění a účinnou ochranu před akvaplaningem. Každý milovník zimního kempování navíc ocení vynikající přilnavost této pneumatiky a kvalitu řízení i brzdění na zasněžených cestách.

U dodávek a obytných vozidel společnost Continental vždy doporučuje používat bezpečnostní příslušenství pro speciální pneumatiky. Konkrétně jde o robustní kovové ventily na pneumatiky pro dodávky. Odborníci také doporučují, aby ti, kteří nemají zkušenosti s řízením dodávek nebo obytných vozů a všichni, kteří taková vozidla řídí jen příležitostně, absolvovali speciální školicí kurz pro řidiče.

Continental AG

Continental vyvíjí pokrokové technologie a nabízí služby pro udržitelnou a provázanou mobilitu lidí a jejich majetků. Technologická společnost, založená roku 1871, nabízí bezpečná, účinná, inteligentní a cenově dostupná řešení pro vozidla, stroje, dopravu a přepravu. V roce 2019 dosáhla společnost Continental obratu 44,5 miliardy eur a v současné době zaměstnává více než 240 000 zaměstnanců v 59 zemích světa.

Divize pneumatik má v současnosti 24 výrobních a vývojových míst po celém světě. Jako jeden z předních světových výrobců pneumatik, který zaměstnává kolem 56 000 zaměstnanců, generovala v roce 2018 tržby ve výši 11,4 miliardy eur. Continental se v oblasti výroby pneumatik řadí mezi technologické leadery a nabízí širokou řadu produktů pro osobní i nákladní vozy a pro jednostopá vozidla. Prostřednictvím neustálých investic do výzkumu a vývoje zásadním způsobem přispívá k zajištění nákladově efektivní a ekologické mobility zákazníků. Portfolio divize pneumatik obsahuje také služby, zaměřené na obchod s pneumatikami a jejich použití ve flotilách stejně jako digitální systémy řízení pro pneumatiky nákladních vozidel.

Continental AG je v České republice zastoupena výrobními a prodejními jednotkami v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Frenštátě pod Radhoštěm, Jičíně, Otrokovicích, Trutnově a Horšovském Týně. Slovenskou republiku zastupují výrobní závody Púchov, Zvolen, Partizánske a Dolné Vestenice. Celkem v Česku a na Slovensku koncern Continental AG zaměstnává na 19 000 zaměstnanců. Na českém trhu patří do portfolia společnosti Continental Barum s.r.o. pneumatiky Continental, Barum, Uniroyal, Semperit, Matador a General Tire.

Odkazy

www.continental.cz
www.continental-corporation.com

Databáze on-line médií: http://mediacenter.conti-online.com