Poplatek za všechny evropské dálnice v jediné aplikaci? Možná již brzy…

Nová technologie nesoucí jméno Autopay je založená na systému čtení registrační značky z videa. Technologii již úspěšně používá Polsko a má ambice rozšířit se do celé Evropy.  Uživatelům stačí jen aplikace, kde si koupí dálniční známku dané země. Aplikaci Autopay využijí řidiči kromě poplatků za dálnice také pro tankování, parkování a restaurace s drive-thru. Navíc pomáhá snižovat emise z výfukových plynů.

Aplikace Autopay je rychlý a automatický platební systém, který funguje online i offline. Jako první v Evropě používá v takovém rozsahu kontrolu poplatků díky video technologiím a rozpoznání registrační značky na mýtných branách. Díky tomu nemusí řidiči například zastavovat a čekat v kolonách. Platby jsou automatizované a kompletně bezkontaktní, což je další výhodou vzhledem k epidemiologické situaci v Evropě. Zástupci Autopay nyní jednají s Evropskými investory a potenciálními obchodními partnery, jak implementovat svůj software v dalších zemích a dál rozvinout polský úspěch. 

Uživatelé se registrují do systému pomocí aplikace nebo webové stránky a propojí svůj profil s platební kartou. Řešení Autopay se ukázalo jako dostatečně univerzální a bylo možné ho snadno implementovat do bankovních aplikací hlavních čtyř polských bank: Millennium Bank (BCP Banco Comercial Portugues), Bank Pocztowy, ING Bank Śląski (ING Groep) a Pekao SA.

Jeden systém pro celou Evropu

Největší výzvou je vytvořit systém, který bude použitelný a suplementární ke stávajícím řešením jednotlivých zemí EU. „Aktuálně má každá země svoje vlastní řešení. To často nutí cestující řidiče učit se pravidla každé země, kterou projíždí. Chceme vytvořit systém, který dovolí snadné cestování po celé Evropské unii s použitím jediné aplikace. Díky tomu se omezí dopravní zácpy u mýtných bran, nebudeme muset polepovat okno myriádou známek při cestě do zahraničí a celkově klesnou i produkované emise,“ vysvětluje Miłosz Kurzawski, člen představenstva společnosti Autopay.

Může to fungovat v České republice?

Systém by mohl fungovat jako doplněk dálničních známek, nebo je může úplně nahradit. Čeští řidiči si již nebudou muset lepit známky na přední skla. Jednoduše si dálniční známku koupí v aplikaci. Další využití aplikace by bylo pro dovolenou. Řidiči si snadno budou moct zaplatit známky pro celou cestu najednou a zjednoduší to tak jejich cesty do destinací jako Chorvatsko, Itálie a Španělsko. Všechny dálniční úseky pro ně vyřeší jediná aplikace. Ceny jsou regulované státem, a proto by byly totožné jako u klasické dálniční známky, nicméně aplikace by mohla mít využití pro platbu parkování nebo tankování v zahraničí bez nutnosti používat platební kartu.

Autopay by také mohl pomoc se systémem parkovacích míst. Brány osazené video technologií by našly využití i ve městech při platbě za parkování v centru. Chytré brány by mohly monitorovat vjezdy a výjezdy a dovolit místním vjezd bez poplatku, zatímco lidem žijícím mimo město nebo ze zahraničí naúčtovat za vjezd peníze. Systém by tak naznačoval řidičům, že je lepší nechat auto na odstavném parkovišti na kraji města a využít hromadnou dopravu, ale zároveň by umožnil řidiči snadno zaplatit za parkování, když bude do centra nezbytně potřebovat zajet. 

Víc než jen kupování známky

„Máme ambici vytvořit celý ekosystém automatického placení pro auta, kde registrační značky aut budou nástrojem, přes který budeme platit, podobně jako telefonem nebo kartou. Chceme udělat snadný nástroj, kde řidiči nebudou muset řešit kde a jak zaplatit, ale kde budou moct snadno využít dálnice, parkoviště, čerpací stanice a drive-thru restaurace,” říká Bartłomiej Gast, člen představenstva společnosti Autopay. V případě mýtných bran se závorou jako známe z Chorvatska mají v Polsku instalované kamery čtoucí registrační značky, které automaticky zvednou závoru (takzvané video-mýtné). Celá procedura zabere zhruba 3 vteřiny a řidiči přijde naúčtovaná celá částka po dokončení cesty.

Systém Autopay byl v Polsku úspěšně uvedený do provozu v roce 2019. Polští řidiči ho můžou využít ke cestě mezi hlavními městy na jihu země Kraków – Katowice v délce 80 km a na severu na úseku Toruń – Gdańsk v délce 150 km. V létě 2020 budou do systému přidány první mycí linky, kde řidiči budou moct bezkontaktně zaplatit pomocí této aplikace a své registrační značky. Řidiči se tak nebudou muset trápit myšlenkou, zda u sebe mají dost peněz.

Snížení emisí

Většina evropských zemí trápí fronty u mýtných bran. Tento problém má také ekologický aspekt. Auta čekající na zaplacení mýta generují velké množství zbytečných výfukových plynů, které ovlivňují atmosféru. Přitom je řešení tak snadné, tedy pomocí plynulé dopravy, kterou řešení Autopay dokáže u mýtných bran zajistit. Autopay vyhrál dvě prestižní ocenění – Fintech Future pro společnost s největším potenciálem rozvoje a cenu Golden Banker 2020 v kategorii Fintech Innovation.

O společnosti Autopay

Autopay je automatický bezkontaktní nadnárodní platební systém, který splňuje veškeré standardy bezpečnosti, a navíc myslí i na ochranu životního prostředí. Vytvořila ho technologická společnost Blue Media, která od roku 1999 úspěšně implementuje inovativní platební služby a řešení používané milióny Evropanů. Tým Autopay přijal výzvu vytvořit automatický platební systém, který bude možné zavést ve všech státech Evropské unie.