Objem investic ve střední a východní Evropě se v prvním pololetí meziročně zvýšil o 7%

– Chuť investovat zůstává pro střední a východní Evropu silná, ale investoři jsou stále opatrní, zatímco se trhy snaží stabilizovat – odhaluje Colliers International ve své poslední zprávě „H1 CEE Investment Scene“ 

Praha, 13. srpna 2020 – Objem investic CEE za první polovinu roku 2020 dosáhl ca. 6,26 miliardy EUR. Toto číslo podpořily dvě velké portfolia v celkové hodnotě přesahující 2,2 miliardy EUR, přičemž Polsko a Česká republika zaujímaly 78% podíl na celkové hodnotě šesti zemí střední a východní Evropy (CEE-6).

Velká transakce rezidenčního portfolia společnosti Heimstaden představuje 67% z celkového objemu obchodů, které proběhly v České republice a ca. 21% z celkového objemu. Akvizice 61,5% GTC akcií společnosti Lonestar společností Optima v zemích střední a východní evropy představuje 15% z celkového objemu zemí CEE-6.

Kromě velké části obchodu s rezidenčním portfoliem si dobře vedly kancelářský a průmyslový a logistický sektor se 41% a 22% podílem na celkovém objemu.

Kevin Turpin, regionální ředitel průzkumu trhu pro východní a střední Evropu, říká: „Není překvapením, že hotelové odvětví a maloobchod zůstaly poněkud omezenější ve svých aktivitách, protože patří mezi ty nejvíce pandemií zasažená odvětví. Pokud jde o tvorbu cen, výnosy z prvotřídních průmyslových a logistických nemovitostí zůstaly stabilní a na některých trzích s určitou kompresí. Výnosy z prvotřídních kanceláří typu „A“ se v průměru posunuly o 25 bazických bodů, zatímco prvotřídní maloobchodní nemovitosti se zvýšily o 50 bázických bodů. Chuť investorů zůstává pro střední a východní Evropu silná, ale stále se uplatňuje opatrný přístup, zatímco trhy se snaží vypořádat s pandemií a pro některé části světa nadále platí cestovní omezení.“

Andrew Thompson, ředitel investičního oddělení pro ČR a SR Colliers International, říká: „Co se týče nálady na investičním trhu v České republice, zůstáváme i nadále velmi pozitivní. Během posledních týdnů jsme vedli podrobné rozhovory s velmi významnou tranší aktivního místního a mezinárodního světa investorů a jednou z věcí, kterou bych z těchto diskusí zdůraznil, je, že tito investoři jsou stále extrémně ochotni využít příležitostí.“

Investiční objemy CEE podle zemí 2016 – H1 2020 (miliarda EUR)

Investoři z EMEA (s výjimkou střední a východní Evropy) byli nejaktivnější během první poloviny roku 2020, zejména Švédsko s velkým českým rezidenčním portfoliem ve výši 1,3 miliardy EUR, následované německým a francouzským kapitálem, každý s cca. 250 milionů EUR v akvizicích. Stejně jako v předchozích letech byl i tuzemský kapitál střední a východní Evropy velmi aktivní – zajistil dvě třetiny všech objemů.

Tuto zprávu si můžete stáhnout z webových stránek Colliers International zde.

-Konec-

Colliers International

Colliers International Group Inc. (NASDAQ: CIGI; TSX: CIG) je přední globální společnost nabízející poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí a investičního managementu. Působí
v 68 zemích světa a zaměstnává více než 14 000 odborníků. Colliers je nejrychleji rostoucí veřejně obchodovaná globální společnost zabývající se realitními službami a investičním managementem, přičemž její korporátní tržby v roce 2018 činily 2,8 mld. dolarů (3,3 mld. dolarů, včetně přidružených společností). Za vedení Colliers odpovídá více než 20 let tým zkušených expertů, který stakeholderům společnosti prokazatelně zajišťuje přes 40 % ročních výnosů. Prostřednictvím své platformy služeb pro management investic spravuje aktiva světově nejuznávanějších institucionálních realitních investorů v hodnotě více než 26 mld. dolarů.

Aktuality ze světa Colliers International najdete na webové adrese Colliers.com i našem Twitteru (@Colliers EMEA) nebo LinkedIn. Novinky pro Českou republiku najdete na našich českých stránkách Colliers.cz.