Miliardové firmy se sídlem v Praze často reálně podnikají v Brně a dalších moravských městech

Nejvýznamnější podniky, které dlouhodobě táhnou tuzemskou ekonomiku, mívají obvykle oficiální sídlo v Praze. Důvodem je mimo jiné blízkost ministerstev a dalších centrálních úřadů. „Mnohé z nich ale mají provozovny a pobočky, ve kterých zaměstnávají místní lidi a podnikají, na Moravě, především v její metropoli a blízkém okolí,“ upozorňuje Martin Bortlík, který v Brně vede tým poradenské společnosti Apogeo.

Dobře ví, o čem mluví: Přišel sem totiž počátkem letošního roku z pozice ředitele Specializovaného finančního úřadu, do jehož agendy spadají firmy s ročním obratem přesahujícím dvě miliardy korun.

„Předchozí pracovní zkušenost mi umožnuje předvídat kroky správce daně,“ shrnuje Bortlík a dodává: „Vždy jsem ostatně razil názor, že každý, kdo provádí jakoukoliv kontrolní činnost, by si to měl vyzkoušet i na druhé straně. Moji rodiče podnikají, respektive podnikali více než 25 let, tak vím, co to obnáší a kolik kontrolních složek nad vámi bdí. Daňové řízení je však stále jedno.“

Martin Bortlík, rodák z Hradce Králové, vystudoval obor Daně a finance na Masarykově Univerzitě. Když si vybíral školu, zvítězila nad pražskou Vysokou školou ekonomickou nejen kvůli své vynikající pověsti v akademických kruzích. „Největší roli pro mne hrála pohodová atmosféra, kterou město vyzařuje,“ svěřuje se.

Na atmosféře se podle jeho slov od studentských let nezměnilo nic, město se ale rozvíjí víc než dynamicky. Příkladem může být jeho nejvyšší budova, AZ Tower, kde tým Apogeo sídlí. Pokud jeho konzultanti mají náhodou mezi prací volnou chvilku, mohou se pokochat výhledem na Špilberk. 

Podle Martina Bortlíka se to ale nestává příliš často.