TOUGHBOOKY Panasonic díky 3D a umělé inteligenci pomáhají rychleji opravit silniční výmoly

PRAHA, 7. září 2020 – Snad každý řidič zná zoufalý pocit, kdy uvidí výmol na silnici příliš pozdě na to, aby se mu vyhnul, a uslyší ránu, když kolo projede dírou. Zbytek cesty přemýšlí o možném poškození; poslouchá neobvyklé zvuky a kontroluje, zda řízení stále funguje správně.

Ukazuje se, že se jedná o problém, který trápí řidiče již od vynálezu automobilu. Podle odhadu Americké automobilové asociace utrpělo téměř 16 milionů řidičů ve Spojených státech v průběhu pěti let kvůli výmolům škody na vozidle ve výši 3 miliardy dolarů ročně. V Indii je při nehodách způsobených výmoly zabito 3 000 lidí ročně. Odhaduje se, že náklady na opravu všech silnic s výmoly ve Velké Británii jsou zhruba 12 miliard liber. V České republice se problematice výmolů na silnicích věnuje projekt Výmoly.cz, který každoročně vyhodnocuje „Nejhorší díru v Česku“.

Mnoho zemí se snaží najít nákladově efektivní řešení problému. Navrhovalo se dokonce, aby výmoly na historických ulicích Říma opravovali vězni. Nyní se však rýsuje nové technologické řešení, které pomůže tento problém zmírnit.

Inovativní softwarová společnost GPC Systems používá technologie 3D a umělou inteligenci k rychlejšímu vyřešení problému. Až dosud byla identifikace a oprava výmolů zdlouhavým, nákladným a obtížně zvládnutelným procesem. Společnost GPC vyvinula 3D Pothole Dimensioning Software, který využívá tyto technologie k získání přesného a aktuálního obrazu silniční sítě a k identifikaci silnic, které pravděpodobně budou potřebovat opravu.

To umožňuje provést opravy rychleji a efektivněji, snížit náklady a ze strany správních orgánů zajistit opravy silnic proaktivním způsobem.

Díky tomu, že kontroloři mohou rychle pořídit fotografii výmolu na mobilním výpočetním zařízení, jako je robustní Panasonic TOUGHBOOK M1 s integrovanou technologií Intel® RealSense, může měřicí software okamžitě analyzovat šířku a hloubku výmolu a vypočítat objem a typ materiálů potřebných k opravě.

Společnost GPC dlouhodobě úzce spolupracuje se společnostmi Panasonic a Intel, který pomocí technologie Intel® RealSense dosahuje skvělých úspěchů.

Screen shot of the GPC software being used to measure a pot hole on a road
Screen shot of GPC software measuring a pot hole on a road

Řešení problémů s výmoly má mezinárodní úspěch. 3D modelovací řešení nasadí i na slavné závodní dráze v Las Vegas, kde působí asociace NASCAR, jejíž elitní řidiči na okruhu dosahují rychlosti téměř 322 km/h. Nová technologie najde využití také ve Spojeném království, kde ministerstvo dopravy plánuje do boje s výmoly investovat až 50 milionů liber.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

• Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.

• Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.

Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků

• Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.

• Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.

• Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Společnost Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global