Akcie eMan posílily první den na burze o desítky procent

Praha, Česká republika, 7. září 2020 – Emise IT společnosti eMan, která v pondělí 31. srpna úspěšně zakončila veřejnou nabídku svých akcií, se v pátek 4. září začala obchodovat na trhu START pražské burzy a na burze RM-Systém. Na trhu START bylo obchodování zahájeno za upisovací cenu 51 korun za akcii a ukončilo obchodování na 60 korunách. Nárůst kurzu byl tedy o 17,65 procent. Celkový objem obchodů dosáhl částky 2,79 milionu korun.

Na burze RM-Systém, kterou provozuje Fio banka, posílily akcie společnosti eMan o 32,35 procent na cenu 67,50 koruny. Proběhlo zde 269 obchodů za celkem 5,41 milionu korun. eMan se tak stal nejobchodovanější akcií daného dne, kdy na RM-Systému zastínil objemem obchodů i tituly jako je ČEZ nebo Komerční banka. Podobně se na RM-Systému obchodují další dva tituly z trhu START, a to výrobce obuvi Prabos a zpracovatel kůží Karo.

“Je to pro nás pro všechny velké zadostiučinění. Potvrzuje se, že směrem, kterým jsme se před lety vydali, byl správný. Poptávka po našich řešeních a digitalizaci obecně roste a investoři tento pozitivní trend vnímají a kupují naše akcie i za vyšší cenu,“ říká Jiří Horyna, výkonný ředitel eMan.

Jak dopadl první obchodní den?

První obchodní denSTARTRMS
Objem obchodů          2 790 000,00 Kč           5 412 781,00 Kč 
Cena                        60,00 Kč                         67,50 Kč 
IPO efekt17,65%32,35%
Počet obchodůN/A269

Zdroj: Burza cenných papírů Praha, RM-Systém

Stále platí, že více než 51 procent společnosti eMan společně ovládají původní čtyři zakladatelé v čele s výkonným ředitelem Jiřím Horynou. Přes 2 procenta akcií drží zaměstnanci firmy a dalších zhruba 47 procent si rozdělili investoři na burze. Velký zájem o emisi byl především mezi drobnými investory, ale i mezi velkými fondy. eMan odhaduje, že institucionální investoři aktuálně drží zhruba 26 % akcií společnosti. Mezi nimi jsou penzijní i investiční fondy. Mezi největší akcionáře se pak nově řadí fond CZEGG VENTURES skupiny STARTEEPO, který se specializuje na investice do malých a středních podniků.

„Tento úspěch domácí firmy na domácí burze je dobrou vizitkou jak samotné obchodované firmy, tak burzy. Jsem si jist, že kroky společnosti eMan budou brzy následovat další české firmy. Zájem o potenciální úpis mezi tuzemskými tituly totiž výrazně roste,“ dodal František Bostl ze skupiny STARTEEPO.

O společnosti eMan 

Společnost eMan je předním českým dodavatelem softwaru. Specializuje se na vývoj mobilních a webových aplikací a integrovaných řešení. Zaměřuje se především na klienty z automobilového průmyslu, bankovnictví a pojišťovnictví, energetiky a služeb. Mezi její klienty patří například Škoda Auto, Honeywell, Edenred, E.ON, ČSOB, Allianz, Generali Česká pojišťovna nebo MND. Řešení vyvinutá eManem získala celou řadu ocenění, jako např. Mobilní aplikace roku, Internet Effectiveness Awards, WebTop100, IT projekt roku nebo Zlatá koruna. V roce 2018 odkoupili původní zakladatelé 60 % podíl na společnosti od Jablotronu, který do společnosti vstoupil v roce 2016. Hodnota transakce se pohybovala v řádech vyšších desítek milionů korun. eMan je v současné době většinově vlastněn svými zakladateli, kteří zároveň zastávají pozice ve výkonném managementu. Firma dnes operuje nejen v Česku, ale i po celé Evropě a v severní Americe. Tržby společnosti vzrostly v roce 2019 na 168 milionů korun. Celkem zaměstnává bezmála 120 lidí.

O trhu START 

Trh START spustila Burza cenných papírů Praha v roce 2017. START je trhem pro menší inovativní společnosti s hodnotou od velikosti 25 mil. Kč, které chtějí získat nový kapitál, případně jejichž majitelé chtějí částečně nebo zcela ze stávajícího podnikání vystoupit. START nepřináší možnosti jen emitentům, ale i investorům. Zaměřuje se zejména na profesionální investory, kteří se chtějí stát akcionáři i partnery úspěšných společností nabízených na trhu. Mezi již obchodované společnosti na trhu START patří například výrobce specializované obuvi Prabos plus a.s. či zpracovatel kůží KARO INVEST, a.s., který zde v loňském roce získal na svůj rozvoj 40 milionů korun. 

O skupině STARTEEPO 

STARTEEPO je finanční skupina zaměřená na poradenství v oblasti financování českých malých a středních podniků. Od svého založení v roce 2017 pomohla získat firmám již téměř 1 miliardu korun. STARTEEPO také provozuje vlastní investiční fond NEW AGE FUND, zaměřený na etické investice do nové ekonomiky, a fond CZEGG VENTURES, který se zaměřuje na investice do českých malých a středních podniků rodinného typu. Zakladatel společnosti František Bostl se v roce 2020 umístil v prestižním žebříčku Forbes 30pod30.