Maďarsko si objednalo od společnosti Rheinmetall 218 bojových vozidel pěchoty Lynx v hodnotě více než 2 miliardy euro

Maďarsko je první zemí NATO a EU, která si objednala nově vyvinutá bojová vozidla pěchoty Lynx společnosti Rheinmetall. Tato důležitá dohoda představuje pro technologickou skupinu sídlící v Düsseldorfu a její inovativní produkt klíčový krok pro vstup na globální trhy. 

Maďarské ministerstvo obrany oznámilo, že si u společnosti Rheinmetall objedná obrněná vozidla a související produkty a služby v celkové hodnotě více než 2 miliardy euro. Nyní byl v Budapešti podepsán kontrakt, který upřesňuje danou objednávku – bude se jednat o 218 vozidel Lynx KF41 a devět obrněných vyprošťovacích vozidel Buffalo. Součástí smlouvy jsou i další produkty a služby jako simulátory, výcvik a školení, úvodní dodávka náhradních dílů a podpora při údržbě. Lynx bude vybaven osádkovou věží Lance s 30mm kanónem, věž je rovněž produktem společnosti Rheinmetall.

Rheinmetall vidí další potenciál, který tato objednávka jistě vytvoří. Vzhledem k tomu, že očekávaný životní cyklus Lynxu je několik desítek let, bude toto vozidlo vyžadovat náhradní díly a pravidelnou údržbu, aby mohlo zůstat po celou tu dlouhou dobu v provozu.

V průběhu první fáze výroby obdrží Maďarsko 46 vozidel Lynx a devět obrněných vyprošťovacích vozidel Buffalo. Tato vozidla budou vyrobena v Německu. Dodávky v rámci první fáze budou dokončeny na začátku roku 2023.

Druhá fáze obsahující 172 vozidel Lynx, která budou vyrobena v Maďarsku, potom splní všechny požadavky maďarských ozbrojených složek.

Maďarská vláda a Rheinmetall se v srpnu 2020 domluvily na založení joint-venture, která bude zodpovědná za přípravu výrobního zařízení v Maďarsku, jež bude financováno tamější společností.

„Proniknutí vozidla Lynx na trh je pro nás obrovským úspěchem. A to, že se nám povedlo přesvědčit Maďarsko, významného člena EU a NATO, aby si toto inovativní vozidlo vybralo, z něj činí úspěch ještě větší. Tímto pokrokovým rozhodnutí ukazují maďarské politické špičky a armádní důstojníci, že jsou skutečnými vůdci. Nejenže tak dostanou Maďarsko do čela evropských armádních technologií, ale rovněž tím posílí závazek maďarské vlády být spolehlivým a vojensky efektivnějším partnerem svých spojenců v NATO, což je přístup, o nějž se maďarská vláda systematicky snaží,“ uvedl předseda představenstva společnosti Rheinmetall AG Armin Papperger.

Armin Papperger zdůraznil, jak je celá skupina vděčná maďarské administrativě za to, že vložila do Rheinmetallu svoji důvěru. „Jsme hrdí, že se můžeme významně zapojit do růstu schopností Maďarska v oblasti obranných technologií, a to ve spolupráci s lokálním průmyslem. Těšíme se na spolupráci s našimi maďarskými přáteli a partnery a uděláme všechno, co bude v našich silách, aby tato spolupráce trvala dlouho a byla úspěšná,“ dodal Armin Papperger.

Rheinmetall bude mít majoritní podíl a vedoucí postavení v připravované joint-venture, aby bylo možné zahájit výrobu vozidla Lynx v Maďarsku. Investice Maďarska do tohoto společného projektu bude materiální – výstavba nového výrobního zařízení. Toto nové špičkové centrum pro vývoj, výrobu a údržbu obrněných vozidel vytvoří klíčový bod pro celý maďarský obranný průmysl. Zapojení lokálního maďarského partnera zajistí to, že se v zemi objednavatele bude generovat výrazná přidaná hodnota.

Pro Maďarsko je tento procurement proces výrazným krokem v jejich snaze o zajištění nové generace vojenského vybavení, jež odpovídá posledním standardům NATO. Vozidlo Lynx se v současné době účastní podobného tenderu v České republice a také v Austrálii. Očekává se, že většina věží Lance pro první fázi bude vyrobena a dodána z Rheinmetall Military Vehicle Centre of Excellence v australském Brisbane.

Lynx – modulární flexibilní vozidlo pro budoucnost 

Od úvodního nápadu na nové bojové vozidlo pěchoty k této zásadní objednávce uběhlo méně než pět let, a to včetně přípravy strategie, konceptu a vývojové fáze, což je vskutku impresivní. Obzvláště v situaci, kdy je vývoj financován přímo danou společností a kdy je prodlužování životních cyklů stávajících vozidel průmyslovou normou. 

Rodina vozidel Lynx se skládá z několika flexibilních modulů a sestav vhodných pro nejrůznější mise. To znamená, že základní vozidlo může být konfigurováno jako bojové vozidlo pěchoty, obrněný osobní transportér, velitelská stanice či polní ambulance. Změna z jedné konfigurace na druhou může být navíc provedena během několika hodin. Uniformní nastavení základního vozidla v rámci celého systému vede k výraznému snížení nákladů na životní cyklus a souběžně umožňuje uživatelům změnu taktických požadavků a využití nových schopností vozidla dle potřeby. Výrazná schopnost přežití, mobilita a smrtící účinek – to je Lynx, nechybí ani velký potenciál pro růst, a to i v oblasti celkové hmotnosti.

Prostorný interiér se nedá srovnat s žádným jiným vozidlem této třídy, zajišťuje operační efektivitu svojí tříčlenné posádky a až devíti výsadků pěchoty.

Na bojišti chrání Lynx vojáky ve svých útrobách před celým spektrem hrozeb, včetně výbušnin, improvizovaných min, přímé a nepřímé palby, kazetové munice a protitankových naváděných střel. Disponuje tvrdou bojovou silou a špičkovou mobilitou v terénu, což bude na bojištích budoucnosti rozhodující pro úspěch komplexní vojenské operace, a to jak z hlediska pohybu v nejrůznějších prostředích a překonávání řady hrozeb, tak zajištění zamýšlených výsledků.