ELAC – historie legendy ve světě gramofonů a reprosoustav

Německý výrobce špičkových i cenově dostupných reprosoustav, který v posledních letech získal čtyřikrát po sobě nejprestižnější ocenění EISA. Jeden z nejvýznamnějších dodavatelů gramofonů v době jejich největšího rozmachu. Vlastník řady oceňovaných patentů v oblasti reprodukce zvuku. To je ELAC, německý výrobce audiotechniky s 94letou historií. 

Pokud vám jméno ELAC nic moc neříká, měli byste zpozornět, a to zvlášť v případě, že posloucháte rádi hudbu a potrpíte si na kvalitní reprodukci. ELAC s 94letou tradicí patří dnes totiž mezi nejvýznačnější výrobce reprosoustav na světě a při výrobě využívá řadu vlastních uznávaných technologií a patentů. Reprosoustavy ELAC získávají pravidelně prestižní mezinárodní ocenění, a to ve všech cenových segmentech, od modelů dostupných řádově za 10 000 Kč za stereo sadu až po špičkové modely za přibližně 1,5 milionu korun. Kromě toho navazuje v posledních letech na své obrovské úspěchy z doby největšího rozmachu gramofonů, kdy byl jedním ze tří největších a nejuznávanějších evropských výrobců a také se soustředí na výrobu zesilovačů a moderních zařízení pro streaming hudby z internetových zdrojů v nejvyšší kvalitě.

Ale zpátky na začátek, alespoň krátce. ELAC je zkratkou původního jména firmy ELECTROACUSTIC GmbH, která byla založena v Německu přesně před 94 lety, v září roku 1926. Zpočátku se společnost zabývala vývojem a výrobou sonarů, tedy technologií pro šíření zvukových vln pod vodou. Přibližně 20 let poté se však ELAC „vynořil“ a představil svůj první gramofon PW1. Od té doby se začala psát nová kapitola firmy.

Pojem ve světě gramofonů – Miracord

Během poválečného rozmachu gramofonové éry představil ELAC hned několik revolučních technologií vedoucích ke kvalitnějšímu zvuku a trvanlivosti jednotlivých komponentů. Jako první na světě představil například safírovou přenosku a vyvinul technologii, díky níž bylo možné zásadně snížit přítlak jehly na desku. V 60. letech minulého století, kdy se na trh dostaly první vinylové dlouhohrající LP desky (tehdy bylo možné na každou stranu uložit asi 20 minut stereo záznamu), patřil ELAC s modely Miracord mezi trojici výrobců, kteří ovládali kolem 90 % tehdejšího gramofonového trhu.

V posledních letech, kdy se trend gramofonů vrací, se ELAC do tohoto segmentu vrátil a navazuje na svou legendární řadu Miracord. Na trh dodává aktuálně 2 modely s cenami 13 a 27 tisíc korun.  

Inovace ve vývoji reprosoustav 

V 90. letech se pak ELAC začal soustředit na další, tehdy perspektivnější odvětví v oblasti reprodukce zvuku. Spojil se s další německou značkou AXIOM Electroacoustic GmbH a v roce 1984 začíná navrhovat vlastní reprosoustavy. Hned další rok představil ELAC světově oceňovaný všesměrový výškový reproduktor 4Pi a dostal se mezi elitní výrobce reprosoustav. 

V roce 1993 přišel ELAC s výškovým reproduktorem JET, jehož membránu tvoří pásek fólie tenčí než lidský vlas skládaný do tvaru harmoniky. Jeho vlastnosti předčily dosud známé technologie používané při výrobě reproduktorů. Zvukové vlny tvořené reproduktorem JET nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíchž skladů je vzduch vytlačován ven.  Výhodou této technologie oceňované audiofily z celého světa je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče.  Díky extrémně nízké hmotnosti membrány má reproduktor okamžitou reakci bez jakékoli setrvačnosti. Kromě toho má minimální zkreslení a zvuk je šířen do širšího prostoru než u tradičního konceptu. Tím dodává větší prostorovost a snižuje nároky na přesné nasměrování do poslechového místa. Jeho konstrukce umožnila rozšíření kmitočtového rozsahu až na hranici 35 kHz, což je frekvence vyšší, než je ucho schopno vnímat. Tímto krokem bylo docíleno lepších komplexních vlastností a vyrovnanější reprodukce v celém kmitočtovém pásmu. JET je neustále zdokonalován a využíván jak v domácích, tak automobilových audio systémech. V 90. letech představil ELAC navíc hliníkové sendvičové membrány reproduktorů a získal řadu mezinárodních ocenění za technologický přínos a designová řešení.

Vrcholem nabídky je řada prémiových reprosoustav ELAC Concentro zahrnující tři modely v cenovém rozpětí od 280 tisíc do 1,5 milionu korun za stereo sadu. Nabídka však zahrnuje také soustavy osazené reproduktorem JET a dalšími vlastními technologiemi za cenu řádově desítek tisíc korun i speciální ploché komplety určené pro montáž na zeď.

Rozšíření vývoje do Ameriky

Výroba v Německu se zaměřuje na špičkové reprosoustavy nejvyšší kategorie. V posledních letech se však ELAC přiblížil i zákazníkům, kteří vyžadují vysoce kvalitní zvuk za velmi atraktivní cenu. Své aktivity rozšířil za oceán, kde se spojil s konstruktérskou legendou Andrew Jonesem. Ten navrhuje skutečně dostupné reprosoustavy s vynikajícím poměrem ceny a kvality reprodukce.

Zástupcem americké řady je například řada Debut. První generace reprosoustav ELAC Debut byla v sezóně 2016 až 2017 oceněna nejprestižnější novinářskou cenou v oblasti audiovizuální techniky EISA v kategorii „evropské reproduktory roku“. Také vylepšená generace Debut 2.0. si díky vynikajícímu zvuku vydobyla řadu ocenění v individuálních recenzích. V posledních měsících se řada Debut rozrostla o nejvyšší model „Debut Reference“, která si zachovává vynikající poměr cena / výkon a přidává vylepšený zvuk i vytříbený design. Pár regálových reprosoustavy ELAC Debut Reference DB R 62 je na trhu za koncovou doporučenou cenu 13 600 Kč. Podlahová sloupová DF R 52 sada je k dostání za 32 800 Kč a centrální reproduktor DC R 52 stojí 10 900 Kč.

Další aktivity

Mezi další sortiment patří systémy pro domácí kino. K nim lze využít buď klasické reprosoustavy, nebo speciální sady. ELAC nabízí obě varianty. Většina reprosoustav je dodávána ve sloupovém podlahovém i regálovém provedení a jejich nabídku rozšiřuje centrální reproduktor a designově laděný subwoofer. Pro prostorově úsporné řešení jsou k dispozici tři sady pěti satelitních reproduktorů a subwooferu řady Cinema.

V roce 2016 přebral ELAC pod svá křídla další značku, Audio Alchemy, která proslula mimo jiné technologiemi kontroly jitteru, zvyšováním rozlišení a analogovou filtrací. Na loňské výstavě High End v Mnichově představil Peter Madnick, ikona audio průmyslu a zakladatel Audio Alchemy, první špičkové produkty Elac Alchemy – audio kontrolér DDP-2, koncový zesilovač DPA-2 a výkonný Phono předzesilovač PPA-2.

Ve čtyřech posledních po sobě jdoucích letech získal ELAC nejvýznamnější ocenění v oblasti audiovizuální techniky EISA. Uznávaná mezinárodní porota ocenila reprosoustavy ELAC Debut F6, Adante AS 61, Navis ARB 51 a také nejvyšší model gramofonu Miracord 90.

O společnosti Elac:

Elac vyrábí inovativní výrobky s vynikajícím zvukovým přednesem a hodnotou, se závazkem dosažení nejlepšího zvuku na světě, již 90 let. Součástí nabídky je široký rozsah reprosoustav a audio komponentů. Od začátku je Elac pověstný svými pokročilými technologiemi, nekompromisní kvalitou dílenského zpracování a hodnotným Evropským stylem.

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.