Češi přehodnocují cenu života a zdraví. Uvědomují si potřebu péče, která roste nejen s věkem

Více než 80 procent Čechů dnes říká, že cena života je nevyčíslitelná. Je to dvakrát víc než ve stejném průzkumu NN Životní pojišťovny před čtyřmi lety. Češi si navíc nově cení zdraví více než rodiny a začali si více vážit práce, které věnují i hodně volného času. NN proto od září Čechům nabízí nové rizikové životní pojištění NN Orange Risk schopné zajistit ochranu všeho, na čem lidem záleží.

„Když jsme se Čechů s nadsázkou v roce 2016 ptali na cenu lidského života, nejvíce lidí zvolilo nejvyšší nabídnutou „cenovku“ 30 milionů korun. Na základě zkušeností posledních měsíců ale dnes více než 80 procent Čechů říká, že cena života je nevyčíslitelná,“ komentuje aktuální výsledky průzkumu NN Životní pojišťovny její generální ředitel Maurick Schellekens.

Obsah obrázku snímek obrazovky

Popis byl vytvořen automaticky

Zdroj: průzkumy NN Životní pojišťovny

Více než čtvrtina Čechů označila za nejdůležitější ve svém životě zdraví, které tak po čtyřech letech sesadilo z trůnu rodinu. Ta ale zaostává na pomyslném žebříčku hodnot jen velmi těsně. Nejdůležitější trojici uzavírá domov, ale mírně vzhůru se proti roku 2016 posunula i důležitost práce v životě Čechů.

Jak se staráme o to nejcennější?

„Zdraví a rodina jsou pro Čechy nejdůležitější věci v životě. Z dalších odpovědí ale vyplynulo, že zatímco rodině lidé svůj čas a péči opravdu věnují, u zdraví spíše jen doufají, že si jeho pevnost dále udrží,“ vysvětluje Maurick Schellekens výsledky průzkumu provedeného v létě na reprezentativním vzorku české populace.

Nejvíc volného času, téměř třetinu, věnují Češi partnerovi a rodině, zatímco péčí o zdraví stráví jen desetinu volna. Nejvýraznější posun nastal v tom, jak moc lidem zasahuje práce do osobního volna. Zatímco v roce 2016 lidé věnovali práci jen 7 procent volného času, dnes už se to blíží 15 procentům. Poměrně těžké je také pro Čechy nacházet rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Pracovat tolik, kolik by chtěli, se daří jen 42 procentům lidí.

„Podobně jako svůj život doceňují Češi postupně také životní pojištění. Skoro dva ze tří dotázaných ho považují za prospěšné a jen třetina je ochotna risknout život bez pojištění,“ říká Maurick Schellekens. „Pracujeme s riziky po celém světě, takže víme, že některým se prostě vyhnout nedá, zároveň se ale umíme postarat o to, aby lidé mohli mít starostí ve svém životě, co nejméně,“ dodává generální ředitel NN Životní pojišťovny. 

NN od září přichází na český trh s rizikovým životním pojištění NN Orange Risk, které v sobě spojuje prémiovou pojistnou ochranu s dostupnou cenu. „Kromě zabezpečení celé rodiny a přizpůsobivosti v průběhu života nabízí širokou škálu úrazových připojištění, nadstandardní garance u vážných rizik, ale také připojištění závažných onemocnění nové generace,“ shrnuje Maurick Schellekens.

Potřeba péče roste nejen s věkem. Na kolik přijde?

Pohled Čechů na svět se ale změnil i v oblasti péče, kterou očekávají, když se o sebe nebo své blízké nedokáží postarat sami. Podle průzkumu NN Životní si uvědomuje 70 procent oslovených, že se o sebe budou v případě potřeby muset postarat sami. Zároveň ale polovina z nich přiznává, že na to nemá ani mít nebude.

„Ztráta soběstačnosti není nic příjemného, ale důstojný život tím pro připravené rozhodně končit nemusí. Důležité je nepodceňovat pravděpodobnost, že se to může týkat i nás. Podle současných odborných propočtu se totiž každý čtvrtý dospělý do věku 80 let stane závislým na pomoci druhých,“ upozorňuje Michal Korejs, produktový ředitel NN. 

Obsah obrázku snímek obrazovky

Popis byl vytvořen automaticky

Zdroj: průzkum NN Životní pojišťovny, léto 2020

V rámci průzkumu NN se navíc ukázalo, že si většina lidí ani neuvědomuje, jak nákladná může být péče o člověka, který se o sebe nedokáže sám postarat.  „V mírnější variantě, kdy člověk zůstává v domácím prostředí, ale potřebuje asistenci může jít asi o 10 až 20 tisíc měsíčně. Pokud je nezbytná celodenní péče ve specializovaném zařízení, může to snadno vyjít na dvojnásobek,“ říká Michal Korejs s tím, že příspěvek od státu odstupňovaný podle stupně nesoběstačnosti od 880 Kč do 13 200 Kč tak ideální potřebnou péči často pokrýt nedokáže.

„Prognózy stárnutí populace jasně ukazují, že toto téma bude pro Čechy stále důležitější, rozhodli jsme se proto jako první pojišťovna na českém trhu nabídnout opravdu fungující pojištění dlouhodobé péče, které dokáže pokrýt náklady při úplné nesoběstačnosti ve stáří,“ říká Michal Korejs, produktový ředitel NN. „Naše připojištění NN Care nabízí možnost dopřát sobě i blízkým v případě nutnosti péči, kterou si zaslouží. Je možné do něj vstoupit až do věku 80 let, ale vyplatí se ho mít už mnohem dříve, protože nesoběstačnost se bohužel týká i mladších lidí,“ dodává.

Dobrou zprávou o Češích nicméně je, že jsme připraveni starat se o své blízké v případě potřeby více, než bývá zvykem v západní Evropě. Polovina z nich se v průzkumu NN nechala slyšet, že se plánuje starat o své rodiče v případě jejich nesoběstačnosti pravidelně. A další pětina je odhodlána pomáhat jim alespoň občas. Žádnou pomoc neplánuje poskytnout jen jeden z deseti Čechů.

—————————–

NN Group

NN Group působí v 18 zemích, kde poskytuje služby 17 milionům klientů, o které pečuje 15 000 zaměstnanců. NN navazuje na 170letou tradici v oboru finančních služeb a její název je odkazem na pojišťovnu Nationale-Nederlanden, pod jejíž vlajkou NN v minulosti působila i v České republice. NN Group se celkově zaměřuje především na životní pojištění, důchodové spoření a investiční management, v některých zemích ale poskytuje i bankovní a další finanční služby.

NN Životní pojišťovna 

NN Životní pojišťovna působí na českém trhu již od roku 1992, kdy pod názvem Nationale-Nederlanden začala jako první zahraniční pojišťovna nabízet životní pojištění. NN Životní pojišťovna je držitelem ocenění Superbrands 2016, 2018 a 2019, její produkty se pravidelně umisťují na předních místech v oborových soutěžích. Po stříbru mezi životními pojišťovnami ve výzkumu Hospodářských novin „Nejlepší pojišťovna 2018“ získala v roce 2019 nejvyšší titul „Nejlepší životní pojišťovna“. V soutěži „Finparáda.cz – Finanční produkt roku 2018“ se flexibilní životní pojištění NN Smart umístilo na 2. místě v kategorii „Investiční životní pojištění“ a rizikové životní pojištění NN Život na 2. místě v kategorii „Rizikové životní pojištění“. Více informací najdete na www.nn.cz.

NN Penzijní společnost 

NN Penzijní společnost začala nabízet soukromé spoření na penzi v roce 1995 jako jedna z prvních společností v České republice. Za 20 let působení v ČR připsala klientům zhodnocení ve výšce 5 miliard korun. V roce 2013 klientům přinesla inovativní řešení správy soukromého spoření na penzi v podobě on-line portálu Moje NN, který postupně rozšířila i na správu životní pojištění. NN Penzijní společnost je držitelem ocenění Superbrands 2017. V soutěži „Finparáda.cz – Finanční produkt roku 2017“ se NN Penzijní společnost umístila na 3. místě v kategorii „Doplňkové penzijní spoření“. Bližší informace o NN Penzijní společnosti najdete na www.nnpenzijnispolecnost.cz.