Český start-up Comprimato spojil síly s americkým lídrem AJA

Comprimato vyvinulo unikátní řešení pro streamování videa BRIDGE LIVE pro amerického giganta AJA Video Systems 

Brno, 25. září 2020 – Český softwarový start-up Comprimato a americký gigant AJA Video Systems, přední světový výrobce hardwarových řešení pro konverzi a zpracování videa dnes ve světové premiéře představili řešení BRIDGE LIVE. Novinka zajišťuje snadný převod UltraHD nebo vícekanálového HD videa z jeho nekomprimované podoby do široké škály kodeků, vhodných pro video přenosy, streaming a další použití. BRIDGE LIVE je určeno především pro velké společnosti působící v oblasti multimediálních služeb.

Zařízení BRIDGE LIVE využívá ke zpracování živého vysílání velmi rychlý software vyvinutý českou společností Comprimato, který konvertuje vstupní SDI signál do komprimovaného IP videa optimalizovaného pro živé přenosy. Podporuje širokou škálu datových kontejnerů, metadat a streamovacích protokolů. BRIDGE LIVE naplňuje náročné požadavky telekomunikačních operátorů, provozovatelů IPTV či kabelových televizí, vysílacích zařízení, přenosových vozů nebo sportovních zařízení na produkci a přenos živého vysílání. Zařízení umožňuje také streamování videa na YouTube, Facebook, Twitch a podobné online platformy.

BRIDGE LIVE stačí jen jednoduše nastavit a poté už automaticky a v reálném čase konvertuje video z nebo do komprimovaných streamů, včetně vícenásobných streamovaných výstupů. Do výsledného videa lze mj. vkládat titulky, značky a další obsah. Díky 10GE rozhraní BRIDGE LIVE bez problémů zvládne i přenos více streamů v HD nebo UltraHD kvalitě.

„BRIDGE LIVE představuje jedno z nejlépe vybavených a zároveň cenově nejdostupnějších profesionálních řešení pro enkódování, dekódování, přenos a streamování živého videa na trhu,“ řekl Jiří Matela, ředitel a spoluzakladatel společnosti Comprimato. „Se širokými možnostmi využití, podporou metadat a intuitivním designem otevírá BRIDGE LIVE zcela nové příležitosti efektivnějšího zpracování a monetizace video obsahu.“

Hlavní vlastnosti řešení BRIDGE LIVE – technický popis: 

 • Přehledné, snadno použitelné a v praxi ověřené softwarové nástroje od Comprimato.
 • SDI enkódování nebo dekódování jednoho kanálu UltraHD (až 60p), nebo čtyř 1080 60p HD kanálů videa prostřednictvím 12G-SDI konektorů, kompatibilních s 6G/3G-SDI.
 • Možnost generování více výstupních streamů, nebo distribuce na více míst, z každého kanálu SDI vstupu.
 • Široká podpora mnoha enkódovacích, dekódovacích a transkódovacích kodeků, včetně H.264 (AVC, MPEG-4), H.265 (HEVC) a MPEG-2, s volitelnou podporou JPEG 2000 (VSF TR01) s 4:2:2 10-/8bitovým a 4:2:0 10-/8bitovým vzorkováním barevné složky.
 • Robustní streamování videa s podporou protokolů pro RTMP, RTMPS, SRT (s možností šifrování) a MPEG-TS, včetně ABR profilů pro OTT packaging.
 • Komplexní podpora metadat včetně (skrytých) titulků (EIA-608/708), průchodu metadat, vkládání značek pro reklamu (SCTE-35/SCTE-104), a také SMPTE 2038 metadata nebo titulky vkládané v rámci H.264 SEI zpráv.
 • Nástroje na zpracování videa včetně automatického vzorkování barevné složky, ořezávání, úpravy barev, odstranění prokládání a 50% úpravy snímkové frekvence, vkládání loga a změny velikosti.
 • Rozsáhlá podpora zvukových formátů, včetně AAC, AC3, MPEG-2 a nekomprimovaného PCM (SMPTE 302M-2007).
 • 16 kanálů vloženého zvukového I/O na připojení s 16- a 24bitovou kvalitou a 48kHz vzorkovací frekvencí.
 • Fyzický formát 1RU s redundantním napájením (100–240 VAC 50/60 Hz), 4 BNC konektory plné velikosti a duálním 10GbE síťovým rozhraním.
 • Možnost vzdálené konfigurace a ovládání prostřednictvím webového rozhraní, REST API a přístup a ovládání přes SNMP.
 • Lokální konfigurace, monitoring a ovládání prostřednictvím DisplayPortu a USB.
 • Tříletá záruka.

„Živé videopřenosy zažívají svůj boom a streamování se nyní stává standardem, už jen proto, že mnoho akcí přechází na virtuální formát a vzdělávací instituce zavádějí distanční výuku. Vytvoření univerzálního řešení, které by splňovalo všechny nezbytné požadavky, se ukázalo jako nákladné a často neefektivní. Právě proto jsme ve spolupráci se společností Comprimato vyvinuli BRIDGE LIVE, zařízení kombinující náš v praxi ověřený hardware s výkonným softwarem Comprimato na enkódování a transkódování videa. BRIDGE LIVE nabízí mnohem efektivnější cestu, jak řídit kompletní produkci a distribuci živého videa a současně ukazuje jednodušší cestu, jak maximalizovat příjmy z distribuce obsahu,“ uvedl Nick Rashby, president společnosti AJA Video Systems.

Dostupnost a cena

Zařízení BRIDGE LIVE pokrývá tříletá záruka a od dnešního dne je dostupné prostřednictvím sítě resellerů produktů společnosti AJA Video Systems za doporučenou cenu od 14.995 USD. Cena licence JPEG 2000 I/O činí 1.250 USD za jeden HD kanál. Další informace jsou k dispozici na webu www.aja.com/products/bridge-live.

# # # K O N E C   Z P R Á V Y # # #

O společnosti Comprimato

Comprimato je dodavatelem softwaru pro kompresi a zpracování živého videa, který nabízí nejvyšší úroveň kvality i uživatelské přívětivosti pro poskytovatele online vysílání a video obsahu. Softwarové produkty Comprimato naplno využívají sílu GPU a CPU procesorů pro urychlení kódování videa ve vysokém rozlišení v reálném čase ve speciálních zařízeních pro zpracování videa. Společnost Comprimato vznikla v roce 2013 se sídlem v Brně a patří k ověřeným dodavatelům technologií pro přední globální mediální a zábavní společnosti, jako jsou např. ESPN, Charter nebo Nokia. Další informace lze najít na webu www.comprimato.com.

O společnosti AJA Video Systems, Inc.

Společnost AJA Video Systems vznikla v roce 1993 a velmi rychle si vypracovala pozici předního výrobce technologií z oblasti video rozhraní, převaděčů, řešení pro nahrávání digitálního videa a profesionálních kamer. Její produkty přinášejí vysoce kvalitní a cenově dostupné produkty pro profesionální vysílání, video a postprodukci. Produkty AJA jsou navrhovány a vyráběny v provozovnách v kalifornském Grass Valley, a distribuovány prostřednictvím rozsáhlého prodejního kanálu resellerů a systémových integrátorů po celém světě. Další informace jsou k dispozici na webu www.aja.com.