Sezóna Josefa Špačka 2020/21 Po devíti letech opět na volné noze

Praha, 29. září 2020 – Český houslový virtuos Josef Špaček se v sezóně 2020/21 vrátí k životu sólového umělce na volné noze. Přesto setrvá na pozici koncertního mistra České filharmonie v mimořádné prodloužené lhůtě až do prosince 2020. Kromě domácích koncertů a festivalů se letos objeví na pódiích v Německu, Norsku, Británii, Belgii, Turecku, nebo Indii a poprvé se chopí i taktovky.   

V rámci festivalu Lípa Musica, kde Josef Špaček působí jako jeden z uměleckých garantů celého projektu, se poprvé představil v netradiční roli dirigenta. Na koncertech 19. a 26. září vedl orchestr České studentské filharmonie při provedení mozartovy symfonie D-dur (č. 35). Sám se pak v roli sólisty a uměleckého vedoucího ujal Mendelsohnova koncertu e-moll.

Ve dnech 5. – 7. října podnikne Josef Špaček turné s významnou českou harfistkou Janou Bouškovou po Moravskoslezském kraji. Vystoupí v Havířově, Opavě a Ostravě, kde následně povede na ostravské univerzitě i mistrovské kurzy.  Dne 13. října bude Josef Špaček v kostele sv. Šimona a Judy zahajovat sezónu Pražského komorního orchestru provedením Brahmsova houslového koncertu. 

Rok 2021 zahájí Josef Špaček zahraničním turné. Ve dnech 7. – 17. ledna vystoupí na dvou koncertech v Polsku a na dalších pěti v Belgii s Vlámským symfonickým orchestrem. V únoru pak naváže návštěvou Indie. Na jednom koncertě a dvou celovečerních recitálech se představí se Symphony Orchestra of India. V Turecké Ankaře se společně s Presidential Symphonic Orchestra zhostí 9. dubna Beethovenova houslového koncertu, který ještě 15. dubna zopakuje ve Švýcarském Luzernu.

Jedním z vrcholů sezóny budou zcela jistě dvě vystoupení 29. a 30. 4. v Tonhalle Zurich, kde Josef Špaček společně s Jakubem Hrůšou představí Dvořákův houslový koncert. První polovinu května (8. – 16.) pak Josef Špaček ztráví v Anglii, kde vystoupí na hudebním festivalu Hellens music Festival. Na konci měsíce pak v Bruselu v Paláci krásných umění s violoncellistou Tomášem Jamníkem zahraje dueta Bohuslava Martinů. Mezi 21. – 26. červnem se opět vrátí do Velké Británie, kde se na věhlasné Royal Academy of Music  bude věnovat lektorské činnosti. Povede zde studentský orchestr, masterclass i individuální lekce studentů.    

V létě se bude Josef Špaček věnovat opět komorní hudbě. Ve dnech 8. – 15. června se účastní česko-německého hudebního projektu Villa Musica / Akademie komorní hudby, který zaštiťuje v pozici uměleckého mentora. Začátkem srpna (3. – 8.) vystoupí na několika koncertech norského festivalu komorní hudby v Rosendalu. V období letních prázdnin pak povede již třetí ročník Ševčíkovy akademie. 

O Josefu Špačkovi:

Houslový virtuos Josef Špaček (nar. 1986) se velice rychle etabloval jako jeden z nejvýraznějších talentů své generace. Studoval na Curtisově hudebním institutu (Filadelfie) a Juilliard School (New York) pod vedením pedagogů jako Ida Kavafian, Jamie Laredo nebo Itzhak Perlman. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství v soutěži Michaela Hilla (Nový Zéland, 2009), druhá cena v soutěži Young Concert Artists International Auditions (New York, 2011), finále soutěže královny Alžběty (Brusel, 2012). V roce 2011 se stal nejmladším koncertním mistrem České Filharmonie v historii. Josef Špaček spolupracoval v průběhu své kariéry s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša, Semjon Byčkov, James Conlon, Valerij Gergiev, Manfred Honeck, Tomáš Netopil, Michael Sanderling nebo Krzystof Urbański.