VIADRUS pokračuje v ekologickém zaměření. Firma rozšířila řady členů Klastru Česká peleta

Společnost VIADRUS, největší a nejstarší český výrobce topenářské techniky z litiny, průběžně obměňuje a přizpůsobuje své portfolio tak, aby produkty splňovaly nejpřísnější ekologické normy a nejnovější trendy v oboru. Firma je od října také novým členem Klastru Česká peleta – národní asociace, jejímž cílem je všestranné posilování oboru vytápění dřevní biomasou.

VIADRUS se může pochlubit více než 130letou tradicí ve výrobě litinových kotlů a radiátorů. V Bohumíně na Karvinsku provozuje vlastní slévárnu i oddělení výzkumu a vývoje a v rámci výrazné obměny výrobního programu se nyní specializuje hlavně na kotle na biomasu, tj. na dřevo a dřevní pelety. 

„Vizí společnosti VIADRUS je být inovativní firmou, jež bude zákazníkům každoročně přinášet produktové novinky, které splňují nejpřísnější ekologické normy a vycházejí z nejnovějších trendů. Letos jsme náš výrobní program doplnili už o dva nové produkty – automatický kotel na dřevní pelety U22 Economy Pellet a zplyňovací kotel na kusové dřevo E22 Economy. Do konce roku plánujeme představit ještě jeden nový model spalující pelety,“ uvádí předseda představenstva společnosti VIADRUS Petr Teichmann. 

Kotel U22 Economy Pellet je dostupný ve výkonových verzích 16, 23 a 30 kW, jeho velkou výhodou je především vysoká účinnost až 92,1 %, automatický provoz, možnost ohřevu teplé vody či nový kompaktnější typ zásobníku na pelety. „Věříme, že pelety jako palivo mají velkou budoucnost a od obou letošních novinek si slibujeme, že si je naši zákazníci oblíbí a budou hrát výraznou roli v produktovém portfoliu firmy VIADRUS,“ doplňuje Petr Teichmann. 

„Výroba dřevních pelet u nás raketově stoupá. Jen za letošní rok bude nárůst o rekordních 26 %. Pelet je u nás pro všechny dostatek, v současné době dokonce nadbytek, a o peletové automaty je i kvůli kotlíkovým dotacím zájem. Proto je logické, že velcí výrobci topenářské techniky mají ve svém portfoliu hned několik modelů peletových kotlů a ani VIADRUS není výjimkou,“ říká předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. 

V Klastru Česká peleta jsou sdruženi všichni ti, kteří mají v České republice co do činění s dřevěnými palivy, jako jsou pelety nebo brikety, a s kotly a kamny na jejich spalování. Aktuálně má klastr sto členů. 

„Díky naší desetileté historii a velké podpoře členů se nám daří hájit zájmy sektoru ekologického vytápění a být seriózním partnerem pro jednání s Vládou ČR. Bez širokého zastoupení všech významných hráčů by to nešlo. VIADRUS byl pomyslný poslední dílek mezi českými renomovanými výrobci kotlů a jeho hlas významně posílí naše řady,“ vysvětluje Vladimír Stupavský. 

Stále více českých domácností začíná preferovat ekologičtější zdroje tepla. A proč topit právě peletami? Největšími přednostmi jsou čistota, komfort a úspora. Pelety obsahují pouze 0,5 procenta popela, nepráší a při topení prakticky není v ovzduší poznat, že je kotel v provozu, z komína se totiž často vůbec nekouří. 

„Členství v asociaci Česká peleta je tak logickým vyústěním. Od tohoto spojení si slibujeme sdílení nejnovějších trendů v oblasti vytápění biomasou mezi členy klastru a také větší publicitu pro naše kotle na pelety,“ dodává Petr Teichmann.

Mezi hlavní přednosti nejnovějších kotlů značky VIADRUS patří mj. vysoká účinnost, desetiletá záruka na litinový výměník, nízká spotřeba paliva, jednoduché ovládání a velmi příznivá cena. Všechny také splňují nejpřísnější emisní předpisy – 5. emisní třídu a Ekodesign. Obě letošní novinky jsou certifikovány pro kotlíkové dotace.  

Profil společnosti

VIADRUS a. s. je tradičním ryze českým výrobcem produktů z šedé litiny, zejména kotlů a radiátorů. Patří i mezi významné hráče na evropském topenářském trhu. Ročně vyrábí zhruba 25 000 kotlů a asi 300 000 radiátorů. Firma dosahuje ročních tržeb okolo miliardy korun a její EBITDA (provozní zisk před odpisy) je na úrovni 80 milionů Kč. Původně byl součástí ŽDB, samostatnou společností se stal v roce 2012. VIADRUS zaměstnává zhruba 350 lidí, jediným vlastníkem firmy je Bonatrans Group Holding B.V.