Psí detektiv zachránil už 15 tisíc zvířat

Velichovky, 10. listopadu 2020 – tisková zpráva – Nezisková organizace Psí detektiv zabývající se profesionálním pátráním po ztracených zvířatech slaví další milník. V minulých dnech pokořila hranici 15 tisíc domácích mazlíčků, které v pořádku vrátila z nechtěných toulek domů k jejich majitelům. Mezi zachráněnými bylo 500 jorkširských teriérů, 437 německých ovčáků a 435 čivav.

Říká se jim Psí detektivové. Pátrají 24 hodin denně po celém Česku. Mají rozsáhlou síť dobrovolníků, speciální online hledací metody a desítky tisíc pomocníků na sociálních sítích. Jejich náplní je najít ztracené domácí mazlíčky a také vrátit domů ty nalezené. Už 7 let.

Úspěšnost pátrání je průměrně 80 %

„Jen letos se nám zatím podařilo zachránit 2872 zvířat, to nejexponovanější období ztrát je přitom teprve před námi,“ říká Aneta Sobotková, šéfka týmu Psího detektiva a naráží na blížící se Vánoce a Silvestra. Jen pro srovnání, za stejné období, tedy leden až říjen, zachránil Psí detektiv v první roce svého fungování 2014 502 zvířat. Tehdy byla úspěšnost pátrání 52 %, dnes se blíží k 80 %. „Stěžejní je rychlost, s jakou nám je ztráta zvířete nahlášena. Pokud se do pátrání zapojíme do 48 hodin, je šance na šťastný konec dokonce přes 90 %,“ vysvětluje Sobotková.

U koček je pátrání složitější. Lidé totiž na volně pobíhající kočku reagují mnohem laxněji než na psa. „V případě kocourů a koček musíme přímo oslovit lidi v okolí ztráty, ať už smskami, letáky či hlášením v rozhlase. V opačném případě totiž většině lidí přijde přirozené, že se kočka pohybuje po ulici sama,“ upozorňuje na úskalí Míša Chudobová z Psího detektiva.  

Výjimkou nejsou krávy, nosálové, klokani nebo rys

Za celou svou sedmiletou existenci Psí detektiv pomohl zachránit 9271 psů, 5308 koček, 325 ptáků a 104 ostatních zvířat. „V našem hledáčku jsme už měli opravdu ledasco, třeba klokana, maru stepní, nosála nebo rysa. Včera jsme třeba řešili případ zaběhnuté krávy,“ popisuje každodenní peripetie detektivů Martina Kosinová, další ze členek týmu. 

Přestože počet zachráněných zvířat každý rok skokově roste a zvyšuje se i úspěšnost pátrání, stále ve statistikách Psího detektiva červeně bliká smutných 8 % všech ztracených zvířat, která se již domů nikdy nevrátí. Tyto příběhy jsou většinou jako přes kopírák. Ztráta v nebezpečné lokalitě poblíž dálnice nebo kolejí, otrava a v letních měsících utonutí v bazénu. 

I beznadějný případ může skončit happy endem

„Každý takový případ nás vždy velmi zasáhne,“ říká Aneta Sobotková, ale zároveň ukazuje na příkladu feny křížence Ellinky, že bojovat všemi dostupnými prostředky se vyplácí. „U extrémně plaché Ellinky jsme už přestávali věřit, že se ji kdy podaří odchytit. Utekla den poté, co si ji majitelé přivezli ze zahraničí do adopce. V okolí ztráty jsme rozeslali čtyři tisíce smsek s fotkou Elli, informovali jsme veterináře, úřady, útulky, myslivce, policii. Každou chvíli chodily nové a nové stopy s informacemi o tom, kde byla Ellinka viděna. Díky nim a díky houževnatým majitelům se nakonec podařilo Ellinku odchytit pomocí narkotizační šipky.“

Předejít špatnému scénáři v případě, že se páníčkům ztratí jejich zvířecí miláček, se dá dle Psího detektiva mnoha způsoby. Avšak u všech platí to stejné: „Dělejte cokoli. Choďte po okolí, obvolejte úřady, policii a útulky, rozvěšte letáky, zavolejte Psího detektiva. Hlavně ale na nic nečekejte. Každá vteřina rozhoduje.

Pro jakékoli další informace včetně foto a video materiálů z pátracích akcí se, prosím, obracejte na:

O Psím detektivovi: 

Psí detektiv z.s. je první národní pátrací systém, který se v České republice v listopadu 2013 začal zabývat hledáním ztracených zvířat na profesionální úrovni. K jejich nalezení využívá nejmodernějších technologií, díky kterým osloví tisíce lidí během pár desítek minut. Zdarma poskytuje zápis do databáze, leták a rady, informační SMS s fotkou na tisíce lidí v okolí, e-mailing na všechny důležité organizace během minuty, služby detektiva přímo na místě. V pohotovosti je i pátrací letadlo.