Silvestrovské petardy přinesly rekordní počet ztracených psů

Praha, 3. ledna 2021 – tisková zpráva – Nezisková organizace Psí detektiv zaregistrovala během silvestrovské noci 123 ztracených psů. Je to nejvíc od doby, kdy se v Česku statistiky sledují. „Přestože jsme očekávali, že kvůli koronavirovým opatřením bude počet ztracených zvířat výrazně nižší než v předchozích letech, opak je pravdou. Nárůst o 15 % nás velmi nemile překvapil,“ komentuje ztráty ze silvestrovské noci zakladatelka Psího detektiva Klára Carbová.

Psí detektiv je jediná organizace v Česku, která se pátrání po ztracených zvířatech věnuje na profesionální úrovni a také jediná organizace, která data o ztracených zvířatech od roku 2013 eviduje. Zatímco před rokem se ve dnech 31.12. 2019 – 1.1.2020 ztratilo celkem 108 psů, letos to za stejné období bylo 123 psů. „Ta čísla samozřejmě nadále rostou. Za druhý lednový den evidujeme dalších 33 ztrát. Lidé často zbytečně s registrací ztráty a zahájením aktivní pomoci čekají v naději, že se jim psi vrátí, zbytečně dlouho. Je potřeba jednat okamžitě. Všechny případy do jednoho mají společného jmenovatele: útěk z leknutí před petardami,“ vysvětluje členka týmu Psího detektiva Aneta Sobotková. Mimo petard stojí za ztrátami psů často i neznalost a nepřipravenost majitelů. Přes opakované varování je spousty případů, kdy v době útěku nebyli psi na vodítku. Při očekávání petard je venčení psů bez vodítka velké riziko. Ne vždy je to ale o neznalosti majitelů. „Evidujeme případ mladého dobrmana z Nymburka, který byl po nočních ohňostrojích tak vyděšený, že se lekl při dopoledním odchodu na procházku bouchnutí dveří a utekl. Naštěstí tento případ měl dobrý konec a sedmiměsíční Mordhu je už doma,“ uvádí konkrétní případ další z týmu Psího detektiva Michaela Chudobová s tím, že výjimečné nejsou ani případy, kdy psi ve stresu překousali vodítko nebo utekli ze zamčeného kotce. Pozitivní je, že ze zvířat ztracených o silvestrovské noci jich je skoro polovina, přesně 61 zvířat, v pořádku vrácených doma. „Zdaleka ne všechna zvířata měla takové štěstí. Víme už o několika případech ztrát, které skončily smrtí zvířete. Jde třeba o devítiměsíční sheltii, která zemřela na útěku po srážce s autem,“ popisuje smutný příběh Klára Carbová ze Psího detektiva. Období na přelomu roku plné petard a ohňostrojů je pravidelně nejexponovanější dobou pro ztráty zvířat. Zatímco běžný denní průměr počtu ztracených zvířat se pohybuje kolem 25, na Silvestra je až 5x vyšší. „Dlouhodobě bojujeme proti ohňostrojům, protože krátkou lidskou kratochvíli drsně odnášejí nejen domácí mazlíčci, ale i volně žijící zvířata. Proto například kvitujeme aktivitu Prahy, která už loni místo ohňostroje promítala videomaping na budovu Národního muzea. Těší nás, že podobě uvažuje už hodně měst v Česku. Stále je to ale málo a je nutné, aby se k městům přidali i lidé,“ apeluje Klára Carbová.

O Psím detektivovi: 

Psí detektiv z.s. je první národní pátrací systém, který se v České republice v listopadu 2013 začal zabývat hledáním ztracených zvířat na profesionální úrovni. K jejich nalezení využívá nejmodernějších technologií, díky kterým osloví tisíce lidí během pár desítek minut. Zdarma poskytuje zápis do databáze, leták a rady, informační SMS s fotkou na tisíce lidí v okolí, e-mailing na všechny důležité organizace během minuty, služby detektiva přímo na místě. V pohotovosti je i pátrací letadlo.