Pilulka zažila historicky nejlepší rok. Meziročně navýšila tržby na 3,1 miliardy korun. Online prodeje vyrostly o téměř 50 %.

Skupina Pilulka, působící na lékárenském trhu kromě České republiky i na Slovensku a v Rumunsku, utržila v roce 2020 dle předběžných výsledků 3,1 miliardy korun. 

„Loňský rok se v Pilulce točil kolem dvou hlavních událostí. První, kterou jsme nemohli nijak ovlivnit, byla situace týkající se pandemie covid. Zde se ukázala nezastupitelná role online služeb a potvrdilo se, že svět se musí výrazně digitalizovat. Jako lídr distančního výdeje léčiv v Čechách a na Slovensku nám tato situace přinesla nové příležitosti, ale také velkou společenskou odpovědnost, “ říká Petr Kasa, CEO skupiny Pilulka.

A dodává “Druhou událostí, a v tomto případě spíše interní, byl vstup Pilulky na pražskou burzu, jež jsme připravovali po celý loňský rok. IPO bylo velice úspěšné a v následujících letech tak můžeme mířit k výraznému posílení Pilulky jak v Česku, tak v zemích střední Evropy.“

Vzhledem k pandemii se velká skupina zákazníků a nákupů přesunula z kamenných obchodů a lékáren na internet. Tržby skupiny Pilulka na internetu dosáhly 1,4 miliardy a vyrostly meziročně téměř o 50 %. Zbylé tržby ve výši 1,7 miliardy činily tržby kamenných Pilulka lékáren. Ty jsou tvořeny jak vlastními Pilulka lékárnami, tak franchise lékárnami Pilulka. Vlastních lékáren má Pilulka 31 a dále 120 partnerských. 

Zákazníci Pilulky v roce 2020 uskutečnili 1,2 milionu objednávek. Nejsilnější byl tradičně listopad a prosinec, kdy za rekordní den společnost vyexpedovala 10 tisíc objednávek (bez osobních odběrů). Sedmdesát procent online zákazníků tvoří ženy. Dlouhodobě nejčastější způsob platby je online platba kartou, kterou volí přes 40 % zákazníků. Výrazný nárůst podílu na tržbách zaznamenala též Pilulka aplikace, která je hodnocena jako nejlepší lékárenská aplikace v ČR.

V dubnu loňského roku přišla Pilulka v rámci projektu eRecept.cz s donáškou léků pro seniory a lidi v karanténě, do které se zapojily stovky dobrovolníků z řad zákazníků. V druhé polovině roku spustila Pilulka.cz první PilulkaBox a rozšířila tak svá výdejní místa, se kterými plánuje dále expandovat. K loňského roku společnost oznámila, že posílila svou pozici v Rumunsku odkoupením 30 % podílu od minoritních akcionářů. Společnost plánuje dle svých předchozích vyjádření výrazný nárůst tržeb i v roce 2021. 

Tržby jsou uvedeny bez DPH, auditované výsledky budou k dispozici v průběhu prvního pololetí 2021.

Pilulka Lékárny a.s. je technologická firma oblasti zdravotnictví, která od roku 2013 působí na českém, slovenském a rumunském trhu. Společnost založili bratři Kasové, kteří jsou 

považováni za jedny se zakladatelů tuzemské e-commerce scény. Pilulka je nejen provozovatel sítě kamenných lékáren a největší zásilkové lékárny v ČR Pilulka.cz, ale zejména technologická firma operující na trhu zdravotnictví a všeho týkajícího se péče o zdraví. Nad těmito zákaznickými potřebami staví Pilulka platformu, která propojuje výrobce, distributory, služby, logistiku a veškeré informace, které se kolem tohoto oboru točí. Cílem Pilulky je být lídrem v oboru a určovat nové trendy lékárenství 21. století.