Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky, při splácení na ně pak zapomínají

Praha 11. 11. 2020 – Zhruba polovina českých domácností aktuálně splácí minimálně jednu půjčku. Dočasný výpadek či omezení příjmů a nejistota ohledně dalšího vývoje zvyšují riziko neschopnosti tyto závazky splácet. Ačkoliv má podle říjnového průzkumu Sberbank každý pátý dotázaný dva až pět úvěrů, naprostá většina poté úvěry splácí zvlášť a nevyužívá možnosti sjednocení půjček. Zatímco při výběru spotřebitelského úvěru je nejdůležitějším faktorem právě výše úroku a výše měsíčního zatížení na rozpočet, možnosti snížení úroků i splátek doposud zkusilo 14 % zadlužených Čechů. 

Nenadálé výdaje v domácnosti, pomoc v podnikání, nákup počítače pro distanční výuku, menší rekonstrukce či nákup auta. Velká část společnosti se i díky pandemii dostává do situace, kdy je spotřebitelský úvěr jedinou možností, jak si v domácím rozpočtu vypomoct. Při výběru nového spotřebitelského úvěru je pro ně aktuálně klíčová výše úroků a RPSN. Druhá v pořadí je výše měsíčních splátek. Délka splátek je v pořadí až třetí. „Výše úroku a RPSN je na prvním místě pro 67 % Čechů, což vnímáme pozitivně. Klienti by měli v prvé řadě sledovat, kolik je úvěr stojí,“ říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. Komfort při sjednání účtu díky možnosti založení online je důležitý pro 12 % dotázaných.

Úvěry nejčastěji splácíme zvlášť

Každý druhý Čech má aktuálně nesplacený úvěr. Pětina (20 %) z dotázaných má dva až tři úvěry, necelá třetina (27 %) má úvěr jeden. Naprostá většina (76 %) také vypověděla, že splácí každý úvěr zvlášť. Konsolidaci úvěrů zatím využilo jen 14 % dotázaných, desetiny se tato možnost netýká. „Konsolidace může přitom pomoci se splácením několika různých splátek s odlišným úrokem a v různých termínech. Spojením splátek do jedné lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích a ulevit tak domácím rozpočtům pod tlakem pandemie,“ podotýká Černá a dodává: „Sberbank nyní poskytuje půjčky a konsolidace s úrokem 1,99 % ročně, který se sazbou přibližuje hypotéce a patří k nejnižším na trhu. Podmínkou je pouze jeho řádné splácení, které podporujeme kvalitním pojištěním schopnosti splácet. Nabídka platí pouze do konce listopadu. Věříme, že právě v souvislosti s koncem odkladu splátek, které bylo do konce října, pomůže mnoha klientům najít výhodnější řešení pro jejich stávající úvěry.“ 

O průzkumu Platební zvyklosti Čechů od Sberbank: 

Kvantitativní výzkum z října 2020 provedený společností Ipsos analyzuje vztah české populace k novinkám v oblasti financí a mapuje platební zvyklosti Čechů. Proběhl prostřednictvím dotazování ekonomicky aktivních respondentů ve věku 18-60 let, byly rovnoměrně zastoupené věkové skupiny, region, pohlaví. Účastnilo se jej 880 respondentů. 

Sberbank CZ, a.s. 

Sberbank CZ se svými finančními produkty a službami zaměřuje na retailové klienty, malé a střední firmy a velké společnosti. Její základní hodnotou je co nejvyšší spokojenost klientů. Zakládá si na férovém přístupu a vstřícných službách. V rámci firemního bankovnictví má Sberbank CZ vedle nabídky běžných bankovních produktů silnou pozici v oblasti devizových operací, strukturovaného a exportního financování. Na českém trhu působí Sberbank CZ od roku 1993, od 1. ledna 1997 jako samostatná akciová společnost. Jejím majoritním vlastníkem je Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni.

www.sberbank.cz