Stanovisko SPIR k nedovolenému přebírání obsahu webovými stránkami flashnews.com a flashsport.cz

Praha, 13. listopadu 2020 – Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), jehož členy jsou mj. také tyto vydavatelské domy a tvůrci obsahu: Czech News Center, ČTK, Economia, FTV Prima, MAFRA, Seznam.cz a VLTAVA LABE MEDIA a.s., se důrazně vymezuje proti chování provozovatele webů flashnews.com a flashsport.cz (a také tomu odpovídajícím aplikacím), při kterém dochází k nedovolenému přebírání autorského obsahu, včetně neoprávněného vytěžování databáze, vytvořeného příslušnými mediálními domy.

Webové stránky https://flashnews.com/ a https://flashsport.cz (a tomu odpovídající aplikace) bez souhlasu vydavatelů přebírají jejich obsah v takové míře, která vydavatele zásadně poškozuje: přebírán je titulek, perex, fotografie i loga vydavatelů, což představuje protiprávní a neoprávněný zásah do práv duševního vlastnictví. Toto zcizování obsahu vydavatelů způsobuje, že na obsahu vydavatelů neoprávněně a bez jejich souhlasu profituje provozovatel webů flashnews.com a flashsport.cz. Toto jednání může naplňovat znaky nekalé soutěže a parazitování na pověsti poškozovaných vydavatelů. Vydavatelé tak přicházejí o své čtenáře, o návštěvnost a tím i o příjmy ze zobrazené reklamy, která financuje tvorbu kvalitního obsahu.

Nad to je v případě, že chce návštěvník webů personalizovaný obsah, vyzván k přihlášení, čímž provozovatel webů flashnews.com a flashsport.cz na nedovoleně převzatému obsahu získává registrované uživatele.

Výše uvedení vydavatelé již s provozovatelem webových stránek flashnews.com a flashsport.cz, společností Livesport News s.r.o., jednali a vyzvali ho k ukončení nedovoleného přebírání obsahu. SPIR prostřednictvím své komise samoregulace obsahu na internetu rovněž zaslal společnosti Livesport News s.r.o. výzvu, aby své jednání, které je mimo jiné i v rozporu s Etickým kodexem přebírání zpráv na internetu, ukončila a uvedla v soulad se zákonem.

Pokud nedojde k urychlené nápravě, SPIR zváží další právní kroky.