Investoři ze Silicon Valley a z Evropy na jednom místě. Na Transatlantic Pitch event uvidí prezentace osmi startupů. Dva z nich budou z Česka.

Praha 16 – listopadu – Investoři ze Silicon Valley a z Evropy se potkají na jednom místě. Ve středu 18. listopadu se od 18:00 uskuteční online akce Transatlantic Startup Pitch, za kterou stojí partnerství mezi dvěma sítěmi andělských investorů Bay Angels ze San Franciska a Depo Angels z České republiky. Ambicí je zvýšit mezinárodní investice, podpořit nejrizikovější ranou fázi startupů a zvýšit spolupráci napříč globálním startupovým prostředím. Investoři uvidí prezentace čtyř amerických a čtyř evropských startupů, z nichž dva budou české.  Za každého zakladatele startupu se postaví jeho současný investor, který se podělí o své důvody, proč investoval. 

„Vybrali jsme startupy s velkým potenciálem, škálovatelným produktem, unikátní propozicí, s globální ambicí a se schopným a kvalifikovaným týmem. S řadou z nich pracujeme měsíce i rok. Na tuto akci jsme je pečlivě připravili, investoři mohou očekávat vysokou úroveň prezentace. Výběr projektů také reflektuje aktuální investorské preference – finanční technologie, zdravotnictví, e-sport, edukační segment i odvětví zábavy,” říká Petr Šíma, zakladatel networku DEPO Angels, která patří pod dceřinou společnost DEPO Ventures. 

Událost je podle něj přirozenou reakcí na potřeby investorů. Američtí andělští investoři se zajímají o evropské projekty, které chtějí expandovat na americké trhy. Vidí velký potenciál, skvělé nápady, pracovité lidi s technologickým zaměřením a také přiměřené zhodnocení. „Na druhou stranu pomáháme investorům z Evropy účastnit se investičních kol v USA a dáváme jim šanci stát se součástí něčeho velkého,” dodává Petr Šíma.

Startupy, které budou prezentovat na Transatlantic Pitch event:

Ouva – Automatizace poskytování zdravotnické péče pro zvýšení kvality a přesnosti,

Tatum – cloudová platforma pro vývoj blockchainových aplikací,

Grin Gaming – sázení v reálném čase, aby se fanoušci dostali do akce během živého přenosu,

Ligence automatizovaný 2D echokardiografický software s umělou inteligencí, který pomáhá lékařům ušetřit čas,

SisuCare – online výukový program s certifikací pro ošetřovatele,  

SmartGuide promění každý telefon v osobního průvodce. Platforma, která umožňuje bezpečnou obnovu cestovního ruchu,

Shetransacts – první inkubátor pro začínající ženské a nebinární startupové zakladatele,

Salesbook – aplikace nové generace pro obchodníky. 

Úspěšný koncept, který pomáhá mezinárodnímu spoluinvestování 

Akce, která se letos koná již potřetí, se zúčastní více než 100 investorů. Mezi andělskými investory jsou také venture kapitálové fondy, které se čím dál více zajímají o projekty v rané fázi. „To ovšem ničemu nevadí. Naopak se to hezky doplňuje a dává to prostor k syndikacím. Fond může přinést větší kapitál, kdežto andělský investor může nabídnout svůj čas a pomoc,” říká Petr Šíma, který se jako první Čech stal členem představenstva Evropská asociace andělských investorů (EBAN). 

Za nárůstem podobných eventů o online investování je celosvětová situace spojená s pandemií koronaviru. „Investování online je něco nového a bude z toho zřejmě standard,” míní Roger King, andělský investor a zakladatel Bay Angels.

„Akce je vhodná pro ty, kteří uvažují o mezinárodních a dálkových investicích do startupů s globálním potenciálem v rané fázi. Můžou to být andělští investoři, malé fondy rizikového kapitálu, korporátní investoři, family office, mentoři a partneři startupového světa,” říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

„Díky online akcím jsme investovali do velice nadějného inovativního projektu z Velké Británie. Tým DEPO Angels identifikuje zajímavé technologické společnosti a díky takovým online akcím máme možnost dostat se k takovým projektům, kde bychom jako malý fond neměli velkou šanci,” uvádí partner DEPO Ventures Michal Ciffra a CEO Grouport.   

Transatlantic Pitch event bude moderovat Shawn Flynn, který je mentorem, řečníkem a také moderátorem úspěšného podcastu The Silicon Valley Podcast. 

DEPO Angels 

Síť DEPO Angels má kořeny v Česku a soustředí se převážně na region střední a východní Evropy (CEE). Je registrovaná v rámci Evropské asociace andělských investorů (EBAN) a Czech Business Angel Association. 

Bay Angels je jednou z nejstarších sítí andělských investorů v Kalifornii se zaměřením na technologie, rozvoj podnikání a dobré skutky.

DEPO Ventures je finanční skupina, která buduje syndikát angel investorů. Má vlastní venture angel fond Grouport a v budoucnu plánuje stát se asset managerem pro lidi, kteří by chtěli investovat do startupů. Vizí DEPO Ventures je naučit úspěšné podnikatele a osoby s vysokým jměním (high net worth individuals), že investice do startupů, a tedy venture světa, jsou celosvětově součástí portfolií nejlepších investorů. DEPO tak sdružuje a také vyhledává potenciální investory, kteří by svými penězi mohli podpořit začínající firmy. Cílem rovněž je, aby tento fenomén začala vnímat tradiční česká scéna, například lidé z průmyslu.