IKEM bude hackovat online. Přihlásil se rekordní počet mladých inovátorů z celého světa

Jedenáct výzev pro digitalizaci lékařské péče

(PRAHA 18. 11. 2020) Celkem čtyřicet inovátorských týmů z Česka i ze zahraničí se ve dnech 20.–22. listopadu 2020 zúčastní akce Smart Health Hackathon. Osmačtyřicetihodinový maraton se v letošním roce kvůli covidovým opatřením uskuteční online. Organizátoři akce vytvoří v prostorách pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) základnu, odkud budou lékaři a další mentoři pomáhat mladým hackerům vytvářet nové nápady a inovace ve zdravotnictví. 

Smart Health Hackathon 2020 se podobně jako další akce přesunul do online světa. To přilákalo rekordní počet mladých inovátorů. Dohromady se přihlásilo tři sta účastníků. Každý tým si vybere jednu z jedenácti „zdravotnických“ výzev (viz níže).  Poté budou tři dny společně pracovat na vyřešení problému, který se týká kardiologie, měření dat, tvorby senzorů, diagnostiky léků a dalších. Hackeři budou na projektech pracovat online, ale k dispozici jim po celou dobu budou odborníci z řad lékařů IKEM a mentoři z oblastí umělé inteligence nebo datových analýz. Požádat o radu tak budou moct přední odborníky: kardiologa profesora Josefa Kautznera, kardiochirurga docenta Jiřího Malého nebo chirurga Tomáše Šebka. První tři týmy čeká odměna v celkové výši 170 000 korun. 

11 výzev pro inovátory

 1. Virtuální brevíř – aplikace pro optimalizaci podávání parenterálních léků na základě odpovědi organizmu pacienta.
 2. Aplikace, která pomocí fotografie analyzuje hojení ran.
 3. Optimalizace algoritmu strojového učení využívané magnetickou rezonancí 31P.
 4. Software pro monitoring nežádoucích pohybů pacientů na jednotce intenzivní péče.
 5. Aplikace k identifikaci a sledování neobvyklých případů.
 6. Zefektivnění systému pro vyhodnocení pacientů vhodných pro HARPOON.
 7. Zvýšení povědomí o aortální stenóze.
 8. Včasná předpověď nízkého srdečního výdeje a nízké smíšené sytosti venózního kyslíku.
 9. Vytvoření algoritmu k identifikaci pacientů s akutním srdečním selháním.
 10. Domácí zařízení pro rozpoznání léků, které pacient užívá.
 11. Platforma k efektivní komunikaci mezi podiatrickými ambulancemi a specializovanými diabetickými centry.

Hackathon začne v pátek 20. listopadu v 9:00 představením výzev, mentorů a formováním týmů. Vlastní práce na projektech potrvá vkuse od pátečních 14:00 po následující dva dny. Odborná porota vyhlásí vítěze v neděli v 16:30. Účast na slavnostním vyhlášení předběžně potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

V loňském roce zvítězil tým hackerů s mobilní aplikací GlukoScan pro nevidomé, která umožňuje odečíst hladinu cukru z glukometru. Tento projekt se v IKEM dále rozvíjí a v blízké budoucnosti by mohl plnohodnotně sloužit nevidomým pacientům.

Rekordní počet účastníků

„Těší nás rekordní počet soutěžících, především velké zastoupení studentů technických oborů z celého světa. Svědčí to o tom, že i nelehké téma v online prostředí dokáže přilákat větší počet účastníků, než bychom dokázali přivítat z kapacitních důvodů v IKEM osobně,“ říká radikální inovátor a spolupořadatel Tomáš Studeník ze společnosti Insane Business Ideas. A dodává: „Porota složená z odborníků bude vybírat vítěze podle originality nápadu, jeho realizovatelnosti v praxi a dopadu na lékařskou péči.“

Propojení oborů, nápadů a zkušeností

„Zdravotnický hackathon hostíme už druhým rokem. Je neuvěřitelné, jaké nápady a řešení zdravotních problémů jsou schopny mladé týmy vymyslet během pouhých dvou dnů,“ říká Ing. Michal Stiborek, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny.

K Institutu klinické a experimentální medicíny patří neodmyslitelně inovace a rozvoj. Proto vítáme zájem mladých ‚hackerů‘ zapojit se do akce a pomoci nám s problémy, kterými se v IKEM intenzivně zabýváme. Nové nápady a neotřelé pohledy tzv. zvenčí nám mohou významně pomoci zlepšit péči o naše pacienty,“ dodává docent Malý, náměstek ředitele pro strategii a rozvoj v IKEM. 

Další informace a podrobný harmonogram najdete na stránkách akce. Fotografie z předchozích ročníků jsou ke stažení zde

Co je hackathon?

Hackathon je jednodenní nebo dvoudenní akce, na které skupina programátorů, designerů, lékařů a expertů postaví prototyp řešení problému. Jedná se o bílé, etické, hackery, kteří využívají svých schopností pro dobro ostatních. Tématem hackathonů (nebo také inovačních maratonů) bývají výzvy moderní doby, jako zdraví, doprava, energetika nebo města. Při práci účastníkům pomáhají odborní mentoři, data z veřejné a soukromé sféry, pizza, energetické nápoje a rychlý internet. 

O CEE Hacks

CEE Hacks (Insane Business Ideas s.r.o.) je organizátorem globálních hackathonů trvajících 24 nebo 48 hodin. CEE Hacks už uspořádal víc než 10 hackathonů v průmyslových odvětvích, jako jsou zdravotnictví, mobilita, energie, internet věcí a také v sociálních inovacích. CEE Hacks organizoval hackathony pro společnosti jako ŠKODA AUTO DigiLab, Plzeňský Prazdroj, Magistrát hl. m. Praha, Visegradský fond a mnoho dalších. Minulé akce si můžete prohlédnout zde: https://www.ceehacks.com/past-events

Partneři

Smart Health Hackathon se uskuteční pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Magistrátu hl. m. Prahy. Hlavním partnerem akce je Institut klinické a experimentální medicíny IKEM, společnosti Edwards Lidé Science, AstraZeneca, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Creative Dock