WPA NANO TECHNOLOGIES otestovalo nejčastěji používané ochranné pomůcky

Praha, 24. listopadu 2020 – Podle testů liberecké Technické univerzity byly tři z šesti druhů nanoroušek prodávaných v ČR falešné. Jednalo se o roušky, které byly dovezeny z Asie. Účinnost ochrany závisí na použitém materiálu ochranné pomůcky a na tom, jak těsní na obličeji. Společnost WPA NANO TECHNOLOGIES proto provedla test těsnosti pomocí cigaretového kouře, který má shodnou velikost částic, jako jsou ty virové. Test účinnosti byl pak realizován pomocí speciálního přístroje na měření propustnosti částic různými tkaninami. Z výsledků testů vyplývá, běžně používané textilní roušky jsou zcela nedostatečné, jelikož jejich účinnost je pouhých 8,12 %.

Z výsledků testu je zřejmé, že textilní rouška, kterou si lidé vyrábí doma je naprosto nedostatečná, její účinnost je pouhých 8,12 %. Zejména nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, například onkologicky nemocní, senioři či lidé v první linii by tyto roušky neměli vůbec používat. Neuspokojivých výsledků dosáhly i roušky rozeslané Vládou ČR seniorům, chirurgické roušky či respirátory FFP2. Účinnosti vyšší než 95 % dosáhly pouze české nanomasky, nanorespirátory, či nanoroušky české výroby. 

Výsledky testu účinnosti propustnosti ochranných pomůcek

Testovaná ochranná pomůckaÚčinnost propustnosti
Textilní rouška8,12 %
Rouška rozeslaná Vládou ČR seniorům76,26 %
Chirurgická rouška85,60 %
Respirátor FFP2 91,89 %
Nanorouška české firmy Nano Medical96,50 %
Respirátor rozeslaný Vládou ČR seniorům98,00 %
Nanorespirátor české firmy Spurtex98,94 %
FFP3 respirátor99,97 %
Nanomaska české firmy WPA99,99 %

Nanomaska WPA je vyrobena ze speciálního materiálu TPEa je osazena dvěma nádechovými filtry a nyní dokonce i jedním výdechovým. Účinnost filtrů nanomasky WPA potvrdil i Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle měření ústavu mají filtry účinnost 99, 995 %, což je o dva řády výše než FFP3. 

„Další výhodou je dlouhá životnost nanomasky v řádu let, filtry pak vydrží bez výměny několik měsíců díky použité technologii, která dokáže zachytávat nanočástice. Ty jsou uvězněny ve tkanině bez možnosti dostat se ven. Filtry díky této technologii vydrží až 6 měsíců, v případě pravidelné dekontaminace, například v nemocničním provozu až 1 rok bez nutnosti výměny,“ říká Jan Saibert, vývojář WPA. Výměna filtrů je tak závislá spíše na prašnosti prostředí, respektive zanešení filtrační tkaniny. Díky možnosti opakovaného používání tak nanomaska výrazně snižuje náklady. V ročním srovnání vyjde více než 50x levněji než FFP3 respirátory.

Firma dbá i na další klíčový parametr, kterým je těsnost ochranné pomůcky kolem obličeje. Při certifikačních měřeních se totiž prokázalo, že největší problém respirátorů je jejich netěsnost. Zatímco u běžně dostupných respirátorů s označením KN 95 je v některých případech únik i 60 %, nanomaska WPA vyrobená z termoplastického elastomeru perfektně přilne na obličej a dýcháním se ještě více „přisaje“. Úniky byly v rámci měření v desetinách procenta. Masky WPA se používají například na Interní klinice nemocnice Motol, ve Fakultní nemocnici v Plzni nebo u několika desítek jednotek hasičů.