Koronavirus startupy nepoložil. Stále shánějí nové lidi. Data StartupJobs přináší pohled na současnou situaci

Praha, 23. listopadu 2020 – 850 otevřených pozic, tolik se jich momentálně nachází na portálu StartupJobs. Stejnou dobou v roce 2019 jich bylo 877, takže nynější stav je velice podobný minulému roku, kdy Česká republika zažívala ekonomickou konjunkturu. Data svědčí o tom, že na technologicko-digitální svět startupů pandemie COVID-19 nedolehla takovou silou jako na jiná odvětví. Dalším faktorem, který ukazuje na příznivou situaci v této oblasti, je fakt, že StartupJobs v září evidovalo největší nákupy kreditů za svoji osmiletou historii, říjen byl pak druhým nejúspěšnějším měsícem v tomto ohledu. Kredity firmy využívají na publikaci pracovních nabídek a nákup dalších doplňkových služeb na portálu. I počet zájemců o práci ve startupech roste, největší zájem byl v květnu, kdy se na jednu pozici hlásilo v průměru 14 uchazečů. Pro porovnání v listopadu minulého roku to bylo osm zájemců, nyní je to 10.

“Z aktuální čísel jasně vidíme, že výhledy jsou přinejmenším pozitivní. Startupy potřebují nové lidi a je vidět, že i uchazeči mají zájem o práci v tomto odvětví. Koronavirus změnil pohled spousty lidí na to, jak je možné vykonávat pracovní povinnosti. Právě technologie a digitalizace hrají v tuto chvíli hlavní roli a startupy jsou hlavním motorem inovací. Je běžnou praxí, že když se ořezávají budgety, tak marketingová oddělení jsou ta, která to pociťují jako první. Avšak marketingové pozice jsou u nás momentálně na druhém místě, hned po samotném vývoji, takže určitě nemůže hovořit a velké krizi,” uvádí Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.

Koho firmy hledají?

Největší zájem je o pozice ve vývoji, ty v říjnu tvořily 53 % celkové poptávky na StartupJobs. Na druhém místě je zájem o marketéry, ti tvoří necelou pětinu nabídek (19,1 %). 14,2 % inzerátů shání manažery. Další je pak administrativa 8,2 % následuje jí analytika 5,3 %. Spoluzakladatel se hledá v 0,3 % případů.

Brno žije, startupy se rodí i v Ostravě

Brno je na druhém místě v počtu startupů a počtu nabídek v ČR. Procentuální zastoupení nabízených pozic kopíruje celorepublikový trend. Od začátku roku brněnské firmy publikovali 1362 nových pracovních míst.

“Kromě Prahy a Brna, které jsou kolébky startupů u nás, se začíná ozývat i Ostrava. Rodí se zde nové velice ambiciózní startupy. Od začátku roku zde byl zájem o 168 nových lidí. Počítáme s tím, že se číslo bude neustále zvyšovat, protože poptávka po digitalizaci a technologiích v následujících letech poroste,” říká Mikschik.

Více o StartupJobs

StartupJobs je česká online platforma, která se specializuje na to, aby pomohla startupům nalézt ty správné lidi. Víc než 15 tisíc lidí zde našlo svou práci snů. Není to ale jen pracovní portál, je také vstupní branou do tohoto inovativního a neustále se vyvíjejícího prostředí.