Digitální stát postaví podnikatelé

Jestli chceme rychle digitalizovat úřady, potřebujeme pomoc soukromých firem a start-upů. Nemusí jít o charitu, učit se přitom můžeme třeba v Izraeli.

Ještě před pouhým půl rokem se vedly zapálené debaty o tom, že výrazem svobody je peněženka nacpaná hotovostí a dokonce v kantýně Ministerstva financí se přijímaly karty při platbě od stokoruny výše, dnes nic podobného nepřipadá v úvahu. Cedulky “preferujeme karty” a možnost zaplatit i za noviny bezdotykově třeba mobilem bez úšklebků prodavačů, jsou ale jen pověstná špička ledovce. Všeobecná digitalizace je jedním z mála přínosů koronavirové krize. Nikdo už se neptá, nikdo nepochybuje, o čem jsme léta mluvili, je najednou realita. Pohříchu se v tom začíná skutečně snažit i stát, ale na “zákaznické straně” mu ještě hodně chybí. Proč přitom nezkusit pomoc těch, kdo už zaplatili miliony hodin času a mnoho milionů korun výdajů na to, aby se to sami naučili? Tedy hlavně finanční a technologické společnosti – fintechy.

Jasným příkladem úspěšné spolupráce finančníků a státu, která začala ještě v době “před koronou,” je bankovní identita – takzvaný projekt Sonia. Každý, kdo si někdy musel dojít na poštu s žádostí o certfikát na USB klíčence, aby následně dostal elektronický podpis na email, jistě chápe, jak velký skok pro Česko znamená jednoduché přihlašování přes internetové bankovnictví. Třeba otiskem prstu, nebo jiným biometrickým ověřením. To je ale jen úplný začátek toho, co finanční inovátoři mohou veřejné správě v digitalizaci nabídnout.

S izraelci hackneme krizi

Skutečná revoluce nás teprve čeká. A to tam, kde inovativní firmy doplní veřejné systémy a služby. Dobrým příkladem je nejnovější dítě superúspěšného izraelského podnikatele Uri Levina, zakladatele i u nás populární autonavigace v mobilu Waze. Zvláště po akvizici a propojení se službami Googlu po ní sáhne snad každý městský řidič. A tentokrát má ambici prorazit v ničem menším, než v pomoci státu ve výběru daní. Startup Refundit zjednodušuje život turistům a hlavně daňovým a celním úředníkům. A v současné situaci, propadu turismu jen v Praze o neuvěřitelných 94 procent, tak navíc může přispět k znovunastartování ekonomiky a znovu nakopnutí prodejů obchodníků v centrech velkých měst.

Že bychom se od Izraele mohli právě v IT a start-upech učit, se říká už dlouho. Tohle je ale konkrétní příklad, kdy se izraelská firma rozhodla začít svou expanzi do Evropy u nás. A hodně našich podnikatelů by zase rádo založilo pobočku v tel Avivu, nebo Jeruzalémě. Přitom právě fintechy jsou jediné odvětví, kde se nám evropanům daří prorazit i ve světové konkurenci amerických a čínských firem. Stačí se podívat na německou digitální banku N26. Proto vznikla česko-izraelská fintechová platforma, aby si podnikatelé z obou zemí mohli vzájemně pomoci.

Na jedné straně jsou skvělé dobrovolnické iniciativy jako Česko.digital, nebo pomoc IT podnikatelů při stavbě chytré karantény, či eroušky. Pokud ale máme skutečně mít digitální stát, musí taková pomoc stát na jasném a transparentním byznysu ve kterém není místo pro dotace, ale pro vzájemně výhodný obchod. A v tom nás skutečně Izraelci mohou učit.

Matěj Novák, člen představenstva České fintech asociace