Česká fintech asociace spouští Česko-izraelskou fintechovou platformu

  • Pilotními projekty pro vstup na český a izraelský trh jsou Refundit a Easychange.

Covid-19 představuje obrovskou příležitost pro rozvinutí a posunutí česko-izraelské spolupráce na úplně novou úroveň. Na jedné straně rapidně zrychluje digitalizaci všech aspektů života a podnikání, včetně finančních služeb. Na té druhé ale znesnadňuje vzájemnou osobní komunikaci a navazování kontaktů na nových trzích. Právě proto jsme se rozhodli v rámci České fintech asociace založit společnou Česko-izraelskou fintechovou platformu, která pomůže překlenout aktuální problémy, využít příležitost a otevřít dveře na vzájemné trhy.

V současné krizi vidíme především možnost, jak konečně zužitkovat dlouholetou spolupráci obou zemí a proměnit ji na řadu očekávaných byznysových úspěchů. Právě díky blízkosti našich zemí věříme, že existuje prostor pro řadu klientských služeb, ať už se jedná o platby, převody, pojištění či další fintechové aplikace. A samozřejmě nesmíme opomenout klíčové téma kybernetické bezpečnosti, kde je Izrael globální leader a Česko také nezůstává pozadu. Velký potenciál vidíme v rychlejší a efektivnější digitalizaci veřejné správy a souvisejících služeb. Z naší strany pak můžeme nabídnout produkty orientované na zákazníka a jeho nejlepší uživatelskou zkušenost, stejně jako třeba propojování API (nejen) díky PSD2, vysokému standardu ochrany dat a minimální ceně za služby s nízkými nebo žádnými poplatky.

Česko může být globálním izraelským startupům branou do Evropy, pod pokličku všech našich regulací. Naopak vstup neizraelských společností na tamní velmi kompetitivní trh je vcelku obtížný, natož pak v odvětví, jako jsou finance. Izrael pro ně ale může být odrazovým můstkem k úspěchu jak ve Spojených státech, tak v Asii. A netřeba připomínat, že právě fintech společnosti jsou evropskými digitálními šampiony. Fintech je prakticky jediným oborem, kde mají startupy z EU náskok před konkurenty z USA.

Navazujeme na naši loňskou účast na veletrhu inovací DLD v Tel Avivu a soustředíme se na pilotní projekty firem, které ukážou cestu ostatním. Těmi jsou z české strany poskytovatel on-line směny a posílání měn Easychange, který má již pobočky v Londýně a New Yorku. Z izraelské pak Refundit, druhé dítě Uri Levina, zakladatele globálně úspěšné navigační aplikace Waze. Refundit má ambici pomoci státu a obchodníkům ve výběru daní a vratkách DPH. Není náhoda, že se zrovna izraelská společnost rozhodla svou službu spustit v Česku jako v jedné z prvních zemí EU. Díky skvělým vztahům našich zemí, blízkých historií a kulturou, byla Praha před krizí velmi oblíbeným místem pro turisty z Izraele i pro židovské návštěvníky z celého světa. V drtivé většině jde přitom o lidi, kteří nemají hluboko do kapsy, a chceme proto, aby pomohli znovu nastartovat turistický ruch, jeden z hlavních motorů naší ekonomiky.