ELAC Vela FS 408 – špičková reprosoustava s unikátním designem i technologiemi

Zapojte, otočte ovladačem hlasitosti směrem doprava a poslouchejte.  Představujeme reprosoustavu ELAC Vela FS 408, jejíž zvuk vám během prvních tónů vyvolá husí kůži. Seďte a vnímejte každý tón přesně tak, jak ve studiu vznikl. Sloupová reprosoustava FS 408 je čerstvým přírůstkem série Vela, která byla uvedena na trh u příležitosti 25. výročí legendárního výškového měniče JET a kombinuje nejzajímavější patenty společnosti ELAC s moderním pojetím i materiály.

Praha, 27. listopadu 2020 – BaSys CS, výhradní distributor produktů Elac pro ČR, představuje novou prémiovou podlahovou (dvoupásmovou) reproduktorovou soustavu ELAC Vela FS 408. Tento model vyniká luxusním zpracováním, vyspělou konstrukcí a unikátními technologiemi. Výjimečný design lichoběžníkového tvaru ozvučnice s elegantními hliníkovými prvky, minimem rovnoběžných ploch a náklonem vzad je nejen působivý, ale také účelný. Efektivně totiž eliminuje vznik nežádoucího stojatého vlnění uvnitř kabinetu. Základním prvkem soustavy je výškový reproduktor JET 5 (páté generace). Tento výjimečný měnič, který prošel několika vylepšeními a dodnes vyniká mezi konkurencí svou přesností a zanedbatelným zkreslením, představil ELAC poprvé již v roce 1993.  Vela FS 408 je k dispozici ve vysoce lesklém černém nebo bílém provedení.

Díky špičkovým technologiím dokáže soustava Vela FS 408 reprodukovat tóny s frekvenčním rozsahem od 28 Hz do 50 kHz a má jmenovitou impedanci 4 ohmy. Aby se využil potenciál reprosoustavy, výrobce doporučuje připojení k zesilovačům o výkonu v rozmezí 40 až 400 W na kanál.  S výškou 1 142 mm se novinka řadí mezi kompaktní model FS 407 a největší FS 409 v nabídce podlahových reprosoustav série Vela.

Výjimečnost reproduktoru JET

Tweetery JET tvoří zvuk naprosto jinak než běžné výškové reproduktory.  Místo kruhové vrchlíkové membrány využívají obdélníkovou folii tenčí než lidský vlas složenou do tvaru měchu harmoniky, ze které je vzduch vytlačován jejím smršťováním.  Díky nízké hmotnosti membrány mají měniče okamžitou reakci bez setrvačnosti, přičemž takto tvořené zvukové vlny mají oproti klasickému řešení až čtyřnásobnou rychlost. Výsledkem je mimořádně vzdušné a jasné podání vysokých frekvencí s přesnou lokalizací, což oceňují audiofilové a odborníci z celého světa.

Patentované středobasové reproduktory

O reprodukci středových a hlubokých tónů se starají dva měniče s eloxovanými hliníkovými membránami s průměrem 180 mm zavěšené v litém koši s povrchem připomínající strukturu krystalu. Toto provedení zajišťuje jejich nízkou hmotnost a zároveň vysokou tuhost a kombinace s nápadně velkým pryžovým závěsem umožňuje velký rozsah pohybu membrány.  Ústí bassreflexu je zasazeno do hliníkové základny, což minimalizuje nároky na umístění reprosoustav v poslechovém prostoru. Velmi nároční posluchači ocení také dva páry reproterminálů, které umožňují využít připojení typu bi-wire / bi-amp.

Pár reprosoustav ELAC Vela FS 408 je k dostání u autorizovaných prodejců distributora BaSys za doporučenou koncovou cenu 142 000 Kč.

O společnosti Elac:

Elac vyrábí inovativní výrobky s vynikajícím zvukovým přednesem a hodnotou, se závazkem dosažení nejlepšího zvuku na světě, již 90 let. Součástí nabídky je široký rozsah reprosoustav a audio komponentů. Od začátku je Elac pověstný svými pokročilými technologiemi, nekompromisní kvalitou dílenského zpracování a hodnotným Evropským stylem.

O společnosti BaSys:

Společnost BaSys je předním distributorem prémiové audio a video techniky se sídlem ve Švýcarsku a s distribučními společnostmi v několika zemích Evropy. Od roku 1990, kdy byla společnost založena, zastupuje světové značky, jako Pioneer, Bose, Loewe, Elac, Marantz, beyerdynamic, Neutrik, Bugera, Behringer, Monster, TC electronics, Midas, KlarkTeknik, Turbosound, Cordial, Rean.