Průzkum: Češi nemají problém poskytovat osobní údaje online

30. listopadu 2020 – Založení běžného účtu online je podle dvou třetin Čechů bezpečné a s poskytováním osobních údajů nemají problém. Téměř polovina by klidně poskytla rodné číslo i scan občanského průkazu. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank realizovaného prostřednictvím platformy Instant Research mezi 880 respondenty.

Založení běžného účtu online je bezpečné podle 67 procent dotazovaných. 73 procent by se nebálo poskytnout adresu trvalého bydliště, téměř každý druhý (49 procent) rodné číslo a jen o něco méně (48 procent) scan občanského průkazu.

Graf 1: Jaké osobní údaje jste ochotni poskytnout při zakládání účtu online?

Zdroj: Instant Research

Při výběru účtu je pro sedm z deseti Čechů stěžejní moderní online bankovnictví. Pro 67 procent dotazovaných je to cena za výběr z bankomatu, úročený běžný účet (43 procent) a možnost založení online (26 procent). Nejméně dají Češi na osobní doporučení (13 procent), automatické založení spořicího účtu (15 procent) a počet poboček (20 procent).

Více než polovina Čechů (54 procent) by byla ochotna věnovat založení běžného účtu online 10 – 20 minut, 23 procent méně než 10 minut. 14 procent by si našlo 20 – 30 minut a každý desátý více než půl hodiny.Graf 2: Kolik času byste věnovali založení účtu online?

Zdroj: Instant Research

„Nenávratně pryč jsou doby, kdy musel žadatel o účet do banky. V dnešní době ho lze velmi jednoduše založit za 10 minut bez nutnosti návštěvy pobočky prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače,“ říká Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Zejména v období poznamenaném dopadem pandemie covid-19 se Raiffeisenbank snaží vyjít vstříc novým i stávajícím klientům a umožnit maximální dostupnost svých služeb v online prostředí. Klienti banky tak již dnes mohou 95 % všech svých běžných bankovních služeb zvládnout plně online bez nutnosti osobního kontaktu.

K založení účtu online stačí připojení k internetu, mobilní telefon a běžný účet v jiné bance. V žádosti na webových stránkách klient vyplní základní osobní údaje a pomocí telefonu vyfotí občanský průkaz a jeden další doklad – řidičský průkaz nebo pas. Pro ověření totožnosti banka vyžaduje pořízení fotografie klienta tzv. „selfie“ a zaslání 1 koruny z existujícího účtu žadatele u jiné banky.

Novým klientům k založenému účtu navíc banka aktuálně zdarma sjednává spořicí účet s úrokovou sazbou 3 % p. a. na šest měsíců pro zůstatek do 150 000 Kč, vklady do 500 tisíc banka zhodnocuje sazbou 0,3 %. Po uplynutí 6 měsíců zvýhodněné sazby navíc činí úrok při aktivním využívání účtu 0,6 %, což je i tak více, než nabízí většina ostatních bank.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank poskytuje již 25 let široké spektrum bankovních služeb soukromé i firemní klientele v České republice. Banka obsluhuje klienty v síti 130 poboček a klientských center, poskytuje rovněž služby specializovaných hypotečních center, osobních, firemních a podnikatelských poradců. Podle celkových aktiv je Raiffeisenbank pátou největší bankou na českém trhu, která dává práci třem tisícovkám zaměstnanců. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).