Digitalizace stavebnictví díky odolným TOUGHBOOKŮM

PRAHA, 7. prosince 2020 – Použití digitálních technologií zajišťuje větší transparentnost, kvalitnější provedení a rychlejší postup při realizaci stavebních projektů. Digitalizace umožňuje propojení rozsáhlých odborných znalostí a know-how z různých odvětví, které jsou pak snadno dostupné všem zúčastněným stranám. Švýcarská stavební společnost FIBO Bau AG se hned od počátku spoléhá na digitalizované procesy a využívá všech výhod moderních technologií.

FIBO Bau AG je švýcarská stavební společnost z oblasti Zürcher Unterland, která staví vysoce kvalitní jednogenerační a vícegenerační byty. Každý projekt se vytváří individuálně s příslušným developerem pro nemovitosti a obvykle je realizován místními dodavateli. Společnost brzy rozpoznala potenciál digitální spolupráce bez papírování na stavbách.

Digitální budoucnost ve stavebnictví

Společnost FIBO Bau AG na svých stavbách zavedla komplexní koncept digitalizace. Stavební společnost se při každodenní komunikaci mezi všemi zúčastněnými stranami a stavebními partnery spoléhá na moderní informační technologie. Plány a pracovní pokyny na papíře, které se rychle opotřebí a zůstávají aktuální pouze po krátký čas, jsou většinou zbytečné.

Místo toho mají projektoví manažeři a správci staveniště digitální přístup k plánům a prováděcím pokynům a také ke kontrolním seznamům úkolů a řízení neshod. Vytvářejí své pracovní zprávy online, mají digitální podpis a mohou kdykoli a kdekoli zažádat o aktuální informace. K dispozici jsou také nástroje ke spolupráci pro online schůzky a výměnu dokumentů nebo grafických podkladů.

Pro tuto časově a nákladově úspornou digitalizaci jsou potřeba pouze šikovná a spolehlivá zařízení, která vydrží náročné podmínky na staveništích.

Digitální díky odolné a vysoce výkonné informační technologii

„Pokud jde o mobilní IT vybavení, neděláme žádné kompromisy,“ vysvětluje Katja Hasaniová, projektová manažerka ve společnosti FIBO Bau AG. „Pro naši každodenní práci potřebujeme výkonná a odolná zařízení, na která se naši zaměstnanci, když jsou v terénu, mohou na 100 % spolehnout.“ Je to proto, že pro zaměstnance na staveništi je obtížné zobrazit a zpracovat komplexní informace na malém displeji mobilního telefonu. A přitom běžné kancelářské notebooky nejsou navržené pro podmínky na stavbách a podle zkušeností FIBO Bau jsou příliš choulostivé.

Řešením jsou notebooky a tablety Panasonic TOUGHBOOK, které spolehlivě fungují po mnoho let i přes vysokou prašnost na stavbách. Vlhkost, pády nebo nárazy padajících předmětů tato zařízení jen sotva poškodí. Díky dlouhé výdrži baterie a náhradním bateriím, které může uživatel vyměnit během provozu, vydrží bez problémů i dlouhé směny. To je ve stavebnictví základní kritérium, protože často není k dispozici infrastruktura pro nabití.

Stejně důležité jsou přehledné a jasné displeje pro prohlížení podrobných plánů, a to dokonce i na přímém slunci. Přesné ovládání pomocí pera umožňuje v terénu zaznamenávat velmi detailní náčrtky, které mohou být poté okamžitě předány zpět architektovi. A konečně mají všechna zařízení Panasonic TOUGHBOOK mobilní rádiové připojení ke 4G LTE. Tímto způsobem mají zaměstnanci vždy spolehlivé spojení mezi sebou navzájem i s kanceláří. Odolný 10″ tablet TOUGHBOOK je ideálním řešením pro správce stavenišť a stavbyvedoucí. Zaprvé tam lze prohlížet a upravovat všechny informace a zadruhé mají praktické zařízení k dispozici na staveništi. K tomuto tabletu lze připojit klávesnici, například pro podrobnější dokumentaci.

14″ notebook TOUGHBOOK 55 je ideálním provedením pro projektové manažery. Robustní zařízení je vhodné pro kompletní řízení projektu, a to i pro rozsáhlejší psaní zpráv, konstrukčních specifikací a zpráv o neshodách. Díky ergonomickému designu s praktickou rukojetí je snadné nosit zařízení kamkoli s sebou.

„Zařízení TOUGHBOOK jsou šitá na míru vysokým požadavkům a zátěži na stavbách,“ říká Katja Hasaniová. „A proto je náš koncept digitalizace možný a proveditelný v praxi.“ A zároveň, pokud vezmete v úvahu dobu používání tří až čtyř let, mají tato zařízení výrazně nižší celkové provozní náklady než běžná kancelářská zařízení. Podle FIBO Bau se méně ničí. Další plus: Panasonic udržuje po mnoho let nezměněnou strukturu svých zařízení, což zjednodušuje zavádění dalších zařízení pro budoucí projektové manažery a správce stavenišť.

Fotografie k případové studii jsou ke stažení ZDE.

O skupině Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU)

PSCEU je evropskou pobočkou Panasonic System Communications Company, globální B2B divize společnosti Panasonic. Cílem PSCEU je ulehčit práci profesionálům a pomáhat firmám zvyšovat jejich efektivitu a výkonnost. Pomáhá společnostem získávat, zpracovávat a přenášet všechny druhy informací, jako jsou hlasová, textová a obrazová data. S přibližně 350 zaměstnanci, se zkušenými experty, se schopnostmi řízení globálních projektů a s rozsáhlou evropskou partnerskou sítí nabízí PSCEU bezkonkurenční výhody na daném trhu.

Naším cílem je, aby spolu technologie neviditelně spolupracovaly a společnosti se tak mohly soustředit pouze na úspěch. Věříme, že by technologie měly především fungovat bez potíží. Podniky uspějí, pokud se budou moc zaměřit pouze na své zákazníky a všechny technologie jim budou nápomocny jako jeden celek. Proto jsme odhodláni vyvíjet produkty a řešení, které jsou tak samozřejmou součástí způsobu práce našich zákazníků, že jsou téměř neviditelné. Je to jako koňská síla v pozadí, která pohání obchodní úspěch. 

Společnost PSCEU se zabývá šesti kategoriemi produktů:

• Broadcast & ProAV vám umožňuje vyprávět příběh prostřednictvím vysoce kvalitních produktů a řešení, které zajišťují hladký provoz a vynikající poměr ceny a výkonu v rámci celé řady dálkově ovládaných kamer, přepínačů, studiových kamer a ENG P2HD. Řada filmových kamer modelů VariCam a EVA1 zvládá nahrávání ve 4K a HDR (High Dynamic Range). Díky tomu jsou ideálním řešením pro kino, televizi, dokumenty a živou produkci.

• Communication Solutions nabízí nejlepší telefonní systémy, terminálová zařízení SIP a profesionální „síťové“ skenery, díky kterým se můžete soustředit na komunikaci, nikoli na připojení.

Computer Product Solutions poskytuje mobilním pracovníkům možnost pracovat kdekoli s řadou odolných notebooků Toughbook, podnikových tabletů Toughpad a elektronických systémů pro prodejní místa (EPOS). Společnost Panasonic byla v roce 2017 evropským lídrem a dosáhla tržního podílu 57 % v prodeji odolných notebooků

• Industrial Medical Vision vyrábí aplikace pro různé segmenty včetně medicíny, biologických věd, ProAV nebo průmyslu. Produktové portfolio zahrnuje kompletní kamerové systémy a OEM kamerové systémy a vy tak můžete vidět to, co je lidskému oku téměř neviditelné.

• Security Solutions staví na tradici poskytování záznamů CCTV v průkazné kvalitě. Zajišťuje nejvyšší kvalitu obrazu za všech podmínek díky využití vysoce spolehlivých kamer s pokročilou technologií a systémům pořizování obrazového záznamu. Můžete se tak cítit v bezpečí.

• Visual System Solutions nabízí nejširší řadu profesionálních displejů a projektorů a umožňuje profesionálům v oblasti audia a videa svobodně tvořit. S tržním podílem 39 % je lídrem na evropském trhu projektorů s vysokým jasem (Futuresource > 5 klm FR17, 3. čtvrtletí, mimo 4K a digitálního kina).

O společnosti Panasonic

Panasonic Corporation je světovým lídrem ve vývoji řady elektronických technologií a řešení pro zákazníky v oblasti spotřební elektroniky, zařízení pro domácnost, automobilového průmyslu a B2B. V roce 2018 společnost oslavila 100 let od svého založení. Nyní provozuje 582 dceřiných společností, 87 přidružených společností po celém světě a generuje konsolidované čisté tržby ve výši 62,5 miliard EUR za rok končící 31. března 2019. Společnost se napříč všemi divizemi snaží s použitím inovací vytvářet nové hodnoty. Díky svým technologiím chce vytvořit lepší svět a lepší život pro své zákazníky. Více o společnosti Panasonic najdete na: https://www.panasonic.com/global