Komentář AHS k výsledkům jednání vlády dne 7. 12. 2020 – otázka otevření lyžařských areálů v ČR

Asociace horských středisek samozřejmě vnímá, že zhoršená epidemická situace vládě komplikuje rozhodování o nastavení dalších opatření. Na druhou stranu nás velmi mrzí, že ze včerejšího jednání vlády bylo staženo projednání sady opatření pro provoz skiareálů v jednotlivých stupních PES a současně nebylo oznámeno datum otevření lyžařských areálů v České republice, které bylo avizováno na pátek 18. 12. 2020.

Chápeme komplikovanost aktuální situace, ale předvídatelnost je pro fungování v horských regionech naprosto zásadní. Jsme toho názoru, že podmínky provozu skiareálů mají být součástí tabulky PES tak, jak je tomu u drtivé většiny ostatních činností nebo aktivit. Legitimně tedy žádáme pouze o to, aby jednotlivá opatření v lyžařských areálech byla přijímána primárně na základě skóre PES, tedy dle vývoje epidemické situace. K urychlenému dokončení potřebné metodiky pro lyžařské areály jsou vytvořeny všechny podmínky, protože existuje základní shoda všech zainteresovaných stran. 

Současně opakovaně upozorňujeme na skutečnost, že stanovovat speciální termíny pro uzavření/otevření lyžařských středisek není z hlediska rizikovosti jejich provozu odůvodnitelné a není to ani vzhledem k nepředvídatelnosti žádoucí.  

Věříme, že rozhodnutí vlády v této věci se jen odsunulo a co nejdříve budeme mít v této záležitosti schváleny předvídatelné podmínky pro jejich provoz a také avizované datum ukončení zákazu provozu lanovek a vleků. Další posuny termínů a rozhodnutí povedou pouze k další eskalaci zmatků a nejistoty, se kterými se provozovatelé skiareálů, ubytovatelé, restauratéři a další podnikatelé v horských střediscích musí potýkat. V neposlední řadě by zveřejnění jasných podmínek uvítali i spoluobčané, kteří se chystají na návštěvu našich hor. Jsme přesvědčení, že alternativa v podobě možnosti sportování na čerstvém vzduchu může být v aktuální situaci jen prospěšná.