Češi se vybavují na pečení, cukroví bude letos domácí. Máslo zlevňuje

Praha, 11. prosince 2020 – Letošní omezení společenského života způsobuje, že si lidé doma častěji nejen vaří, ale i pečou. S blížícím se vánočním obdobím je tento trend ještě patrnější. V meziročním srovnání* evidujeme na nákupním rádci a srovnávači Zboží.cz 46% nárůst zájmu o produkty určené na pečení. Dobrou zprávou pro všechny domácí tuzemské pekaře je pak fakt, že máslo, tolik potřebné právě pro pečení, zlevňuje.

Poptávka je hlavně po domácích pekárnách. „Zájem o ně stoupl dokonce o 383 %. Plechy na pečení vykazují růst o 61 % a ostatní potřeby na pečení pak 40% nárůst zájmu nakupujících. V souvislosti s tím se vyhledávají častěji i přísady na pečení,“ říká Jan Kriegel, manažer nákupního rádce Zboží.cz.

Od máselné krize se zlevňuje. Ceny táhne Ghí

Ze základních surovin na vánoční pečení se klasicky spotřebuje zejména hodně másla. Dobrou zprávou pro české spotřebitele je, že tento produkt po vypuknutí máselné krize v roce 2018 neustále zlevňuje. „Oproti loňsku klesla akční cena másla cca o 13 % a oproti roku 2018 dokonce o 17 % na průměrných 34,50 Kč. Nákupem v akci je možné ušetřit průměrných 33 %**,“ uvádí Petr Miklík, analytik retailových cen Kupi.cz.  

Zajímavostí letoška je podle něj i to, že se zvyšuje poptávka po prémiovějších variantách surovin. „Nabídka přepuštěného másla Ghí vzrostla, a to se projevilo i na promočních aktivitách, jejichž počet několikanásobně vzrostl,“ uvádí Miklík. Nejčastěji je podle dat Kupi.cz Ghí k mání ve větším balení než klasické máslo, konkrétně 450 ml a litr. „Akční cena u těchto másel startuje na 104 Kč za 450 g. Litrové přepuštěné máslo Ghí lze koupit za přibližně 345 Kč,“ říká Miklík.

Zdroje dat: * Zboží.cz, 1. 9. – 22. 11. 2020 vs. 2019, ** Kupi.cz