Krádeže herních účtů a výher gamerů se vyplatí. Hackeři vydělali už 350 miliard dolarů

14. prosince 2020 – Každý desátý hráč počítačových her (konkrétně 12 %, což představuje 179 milionů gamerů na celém světě) má osobní zkušenost s tím, že mu někdo odcizil ID k jeho hernímu účtu nebo nasbírané výhry. Celkově už tyto škody dosáhly hodnoty 347 miliard dolarů. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Kaspersky, která hráčům PC her nabízí jednoduché tipy, jak těmto rizikům i dalším případným potížím, jež mohou souviset s hraním počítačových her, předcházet.

Průzkum pro společnost Kaspersky realizovala agentura Savanta během listopadu 2020. Jeho hlavním cílem bylo zmapovat, jak se v průběhu letošního roku vyvíjela situace v herní komunitě po celém světě. Do průzkumu se zapojilo 5 031 hráčů ze 17 zemí. Téměř pětina (19 %) připustila, že se během hraní her stala předmětem šikany či zastrašování. Tento znepokojivý trend byl nejčastější v Rusku (44 %), dále v Saúdské Arábii (27 %), Turecku (28 %) a v USA (27 %).

Mnohem horší je ale fakt, že se třetina hráčů (33 %, což je zhruba 491 milionů gamerů na celém světě) stala obětí herních podvodů. Všechny výše uvedené jevy vyvolávají téměř u třetiny gamerů (31 %) stres a úzkosti. To je velmi paradoxní, protože právě kvůli úlevě od stresu většina z nich hraje počítačové hry (uvádí to 62 % respondentů), další hledají napětí (62 %) nebo chtějí navázat skrze hraní her nová přátelství (46 %).

xx3_CZ_jpg.jpg

„Gameři by si měli s odstupem promyslet, jak se co nejlépe vyhnout šikaně, podvodníkům a hackerům. Když proti nim včas podniknou správné kroky, můžou se plně soustředit na to, aby si co nejlépe užili samotnou hru,“ říká Marina Titova, vedoucí marketingu spotřebitelských produktů společnosti Kaspersky.

Společnost Kaspersky připravila pro hráče PC her sedm doporučení, jak zajistit, aby jejich online gaming byl co nejbezpečnější:

1. Nakupujte z oficiálních zdrojů

Počítačové hry vždy nakupujte buď na osvědčených platformách, jakými jsou například Steam a GOG, nebo z oficiálních stránek vývojářů her.

2. Slevy využívejte s rozvahou

Oficiální obchody často nabízejí úžasné slevy, někdy dokonce hry zdarma. Ale mnohé nabídky, které dostanete e-mailem, můžou být podvodné – podívejte se na webové stránky vývojářů daných her, kde uvidíte, zda takovou slevu skutečně nabízejí – pokud ne, není naděje na slevu reálná.

3. Zkontrolujte si pravidla případné reklamace

Ještě, než si hru koupíte, seznamte se s pravidly, která daný obchod uplatňuje v případě, že se vám hra nelíbí nebo na vašem počítači nefunguje.

4. K nákupu přes internet používejte vyhrazenou platební kartu 

Nakupujete-li na internetu, není právě nejvhodnější používat při transakcích platební kartu, která poskytuje přístup ke všem vašim úsporám – pořiďte si debetní kartu a převeďte na ni finanční prostředky podle okamžité potřeby. I kdyby útočníci prolomili přístup k serveru, který používáte, příliš tím nezískají.

5. Používejte zabezpečené připojení

Doporučujeme, abyste se k internetovým obchodům připojovali výhradně z domova – poté, co jste si řádně zabezpečili svou domácí síť, a použili produkty k jejímu zabezpečení, jako například Kaspersky VPN Secure Connection.

6. Chraňte své účty

Chraňte své účty na serverech Steam a Battle.net i veškeré další profily na sociálních sítích, které používáte k přihlašování k herním obchodům (nejlepší je ale nepoužívat účty na sociálních sítích k přihlašování kamkoli, pokud se tomu můžete vyhnout).

7. Chraňte svá zařízení 

Ochranu potřebují i počítače, chytré telefony a tablety, které při hraní používáte. Spolehlivé řešení, jakým je například Kaspersky Security Cloud, blokuje podvodné webové stránky a malware, upozorňuje na bezpečnostní problémy a – navzdory zažitému předsudku – nenarušuje zážitek z hraní. U moderních bezpečnostních řešení můžete využít tzv. Gaming Mode (herní režim), který se automaticky aktivuje, jakmile budete hrát v režimu zobrazení na celou obrazovku.

Kompletní zprávu z průzkumu společnosti Kaspersky si můžete přečíst zde.

O průzkumu

Celosvětový průzkum hráčů počítačových her Generation Game zadala společnost Kaspersky agentuře Savanta, která jej provedla v listopadu 2020 na vzorku 5 031 respondentů ze 17 zemí. Všichni dotazovaní byli mladší 35 let s rovnoměrným zastoupením pohlaví, věku a socioekonomického  statutu. Jde o hráče, kteří se věnují svojí zálibě minimálně 5 až 10 hodin týdně. Průzkum se uskutečnil v Rusku, USA a Velké Británii (v těchto zemích vždy minimálně s 500 respondenty), dále v Argentině, Brazílii, Chile, Číně, Kolumbii, Německu, Itálii, Mexiku, Peru, Saúdské Arábii, Jihoafrické republice, Španělsku, Turecku a Spojených arabských emirátech (v každé zemi minimálně s 250 respondenty).

O společnosti Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která byla založena v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jež tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání více než 400 milionů uživatelů a pro 250 000 firemních klientů přinášíme ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější. Další informace jsou k dispozici na adrese www.kaspersky.com.