Poslední půlrok levných zásilek z Číny, blíží se daňové změny v e-commerce

Praha, 15. prosince 2020 – Od 1. července 2021 začnou v rámci Evropské unie platit nová pravidla pro e-commerce. Ty se dotknou zejména firem, které prodávají zboží lidem v EU. Jak ale upozorňuje Richard Knobloch z poradenské skupiny Grant Thornton, dojde zároveň ke zrušení osvobození od DPH při dovozu malých zásilek ze třetích zemí. I na zboží v hodnotě pár korun se tak bude muset připravovat celní deklarace a platit DPH.

„Možnost nechávat si posílat malé zásilky z Číny nebo jiných zemí mimo Evropskou unii bez nutnosti platit z objednaného zboží DPH od léta skončí,“ říká Richard Knobloch, partner poradenské skupiny Grant Thornton Czech Republic. „Konec osvobození od DPH při dovozu zásilek do hodnoty 22 EUR znamená, že na všechny zásilky se bude vztahovat celní deklarace a pro konečného spotřebitele dovezené zboží podraží o uplatněnou DPH.“

Aby byl dovoz zásilek usnadněn, budou pro ty s hodnotou do 150 EUR zavedeny dva volitelné zjednodušené zvláštní režimy jednoho správního místa a zboží nízké hodnoty. „Lidé a obecně všichni dovozci se mohou nechat v celním řízení zastupovat například přímo Českou poštou,“ doplňuje Richard Knobloch z poradenské skupiny Grant Thornton. „Cílem úpravy má být především narovnat podmínky pro unijní a zahraniční obchodníky,“ dodává.

Nová pravidla pro e-commerce se ale dotknou především firem. Například internetoví obchodníci se již nebudou muset registrovat k DPH a plnit povinnosti v každém členském státě, kde prodávají zboží, ale mohou přes domácí online portál podávat přiznání a platit DPH za plnění ve všech členských státech EU. Doposud se tato možnost vztahovala pouze na telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby.

Nově se zavádí výjimka pro malé podniky usazené pouze v jednom z členských států EU, které nepřekročí roční limit deseti tisíc EUR pro prodej zboží na dálku a poskytování služeb nepodnikatelům v rámci celé EU. Do limitu může dodavatel tato plnění zdaňovat ve státě, kde má sídlo, a fakturovat tak vždy s lokální daní – čeští obchodníci tak při využití této možnosti budou veškerá plnění fakturovat s tuzemskou DPH.