Budoucnost oční chirurgie: kamera místo oka a roboti namísto lékaře

PRAHA, 7. LEDNA 2021 – Oční chirurgie se řadí k nejrychleji se rozvíjejícím lékařským oborům. Ta česká se těší věhlasnému renomé. Jak její budoucnost vidí přední český a světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka?

Operace šedého zákalu je nejčastějším zákrokem na světě. Jen v Česku je jich provedeno ročně přes sto tisíc. Ještě před třiceti lety patřila operace k velmi náročným a poměrně bolestivým zákrokům. Používaly se nože a pacienty čekala několikadenní hospitalizace, navíc byli doživotně odkázáni k nošení velmi silných brýlí. To už je dnes minulostí. „V době, kdy jsem byl medik a chodil se dívat na oční operace, byl laser naprostou raritou. Dříve se například šedý zákal operoval tak, že se zkalená čočka vyjmula z oka, to se nechalo bez ní. Ti pacienti pak nosili velmi silné brýle – například bývalý československý prezident Gustav Husák. Lékaři pracovali s nožíky, které se používaly opakovaně. Přebrušovali a sterilizovali je po každé operaci. Dnes pracujeme s jednorázovými mikronoži, kterými vznikne řez s přesností na desetiny milimetru. Operace je bezbolestná, rychlá a bezpečná. Zlepšení vidění je patrné zpravidla velmi krátce po operaci. Zákroky se provádí ambulantně a ještě v den zákroku odchází pacient domů. Navíc lze během jednoho zákroku odstranit nejen šedý zákal, ale i dioptrie. To bylo před 30 lety nemyslitelné. Oční chirurgie je velmi dynamicky se rozvíjející obor a v posledních letech se výrazně změnila,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Česká oční chirurgie patří ve světě ke špičce. Dlouhodobě se jí daří držet krok s vývojem nejmodernějších technologií a některé metody a inovace vznikly právě u nás. „Obzvlášť v laserových operacích očních vad je Česko světovým lídrem. Česká oční chirurgie již dlouhodobě snese srovnání s oční chirurgií kdekoliv na světě. Vybavení českých očních klinik bývá špičkové a mnozí odborníci mají zahraniční renomé. Některé nové oční operace byly v posledních letech vůbec poprvé provedeny právě v Česku. Patří k nim například implantace takzvané presbyopické fakické nitrooční čočky nebo u nás byly poprvé použity nové lasery pro oční chirurgii, jako jsou CapsuLaser a femtomatrixový laser,” řekl Pavel Stodůlka.

O renomé české oční chirurgie svědčí i pravidelné návštěvy odborníků z celého světa, kteří se k nám jezdí učit nové postupy a metody. V letošním roce ale návštěv kvůli koronakrizi ubylo. „České oční kliniky pravidelně navštěvují lékaři z Velké Británie, Francie, USA, Kanady, Jordánska, Turecka, Indie, Tuniska, Belgie, Itálie, Španělska, Norska, Brazílie nebo Íránu, aby zde získali nové poznatky a předali je kolegům na svých klinikách. Samozřejmě kvůli letošním protipandemickým opatřením byl počet návštěv výrazně nižší než v předchozích letech. Částečně je nahradily online semináře pro lékaře a na nové laserové operace se dívají lékaři online téměř z celého světa. Předpokládám, že pokud se covidová pandemie nevymkne zcela kontrole, počty očních operací po celém světě výrazně neklesnou a vývoj nových technologií se nezbrzdí,” řekl Pavel Stodůlka.

Vývoj oční chirurgie stále pokračuje svižným tempem. Světové týmy vyvíjejí umělé rohovky a sítnice, díky kterým mohou znovu vidět i lidé, kteří byli několik let slepí. Odborníci navíc nevylučují, že by některé zákroky mohli v blízké budoucnosti provádět roboti. „Předpokládám, že budou k dispozici mnohem rychlejší, přesnější a sofistikovanější lasery, které nám umožní provádět ještě lepší oční chirurgii. Lasery a operační přístroje budou mít i robotické funkce, které zvýší přesnost operací. Je možné, že některé rutinní operace budou roboti provádět i nezávisle na chirurgovi,” popsal Pavel Stodůlka.

V příštích letech se očekává uplatnění genetické medicíny a kmenových buněk, které by mohly vyléčit oční onemocnění nebo úrazem poškozené tkáně oka. Umělé nitrooční čočky, které se do Česka doposud dovážely ze zahraničí, se už letos začnou vyrábět i v tuzemsku.Velkou výzvou do budoucna je vytvoření umělé nitrooční čočky, která bude umět zaostřovat na různé vzdálenosti tak, jak to umí mladá zdravá lidská čočka. Současné umělé nitrooční čočky už sice umí díky difrakční optice poskytovat vidění bez brýlí do dálky i do blízka současně, ale kvalita obrazu je zatím stále ještě nižší než u mladé lidské čočky. Umělé nitrooční čočky s pokročilou difrakční technologií a s optikou s rozšířenou hloubkou ostrosti se začnou vyrábět v Česku už počátkem roku 2021 ve Zlíně a začnou sloužit českým pacientům. Zda bude jednou možné transplantovat celé oko nebo spíše implantovat kameru, která poškozené oko nahradí, je zatím odvážná vize do hodně vzdálené budoucnosti, nicméně vzhledem k dynamickému rozvoji oboru není nereálná,” uvedl Pavel Stodůlka.

Díky rychlému rozvoji oboru mají o jeho studium mladí zájem. Očních chirurgů by tak v budoucnu měl být dostatek. „Zájem o obor oční chirurgie je poměrně velký. Obor propojuje jemnou precizní chirurgii pod mikroskopem s moderními diagnostickými postupy – což je samozřejmě pro budoucí lékaře velmi přitažlivá kombinace. Velmi pozitivním rysem je, že pacienti vidí často rychlé a zřetelné zlepšení zraku krátce po oční operaci a lékař tak může sledovat výsledek své práce,” uzavřel Pavel Stodůlka.

SOUKROMÁ OČNÍ KLINIKA GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika Gemini rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. První klinika byla otevřena ve Zlíně v roce 2003 a v současnosti provozuje klinika v České republice deset pracovišť: ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě, Vyškově, Brně, Novém Jičíně a Liberci. Jako jediná česká oční klinika otevřela pracoviště také ve Vídni. Vedle operací zbavujících pacienty potřeby nosit brýle a operací šedého zákalu se na klinikách provádějí i estetické zákroky, jako například plastika horních a dolních víček. V čele týmu operatérů stojí světově uznávaný oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR.

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR, www.lasik.cz

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně. V roce 2003 založil soukromou oční kliniku Gemini – největší soukromou oční kliniku v Česku. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky nebo implantaci presbyopické fakické čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v Česku. Vyvíjí nové lasery pro oční chirurgii, jako např. CAPSULaser. Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře a byl zvolen prezidentem AECOS – Americko–evropského kongresu oční chirurgie. V roce 2019 si Pavel Stodůlka na své konto připsal další dvě světová prvenství – jako první oční chirurg na světě provedl operaci šedého zákalu novým femtomatrixovým laserem, který jako jediný disponuje robotickým ramenem a zároveň je nejrychlejším na světě. Druhým prvenstvím byla operace, takzvaná rotace lentikuly, která sníží astigmatismus oka pacienta (nesprávné zakřivení rohovky). Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejoblíbenějších lékařů v Rakousku.