StartupJobs na svém portálu překonalo čtvrt milionu vyplněných znalostních testů. Nejoblíbenější je kritické myšlení, nejtěžší pokročilá Java

Dobře vyplněný znalostní test může hrát roli v přijímacím řízení. Data portálu StartupJobs ukazují, že 35 % uchazečů přijatých v roce 2020 mělo na svém kontě minimálně jeden úspěšně splněný test. Firmy v profilu zájemce o práci tyto výsledky vidí, takže je mohou brát v potaz. Nejraději si lidé prověřují své kritické myšlení a objektivitu, následují HTML a PHP testy. Naopak prověřovat své vědomosti v Pokročilém funkcionálním programování nebo ve Složité analýze marketingových dat se uchazečům moc nechce. Nejúspěšnější jsou pak lidé v Angličtině B1 (82% úspěšnost), pokročilá Java se naopak jeví jako nejtěžší oříšek s 26% úspěšností. Na oblibu sekce testování navazuje i nedávno spuštěné online vzdělávání, které již navštívilo přes 30 tisíc lidí, a největšímu zájmu se těší kurz digitálního marketingu pro juniory. 

“Ve StartupJobs chceme, aby komunikace mezi uchazeči o práci a firmami byla rychlá a efektivní a naše testy v tom hrají svou roli. Společnost, která hledá například PHP developera, uvidí v profilu uchazeče, který má vyplněné odpovídající znalostní testy. Úspěšné splnění těchto testů je tedy jedním střípkem při hledání práce, který může být pro získání práce nakonec tím rozhodujícím. HRista okamžitě ví, že zájemce o místo má v dané problematice určité znalosti, což mu může poskytnout výhodu oproti ostatním, kteří si test nevyplnili,” říká zakladatel a CEO StartupJobs Filip Mikschik.

Tady se testuje nejvíce

Největší zájem projevují uchazeči o test kritického myšlení a objektivity (na 25 tisíci profilech), na druhém místě je HTML pro juniory (na 20 tisíci profilech), třetí příčku pak obsadilo PHP pro juniory (s 11 tisíci lidí). Kritické myšlení je po celém světě mezi personalisty v pětici klíčových dovedností zaměstnanců, i proto se těší takové oblibě. Test měří schopnost pracovat s informacemi a daty a na jejich základě dělat rozumná rozhodnutí. Jeho výsledek něco málo napoví o racionálním kvocientu (RQ), který je odlišný od IQ. Test byl připraven ve spolupráci s Lukášem Hánou zakladatelem projektu pro rozvoj kritického myšlení krimys.cz.

Tady už tolik ne…

Není divu, že mezi trojici nejméně navštěvovaných testů patří pokročilé funkcionální programování, pokročilá analýza marketingových dat a pokročilé Nette. Všechny tyto testy ověřují velice specifické dovednosti a jsou náročné. I tyto faktory hrají roli v tom, že se jim řada zájemců vyhne, protože pro jejich pozici nejsou tyto dovednosti potřeba. Ukazuje to i úspěšnost, která je u všech testů zhruba 50 %.

Jako žralok ve vodě

Největší úspěch slaví uživatelé při vyplňování testů z angličtiny. Angličtina B1 je pro zájemce nejjednodušší (82% úspěšnost), následují ji základní a pokročilá IT angličtina, obě se 76% úspěšností. Obecně jsou uchazeči v jazykových testech velice dobří. Specifičtější dovednosti, které testovaní zvládají bez větších problému jsou například Marketingový přehled (71 %) či základní CSS (67 %).

Jako žralok na souši

Největší problémy naopak dělá zájemcům test seniorní Java (26% úspěšnost). Následuje ho pokročilé MySQL (27 %) a Advanced Java (29 %). Matematické dovednosti dokáží také spoustě lidí zamotat hlavu, úspěšnost tohoto testu je 30 %. Všechny tyto dovednosti potřebují relativně pokročilé znalosti a jsou velmi specifické. Pro úspěšné splnění těchto testů je potřeba se v problematice orientovat jako žralok ve vodě.

Více o StartupJobs

StartupJobs je česká online platforma, která se specializuje na to, aby pomohla startupům nalézt ty správné lidi. Víc než 15 tisíc lidí zde našlo svou práci snů. Není to ale jen pracovní portál, je také vstupní branou do tohoto inovativního a neustále se vyvíjejícího prostředí.