Jak zajistit bezpečnou domácí výuku

Sally Adam ze společnosti Sophos je autorkou uznávaného bezpečnostního portálu Naked Security

Mnoho žáků začalo nové pololetí spíše z domova než ve školní třídě. Pro rodiny s mladšími dětmi je domácí vzdělávání často první příležitostí, kdy děti opravdu vážně používají počítače, spíše než herní konzole. Ať už jste v domácí výuce nováčky, vracíte se k ní po prázdninové či jinak vynucené pauze nebo už v ní máte praxi, stojí za to věnovat chvilku ujištění se, že postupujete bezpečně. Pokud si nyní uděláte čas na nastavení osvědčených bezpečnostních postupů, položíte tím nejen u dětí základy bezpečného používání IT i v nadcházejících letech.

Sdílená zařízení

Mnoho žáků využívá pro přístup ke svým školním úkolům sdílené zařízení, například rodinný notebook nebo tablet, které používají i jejich sourozenci. Vytvořte proto každému z dětí v takovém zařízení jeho vlastní uživatelský účet. To vám umožní nastavit rodičovskou kontrolu, aniž by to ovlivnilo váš vlastní přístup. Vašim dětem to navíc pomůže osvojit si správné bezpečnostní návyky, například mít vlastní heslo – i když, v závislosti na jejich věku, jej možná budou muset s vámi sdílet. Jak mohou děti začít používat například počítače Apple, vám poradí podrobný průvodce Nastavení počítačů Mac pro malé děti (v AJ).

Přístup k internetu

V rámci domácí výuky poskytuje mnoho učitelů odkazy na online vzdělávací zdroje. Může se jednat o videa hostovaná na webech třetích stran, jako jsou YouTube a Vimeo, materiály hostované školou nebo zdroje na externích webech, ať už dostupné zdarma, nebo zakoupené školou. Učitelé mohou také zadávat úkoly, které vyžadují, aby studenti provedli vlastní průzkum na webu.

Všechny tyto činnosti vyžadují, aby měly děti přístup k internetu. Vaším úkolem je tedy nejen umožnit výuku, ale zároveň chránit vaše děti před nevhodnými webovými stránkami a vyhnout se obsahu pro dospělé ve výsledcích vyhledávání. Doporučujeme vám, abyste svému dítěti vytvořili uživatelský účet a poté ve vašem operačním systému aktivovali funkci rodičovské kontroly a tím omezili okruhy stránek, na které bude mít vaše dítě přístup.

Jestliže používáte Windows 10, zadejte do vyhledávání „Možnosti pro rodinu“ a pak pokračujte v nastavení rodičovské kontroly. Automaticky se tím zapne striktní režim procházení webu v prohlížeči Microsoft Edge a současně se deaktivuje funkce InPrivate na anonymní surfování. Další informace pak najdete v nápovědě od Microsoftu.

Pokud pracujete na počítači Mac, můžete postupovat několika způsoby podle toho, jakou verzi operačního systému používáte. Můžete si najít pokyny pro danou verzi na stránkách výrobce, nebo postupujte podle článku Nastavení počítačů Mac pro malé děti.

Obr. Rodičovská kontrola nad webovými stránkami, na které mají vaše děti přístup (Mac).

Antivirus, omezení přístupu nebo filtrování vyhledávání

Pro zajištění bezpečnosti vašich dětí na internetu zvažte i další tipy: 

  • Používejte některý z antivirových produktů pro domácnosti, který zahrnuje i rodičovské filtrování webu. Získáte tak kontrolu nad webovým obsahem, ke kterému mají vaše děti v počítači přístup.
  • Využijte funkce vyhledávače na ​​omezení přístupu na webové stránky pro dospělé. I když tyto filtry nejsou stoprocentně účinné, snižují pravděpodobnost, že se na obrazovce objeví nevhodné výsledky.
  • Chcete-li filtrovat výsledky Googlu, podívejte se na instrukce Filtrování explicitních výsledků pomocí Bezpečného vyhledávání poskytované Googlem.
  • Jestliže používáte Bing, použijte nápovědu Microsoftu, jak Blokovat obsah pro dospělé s funkcí SafeSearch.

Vzdělávací aplikace

Domácí výuka často vyžaduje, abyste si stáhli nové aplikace. Může jít o aplikace k určitým vzdělávacím zdrojům nebo aplikace, které vám umožní pracovat online, například upravovat digitální dokumenty nebo navštěvovat online kurzy. Ať už používáte jakoukoli aplikaci, instalujte si ji z oficiálních obchodů s aplikacemi. Na iPhonu nemáte jinou možnost než použít Apple App Store; v Androidu sice máte volnost instalovat si aplikace i z jiných zdrojů, ale doporučujeme vám používat Obchod Google Play.

Před stažením stojí za to si přečíst i názory a zkušenosti ostatních lidí s novými aplikacemi, abyste se ujistili, že aplikace neobsahují pasti, jako je fleeceware, kdy vám aplikace po „bezplatném“ zkušebním období tajně účtuje nemalé peníze. Doporučujeme ignorovat recenze a hvězdičkové hodnocení v samotných obchodech s aplikacemi. Nemůžete vědět, kdo tato hodnocení nebo recenze zanechal, nebo dokonce jestli vůbec aplikaci použil. Falešná hodnocení a oficiálně vypadající recenze z obchodů s aplikacemi je možné zakoupit online, doslova za pár korun. Hledejte recenze na nezávislých uživatelských fórech nebo v online diskusních skupinách o kybernetické bezpečnosti.

Pokud chcete vynucovat přísnou kontrolu aplikací, některé funkce rodičovské kontroly vám umožňují omezit dětem možnost používat jen konkrétní aplikace.

Obr. 3 – Rodičovská kontrola nad aplikacemi, které mohou vaše děti používat (Mac). 

Hesla

Domácí výuka je často první příležitostí, kdy musí děti spravovat svoje hesla. Pravděpodobně mají heslo pro svůj školní e-mail a online výukové zdroje, a pokud mají na sdíleném zařízení samostatný účet, budou mít heslo i k němu.

Některá hesla, například hesla pro online zdroje, která přidělila škola, budou nastavena školou a je možné, že je nebudete moci změnit. U všech hesel, která můžete aktualizovat, je však dobré změnit výchozí hesla na jiná, která budete znát jen vy nebo vaše dítě. Vytvářet těžko prolomitelná hesla mohou i samy děti, a navíc jim to dá pocit vlastnictví. Jde o skvělou příležitost seznámit je s postupem tvorby hesel: začněte slovy, která odrážejí jejich zájmy, aby byla hesla lépe zapamatovatelná, a poté společně vytvářejte hesla složitější. V závislosti na věku a schopnostech vašeho dítěte možná budete chtít začít s jednoduchými postupy a poté, až bude připraveno, přejdete ke složitějším, kombinovaným frázím. Například:

Dětská fráze >>> Jednoduché heslo >>> Složité heslo

Mám rád zmrzlinu >>> Mamradzmrzlinu >>> M^mR^d?linu!

Můj medvídek Eda >>> MujmedvidekEda >>> MuMedE1d2a

I jednoduché přístupové heslo bude pravděpodobně výrazně bezpečnější než poskytnuté výchozí heslo. S výchozími hesly nastavenými někým jiným si nikdy nemůžete být jisti, kolik dalších účtů bylo nastaveno se stejným heslem nebo kolik dalších lidí má přístup k seznamu výchozích hesel, ze kterých se vybírá. 

Nikdo nechce začít nový týden problémy s opětovným nastavováním zapomenutých hesel a je třeba počítat s tím, že děti svá hesla často zapomínají. Můžete začít používat správce hesel, ale jednodušší a pro rodiny často praktičtější přístup spočívá v zapisování hesel a jejich uchovávání na bezpečném místě, odděleném od používaného zařízení. Dřívější rady týkající se hesel často zahrnovaly pravidla jako „nikdy si nezapisujte svá hesla“, ale pokud si je zapíšete a uschováte (a samozřejmě si je nenalepíte na papírku na váš monitor!), je riziko, že někdo vnikne do vašeho domu a hesla odcizí velmi malé. Pokud máte starší děti, mohlo by jim pomoci zhlédnutí videa Jak si zvolit správné heslo (v AJ). 

Zabezpečení zařízení

Předpokladem pro bezpečné domácí studium je zabezpečené zařízení. Zkontrolujte, zda mají vaše zařízení instalovány všechny aktualizace opravy a zda je instalován kvalitní bezpečnostní software.

Kybernetické zabezpečení na podnikové úrovni (včetně filtrování webu) pro vaše počítače se systémy Windows a Mac i telefony s Androidem poskytují aplikace Sophos Home (dostupná v bezplatné i placené verzi) a Sophos Intercept X for Mobile (zdarma). Z jednoho účtu Sophos Home můžete spravovat ochranu více zařízení, což usnadňuje zabezpečení všech počítačů a telefonů ve vaší rodině.

Ochrana soukromí

Domácí vzdělávání je dobrým důvodem, proč s vašimi dětmi mluvit o digitálním soukromí. K zachování vašeho online soukromí můžete podniknout mnoho kroků, včetně:

  • Kontroly nastavení oprávnění ve vašem prohlížeči. Zkontrolujte, zda je přístup k vaší poloze, kameře, mikrofonu a oznámením nastaven na možnost „Zeptat se před přístupem“ (nebo podobnou formulaci).
  • Používání možností ochrany osobních údajů v zařízeních s iOS a Androidem. Přečtěte si Tipy na ochranu soukromí v iOS 14 a Androidu 11 – 5 hlavních věcí, které je potřeba zkontrolovat (v AJ), kde najdete praktické rady od bezpečnostních expertů společnosti Sophos.
  • Opatrnosti, když je zapnutá kamera. Když máte zapnutou kameru, pamatujte na to, co je na pozadí. Nedávejte aplikacím nebo webům přístup ke kameře, pokud to opravdu nepotřebujete, a neprozrazujte nic, co byste neměli.

Nejdůležitějším tipem, pokud jde o soukromí, je vzdělávání. Promluvte si se svými dětmi o důležitosti soukromí při sdílení osobního obsahu – co sdílejí, jak to sdílejí a s kým. Je obrovský rozdíl mezi poskytnutím odkazu na video na osobním disku učiteli a jeho nahráním na YouTube, kde jej může vidět kdokoli.

Domácí Wi-Fi

Vyplatí se věnovat několik minut kontrole, zda je vaše domácí Wi-Fi síť zabezpečená, a to jak pro ochranu vašich osobních údajů, tak pro přístup k vaší firemní síti, pokud některý z členů rodiny pracuje z domova. Jakmile má útočník oporu na jednom zařízení ve vaší síti, je pro něj mnohem snazší sledovat, co se děje v digitálním životě vaší rodiny, a proniknout do jiných zařízení, včetně vašeho osobního nebo pracovního notebooku, a odtud získat dokonce i přístup k vaší pracovní síti. Více užitečných informací najdete v nedávných bezpečnostních doporučeních pro domácí Wi-Fi (v AJ) od týmu podpory společnosti Sophos.

Buďte proaktivní

Zvládání domácího vzdělávání, vedle všeho ostatního, vyžaduje od většiny rodin velké úsilí a může být obtížné najít si čas a energii zaměřit se také na dobré zabezpečení. Pokud vám to zní povědomě (píšeme z vlastní zkušenosti), vyhraďte si o víkendu čas, kdy není nutné plnit školní úkoly. Mnoho věcí, které jsme zmínili, stačí pouze jednou nastavit.

A vzdělání je, jako vždy, klíčem k dobrému zabezpečení. Jednou z neočekávaných výhod domácího vzdělávání například je, že trávíme více času společně u jídla, což nám poskytuje perfektní příležitost, promluvit s v rámci rodiny o bezpečnosti a ochraně soukromí.