Na dark netu kvete trh s koronavirovými vakcínami

  • Nabídka koronavirových vakcín stoupla o 400 %
  • Ceny vzrostly z 250 dolarů na 500 a v některých případech i 1000 dolarů
  • Prodejci nabízí kromě jednotlivých dávek i hromadné prodeje

PRAHA – 21. ledna 2021 — Na začátku prosince informovala kyberbezpečnostní společnost Check Point o prodeji koronavirových vakcín a léků na dark netu. Cena za vakcínu se pohybovala kolem 250 dolarů. Ale samozřejmě to ještě neznamená, že vakcíny byly pravé. Prodejci také požadovali platby v bitcoinech, což minimalizuje šanci na dohledání transakce a zpochybňuje to autentičnost prodávaných léků.

Se spuštěním vakcinačních programů po celém světě došlo i k zásadnímu nárůstu nabídek a cen na dark netu. Pravděpodobně to souvisí s rostoucí poptávkou od lidí, kteří nechtějí čekat týdny nebo měsíce na očkování v rámci oficiálních vládních programů.

Check Point navázal na svůj předchozí výzkum a upozorňuje, že při hledání koronavirových vakcín na dark netu se objeví více než 340 nabídek, což představuje nárůst o 400 % oproti začátku prosince.

Prudce vzrostly také ceny vakcín. Na začátku prosince se průměrná cena pohybovala kolem 250 dolarů. Nyní jsou ceny dva až čtyřikrát vyšší a prodejci požadují 500 až 1 000 dolarů za nespecifikovanou dávku.

Než se začaly distribuovat po celém světě schválené vakcíny, viděli jsme „neznačkové“ vakcíny „vyrobené v Číně“. Jakmile začala distribuce schválených vakcín, většina prodejců nyní nabízí konkrétní „značkové“ vakcíny.

Žádná záruka

Check Point zkoušel otestovat důvěryhodnost prodejců na dark netu a objednal vakcínu od jednoho dodavatele. Kontaktní údaje a telefonní číslo výzkumníci získali z dark net fóra a kontaktovali ho pomocí komunikační aplikace Telegram. Nabídnuta byla čínská vakcína za 750 dolarů.

Platba proběhla v bitcoinech a výzkumníci poslali prodejci doručovací adresu a požádali o podrobnosti o zásilce. Po několika dnech bez odpovědi prodejce poslal zprávu, že vakcína byla odeslána na uvedenou adresu. O několik dní později byl účet dodavatele, nepřekvapivě, smazán a zásilka nedorazila. Je to samozřejmě jen jeden příklad, ale ilustruje, jak spolehlivé budou transakce na dark netu.

Několik prodejců nabízí kromě jednotlivých dávek i hromadné zásilky. Snahou je přilákat zájemce, kteří mají finance a chtějí naočkovat své rodiny a přátele, aniž by museli čekat na oficiální očkovací programy. Strach a obavy mohou vést k obcházení předpisů a prodeji na paralelním trhu.

Jeden z prodejců, se kterým Check Point komunikoval, tvrdil, že je schopen dodat 10 000 dávek, což by stačilo pro 5 000 lidí (každá vakcína musí být aplikována ve dvou dávkách s odstupem 21 dnů). Vzhledem k velikosti zásilky prodejce doporučil odeslání ve 3 – 4 různých zásilkách za celkovou cenu 30 000 dolarů. Na základě předchozích zkušeností Check Pointu s nákupem vakcíny na dark netu si můžete udělat obrázek, jak pravděpodobné je, že kupující dostane vůbec něco, natož pravé schválené vakcíny.

Pokud se něco zdá až příliš dobré, než aby to byla pravda, pak to nejspíš pravda nebude. Když se budete snažit na dark netu koupit nějakou vakcínu a léky, pak výsledkem bude nejspíš jen jediná věc: Ztenčí se vaše bankovní konto.

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.