Moldex vzkazuje vládě: zastropováním ceny poškodíte české výrobce

V souvislosti s šířením nových mutací COVID-19 vzniká potřebvyšší ochrany obyvatel minimálně na úrovni FFP2 respirátorů. Firma Moldex doporučuje vládě vyvarovat se dalších restriktivních opatření ve vztahu k prodeji respirátorů na území České republiky, což by mohlo paradoxně vést naopak poškození českých výrobců a omezení dostupnosti kvalitních respirátorů na trhu.

Firma Moldex/Metric v.o.s (dále jen Moldex) patří k výrobcům profesionálních produktů pro ochranu sluchu a dýchání včetně vysoce kvalitních a prémiových respirátorů, které používají nejen zdravotníci v první linii. Své výrobky vyváží do celé Evropské unie a oproti jiným tuzemským výrobcům není na prodeji respirátorů v České republice závislá. Přesto firma upozorňuje, že aktuální kroky vlády, která navrhuje zastropování cen těchto kvalitních respirátorů, může v konečném důsledku znamenat omezení dostupnosti respirátorů na českém trhu.

Vláda místo kvalitních českých respirátorů preferuje méně kvalitní z dovozu. Proč?

Ve svém závodě v Ústí nad Orlicí Moldex vyrábí kvalitní tvarované respirátory, které svou konstrukcí, filtračními schopnostmi a technologickou náročností výroby jsou nesrovnatelné s jednoduchými skládanými respirátory, které bohužel dlouhodobě upřednostňuje český stát. Tyto nekvalitní výrobky pochází z drtivé většiny z Číny.

„V průběhu první vlny jsme vyhověli prosbám ministerstva zdravotnictví a vlády a dodávali největší týdenní množství FFP3 respirátorů Moldex pro pracovníky v první linii. Dovoluji si tvrdit, že jsme pomohli uspět v efektivním potlačení první vlny pandemie a k nízkému procentu nakažených mezi zdravotníkyOd té doby jsme ale v žádné veřejné zakázce neuspěli. Důvodem bylo to, že všechny tyto tendry byly na pokyn ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra vypsány na méně kvalitní skládané a nedostatečně těsnící respirátory z Číny,“ vysvětluje Martin Trojan ze společnosti Moldex.

Tendry na respirátory? Preferovala se čínská cena na úkor české kvality

I přes opakované proklamace o podpoře českých výrobců ve svých tendrech nepožadovalo ani ministerstvo vnitra ani ministerstvo průmyslu a obchodu nejkvalitnější respirátory. Konkrétně se jedná například o tendr ministerstva vnitra na „Respirátory FFP2“, kde ale v Příloze 01 a technické specifikaci byly požadovány pouze certifikáty KN95 a N95 (čínská a americká norma) a nikoliv FFP2 (evropská norma).

Podobně ministerstvo průmyslu a obchodu dalo pokyn Správě státních hmotných rezerv k nákupům respirátorů na úrovni čínských a amerických norem – preferovaly se tak dovozové výrobky s co nejnižší cenou. Kdyby již tyto tendry měli šanci vyhrát čeští výrobci, nebyl by dnes jistě problém pokrýt větší část potřeb široké veřejnosti mnohem kvalitnějšími českými respirátory.

Kvůli stále platnému zastropování se nevyrábí respirátory té nejvyšší jakosti a účinnosti

V průběhu první vlny zároveň ministerstvo financí zavedlo zastropování cen respirátorů na 175 korun pro respirátory vyrobené v České republice a 350 korun pro dovozové respirátory. Toto opatření je stále v platnosti, a nejen že znevýhodnilo české výrobce kvalitních respirátorů, ale zároveň zvýhodnilo v tomto segmentu méně kvalitní výrobky konkurence vyrobené v zahraničí.

Toto opatření ministerstva financí, které je nesmyslně stále v platnosti, vedlo k tomu, že nejsme stále schopni prodávat respirátory vyšší řady AIR, včetně tvarovaných lékařských respirátorů se skládaným filtrem pro opakované použit,“ dodává Trojan.

Hrozí další diskriminace českých výrobců

Návrhy na zastropování cen respirátorů FFP2, a to na jakoukoli částku, povedou k další diskriminaci českých výrobců kvalitních tvarovaných respirátorů, a zvýhodnění nekvalitních dovozových. Tyto dovozové skládané respirátory jsou možná opatřeny filtračním materiálem odpovídající skupiny, ale v oblasti kolem nosu a brady dostatečně netěsní. Potvrzují to výsledky testů nezávislých laboratoří. Typickým důkazem netěsnícího respirátoru při každodenním nošení jsou zamlžené brýle.