Uzavření sportovišť ničí zdravé návyky populace. 70 % Čechů přibralo a necítí se fit

Praha, 25. 1. 2021 – Dosud trvající opatření, která omezují provoz sportovních zařízení, se začínají neblaze projevovat na kondici aktivně sportujících Čechů. Cítí se fyzicky i psychicky hůře a přiznávají, že stoupla i jejich váha – sportují totiž výrazně méně a jiným způsobem, než byli zvyklí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který mezi českou sportující populací provedla společnost MultiSport Benefit.

Sportující Češi se s omezujícími opatřeními snaží vyrovnávat po svém. Ačkoliv 81 % populace sportuje za běžných podmínek ve fitness centru nebo podobném zařízení, i nyní se většina sportovců snaží kompenzovat nedostatek pohybu procházkami, během či silovým tréninkem v domácím prostředí. Sportují však s nižší frekvencí a 87 % dotázaných cítí méně fit než před pandemií. Třetina dříve aktivních sportovců nyní nesportuje ani jednou týdně. 

Za běžných podmínek se polovina lidí věnovala pohybu 3-4x týdně, v současné situaci už ve stejné frekvenci sportuje pouze necelá pětina respondentů. Každý třetí člověk se dříve pravidelné pohybové aktivitě nyní navíc nevěnuje ani jednou týdně, ale např. jednou za 14 dní nebo dokonce jednou za měsíc, což s sebou nese rizika zejména pro psychickou stránku zdraví. Při delší odmlce od aktivního způsobu života slábne vůle a odvaha se znovu do sportování pustit a v aktivitě může lidem paradoxně zabránit i zhoršující se kondice. Misí MultiSportu je proto v tuto chvíli povzbuzení sportující komunity k obnově svých zdravých návyků – nejen pro hladký návrat Čechů do sportovišť, ale hlavně proto, aby se cítili lépe,“ říká Marián Škripecký, Country manager MultiSport Benefit pro Českou republiku. 

Snížená aktivita Čechů se postupně začíná projevovat na jejich tělesné schránce. 36 % dotázaných přibralo 1-2 kg, u necelé čtvrtiny respondentů se tělesná váha zvýšila o 3-5 kg. Každý desátý dotázaný přibral dokonce více než 5 kg. 

Výkyvy váhy o 1-2 kg jsou poměrně běžné a lze je přisoudit důsledkům svátečnímu hodování nebo zavodnění organismu. Vyšší přírůstky váhy však jednoznačně ukazují na nedostatečné dodržování režimu zdravého životního stylu, kde pravidelný pohyb hraje velmi významnou roli. Rychlé nárůsty tělesné hmotnosti o více než 5 kilogramů mohou mít významný negativní vliv na zdraví fyzické i psychické,“ uzavírá Škripecký. 

O společnosti MultiSport Benefit

Firma MultiSport Benefit, s.r.o., působí v ČR od roku 2010 a je dceřinou společností Benefit Systems SA. Tato mateřská společnost byla založena v roce 2001 a zaujímá vedoucí postavení na polském trhu zaměstnaneckých benefitů v oblasti sportu a relaxace. Hlavním produktem společnosti MultiSport Benefit, s.r.o., je partnerská síť zařízení, které lze navštívit s kartou MultiSport – zaměstnanecký benefit, který může zaměstnavatel pracovníkům buď plně hradit, na jeho financování se podílet, nebo si kartu zaměstnanec platí na měsíční bázi sám.

Kartu MultiSport mohou zaměstnanci využít každý den na jeden volný vstup v síti více než 2 700 sportovních a relaxačních zařízení po celém Česku a Slovensku. Na výběr zde mají přes 260 druhů aktivit. Tento benefit tedy dává svým uživatelům možnost vyzkoušet si různé aktivity a dělat zrovna to, na co mají náladu.

Karta MultiSport dnes dává více než 160 000 českým zaměstnancům příležitost, aby se cítili lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce. Díky tomu jsou zdravější, spokojenější a v práci výkonnější. Pomáhá tak se snížením fluktuace zaměstnanců a posílením loajality vůči zaměstnavateli.