Každá druhá organizací hlásí během koronavirové pandemie nárůst kybernetických útoků

PRAHA – 5. února 2021 — Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, ve spolupráci se společností Dimensional Research zveřejnil výsledky průzkumu mezi více než 600 experty na zabezpečení IT. 58 % respondentů uvedlo, že jejich organizace zaznamenala od začátku koronavirové pandemie nárůst kybernetických útoků. Hlavní výzvou na další dva roky je zabezpečení vzdálených pracovníků a zhruba polovina organizací nevěří, že se bezpečnost vrátí k předpandemickým normám.

Organizace čelí od začátku koronavirové pandemie nárůstu kyberútoků:

  • 58 % respondentů uvedlo, že jejich organizace čelí od začátku koronavirové pandemie nárůstu útoků a hrozeb. Podle 39 % zůstal objem útoků zůstal stejný.

Nový normál:

  • 50 % všech respondentů si myslí, že přístup k bezpečnosti se už nevrátí k předpandemickým normám, zatímco 29 % uvedlo, že v budoucnu naopak očekává návrat k předkovidovým standardům.

Rok 2020 přinesl změnu bezpečnostních strategií:

  • 95 % respondentů uvedlo, že se jejich strategie ve druhé polovině roku změnily, přičemž podle 67 % bylo největší změnou umožnění plošné práce na dálku. 39 % zmínilo jako největší změnu bezpečnostní vzdělávání zaměstnanců. 37 % uvedlo zlepšení zabezpečení sítě a prevenci hrozeb a stejné množství respondentů zmínilo rozšířené zabezpečení koncových bodů a mobilních zařízení. Pro 31 % bylo hlavní změnou rychlé přijetí cloudových technologií. Pouze 27 % v průběhu roku 2020 zrychlilo aktuální IT projekty, což ukazuje, že pro většinu znamenala pandemie neplánované přehodnocení obchodních modelů.

Největší bezpečnostní výzvy roku 2021:

  • 47 % respondentů uvedlo, že hlavní výzvou bude v novém roce zabezpečení zaměstnanců pracujících na dálku, 42 % pak vidí jako klíčovou výzvu ochranu před phishingem a útoky využívajícími sociální inženýrství. 41 % respondentů uvedlo zachování zabezpečeného vzdáleného přístupu a 39 % ochranu cloudových aplikací a infrastruktury.

Hlavní bezpečnostní priority na další 2 roky:

  • 61 % respondentů uvedlo, že hlavní prioritou je zabezpečení práce na dálku, 59 % zařadilo mezi největší priority zabezpečení koncových bodů a mobilních zařízení a 52 % vidí jako prioritu zabezpečení veřejných cloudů a multicloudových prostředí.

Bezpečnostní tipy společnosti Check Point:

  1. Prevence v reálném čase. Očkování je lepší než léčba a v kyberbezpečnosti je prevence klíčem k ochraně sítí, zaměstnanců a dat před útoky a hrozbami.
  2. Zabezpečte vše. Na každé části vaší sítě záleží. Organizace musí revidovat zabezpečení síťové infrastruktury, počítačů, mobilních zařízení a IoT a také procesy a dodržování shody s předpisy. Větší využití cloudu vyžaduje lepší zabezpečení, zejména u technologií, které chrání kontejnery a serverless aplikace v multi a hybridních cloudových prostředích.
  3. Konsolidace a viditelnost. Vzhledem k množství změn si organizace musí položit následující otázky: Používáme zabezpečení, které opravdu potřebujeme? Chráníme ty správné věci? Nepřehlédli jsme nějaké hluché místo? Nevyužíváme příliš mnoho jednotlivých řešení od různých výrobců? Jednotná správa a zlepšení viditelnosti rizik a hrozeb zlepší efektivitu zabezpečení.

„Průzkum ukazuje, že většina organizací neočekává v dalších 2 letech nějakou výraznou změnu bezpečnostních výzev a priorit. Zároveň roste počet kyberútoků a hrozeb, protože se hackeři snaží změny zneužít. Organizace musí odstranit všechny potenciální mezery v zabezpečení, od domácích počítačů až po datová centra. Největší výzvou pro většinu organizací bude vyřešit dopad pandemie na obchodní procesy a zajistit efektivní a bezpečný chod společnosti,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Sledujte novinky o bezpečnostním týmu Check Point Research:

Blog: https://research.checkpoint.com/ 

Twitter: https://twitter.com/_cpresearch_ 

Sledujte novinky o společnosti Check Point:
Twitter: http://www.twitter.com/checkpointsw
Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware
Blog: http://blog.checkpoint.com 
YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/check-point-software-technologies

O výzkumném týmu Check Point Research 

Check Point Research poskytuje zákazníkům společnosti Check Point Software a širší bezpečnostní komunitě detailní informace o kyberhrozbách. Výzkumný tým shromažďuje a analyzuje data o globálních kyberútocích ze sítě ThreatCloud, chrání tak před hackery a zajišťuje, že všechny produkty Check Point jsou aktualizované a mají nejnovější ochranu. Výzkumný tým se skládá z více než 100 analytiků a výzkumných pracovníků, kteří spolupracují také s dalšími bezpečnostními společnostmi, donucovacími orgány a organizacemi CERT.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com) je přední poskytovatel kyberbezpečnostních řešení pro vlády a organizace po celém světě. Chrání zákazníky před kyberútoky 5. generace prostřednictvím unikátních řešení, která nabízí bezkonkurenční úspěšnost zachycení malwaru, ransomwaru a jiných pokročilých cílených hrozeb. Check Point nabízí víceúrovňovou bezpečnostní architekturu, Infinity Total Protection s pokročilou prevencí hrozeb 5. generace, a tato kombinovaná produktová architektura chrání podnikové sítě, cloudová prostředí a mobilní zařízení. Check Point navíc poskytuje nejkomplexnější a nejintuitivnější nástroje pro správu zabezpečení. Check Point chrání více než 100 000 organizací všech velikostí.