České firmy krize teprve čeká, shánějí interim manažery

Krize související s opatřeními kvůli onemocnění Covid-19 nejvíce postihla ubytovací, restaurační, kongresový, eventový byznys a vše, co je na tyto obory navázané. Státní dotační programy drží některé postižené firmy nad vodou, ale skutečné problémy nastanou po jejich ukončení, říká interim manažer společnosti Headim Jiří Vácha.  

S vážnými problémy se nyní potýkají stovky firem. „Některé podniky stojí před rozhodnutím, zda snížit náklady na minimum a počkat, až se virus přežene, změnit obor podnikání nebo úplně skončit. Jsou ale i firmy, které chtějí zakládat nové pobočky na Slovensku, v Maďarsku nebo Polsku,“ uvedl Jiří Vácha.

Podle jeho odhadu mohou již tisíce firem v Česku využívat služeb dočasných externích ředitelů, tedy interim manažerů. Jde o projekty firemních změn, pomoci v krizových situacích, nebo náhrady za neočekávané odchody klíčových manažerů.

V Česku loni zaniklo rekordních 15 500 firem, což je o 450 víc než předloni. Skončilo zhruba 800 akciových společností a 14 700 společností s ručeným omezeným. Zároveň přírůstek nových firem byl podle společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company nejnižší od roku 2016.

Nové strategie a revitalizace firem v krizi

Na trhu je kvůli situaci s covidem v současnosti největší poptávka po marketingových, obchodních a technických ředitelích, kteří by ve firmách nově nastavili strategie oblastech technologických inovací, produktových novinek a získávání nových zákazníků. Firmy také zjišťují, jak si stojí jejich konkurence, a to nejen lokální v ČR, ale i v zahraničí.

Interim manažery si najímají zejména malé a střední firmy od dvaceti zaměstnanců a více s jasně danými majiteli, kteří usilují buď o posun v podnikání, nebo začali mít problémy a potřebují svůj byznys zachránit a revitalizovat.

Poptávka je i mezi start-upy, kterým se podařilo vyrůst. Poslední skupinou klientů jsou investoři, kteří koupili firmu a nejsou si jistí, zda je její vedení kompetentní dosáhnout nově stanovených cílů, dodává Vácha. Malý zájem je naopak u nadnárodních korporací řízených ze zahraničí. V ČR podle jeho odhadu působí kolem několika stovek interim manažerů v různých segmentech s odlišnou odborností.

Jiří Vácha (49) spoluzaložil společnost Headim zastřešující tým několika desítek interim manažerů v oblasti financí, obchodu, marketingu, lidských zdrojů, logistiky a technického řízení. Sám pracuje jako změnový, náhradový a krizový manažer. Jeho specialitou je stavba, revize a implementace změnové firemní strategie.