Přes 4 miliony Čechů mají od ledna v peněžence až několik tisíc korun navíc

Uspořené peníze je vhodné investovat do bezpečných produktů, například do stavebka

Praha 23. února 2021 – Od ledna účinné daňové reformy přinesly finanční úspory více než čtyřem milionům Čechů. Zaměstnanci si polepší díky zvýšení slevy na daňového poplatníka a zrušení superhrubé mzdy, drobní podnikatelé pak díky zavedení paušální daně. Uspořené peníze lze přitom zhodnotit mnoha způsoby. Mezi nejvýhodnější a zároveň nejbezpečnější patří investice do stavebního spoření. 

Přes čtyři miliony Čechů se od ledna radují z úspor v řádech až tisíců korun, které jim přinesla nová daňová reforma. Například při průměrné hrubé mzdě 30 tisíc korun máme nově v peněžence navíc 1 771 Kč. Ušetřené peníze můžeme využít samozřejmě jakkoliv. S ohledem na stále nejistý vývoj ekonomiky spojený s koronavirovou epidemií však odborníci radí tyto peníze, které nyní získáme „navíc“, investovat. Stavební spoření je přitom ideálním nástrojem pro zhodnocení těchto peněz, které si můžeme pravidelně každý měsíc dávat stranou. 1 771 korun uložených každý měsíc do stavebního spoření je totiž přesně částka, při které můžeme ze stavebka čerpat maximální výhody.

„Stavebko si jako jeden z mála spořicích produktů dokáže poradit i s inflací. Zhodnocení úspor významně vylepšuje státní příspěvek. Pokud spoříte měsíčně zhruba 1 700 korun, máte ročně nárok na státní příspěvek ve výši 2 000 Kč. Vklady jsou navíc úročeny vyššími sazbami než jiné spořicí produkty. Po sečtení všech těchto výhod tak stavební spoření nabízí garantované zhodnocení až okolo 3,5 % ročně,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen 

Stavební spoření je v Česku nejoblíbenějším spořicím produktem, který je sázkou na jistotu a nabízí garantovaný výnos. Celkem bylo v loňském roce uzavřeno 519 696 nových smluv o stavebním spoření (včetně zvýšení cílových částek). Ve srovnání s loňským rokem to znamená pokles o 4,7 %. Dařilo se však úvěrům. Jejich objem meziročně vzrostl o 34,9 % na 68,3 mld. Kč. Vyplývá to z údajů stavebních spořitelen, které zveřejnila ČTK.

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice. Vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a MONETA Stavební Spořitelna, a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.