MICHELIN e.Primacy

Inovativní a energeticky úsporná pneumatika ohleduplná k životnímu prostředí, určená pro vozidla se spalovacím, hybridním a elektrickým motorem 

V březnu 2021 uvádí Michelin na trh novou pneumatiku MICHELIN e.Primacy, která má nejnižší valivý odpor ve své kategorii pneumatik. Pneumatika spadá z hlediska energetické účinnosti do klasifikační třídy A a z hlediska přilnavosti na mokrém povrchu do třídy B. Jedná se o jeden z nejlepších výsledků na trhu, protože pneumatiky s třídou valivého odporu A, které mají zároveň třídu přilnavosti A nebo B, tvoří méně než 1 % pneumatik dostupných na trhu. Výsledkem extrémně nízkého valivého odporu je menší spotřeba paliva u vozidel se spalovacím motorem a delší dojezd u elektrických vozidel.

Nízký valivý odpor pneumatiky e.Primacy představuje snížení spotřeby paliva přibližně o 0,21 l / 100 km a úsporu okolo 80 eur během celé životnosti pneumatiky . Pneumatika MICHELIN e.Primacy rovněž podporuje směřování k elektromobilitě a hybridním pohonům. Výsledky jejího valivého odporu ukazují, že u elektrického vozidla s dojezdem 400 km se jeho energetická účinnost zlepší přibližně o 7 %, tedy o 30 km navíc v porovnání s jinými pneumatikami ve stejné kategorii.

MICHELIN e.Primacy bude v prodeji od března 2021 v 56 rozměrech od 15 do 20 palců. Bude ji tedy možné montovat na nejoblíbenější modely vozidel se spalovacími, hybridními i elektrickými motory – na městská vozidla, sedany i kompaktní SUV.

MICHELIN e.Primacy zajišťuje vynikající bezpečnost od prvního do posledního kilometru. I po ujetí 30 000 km úspěšně prošla evropským standardizovaným testem brzdění na mokrém povrchu, který je stanovený v nařízení EHK OSN č. 117 a který se používá v procesu homologace pneumatik.

Vysoká energetická účinnost pneumatiky MICHELIN e.Primacy bez kompromisů, stejně jako další vynikající výkony jsou možné díky použití vyspělých technologií, které vyvinuli vědci a inženýři z výzkumného a vývojového centra Skupiny Michelin v Ladoux nedaleko města Clermont-Ferrand. 

Bočnice CoolRunning

Bočnice z inovativní směsi pryže spotřebují při jízdě menší množství energie, čímž snižují spotřebu paliva a u elektrických vozidel prodlužují jejich dojezd. 

Tenké pásy

Pneumatika má tenčí pásy, které jsou ovšem stejně odolné jako pásy ve standardních pneumatikách. K výrobě nových pásů se také spotřebuje menší množství surovin. Další výhodou použití nové konstrukce je snížení valivého odporu a tím i spotřeby paliva a emisí CO2

Směs pryže Energy Passive

Technologie je založena na užití elastomerů s větší pružností ve směsi pryže. V kombinaci se speciální výplní snižují energetické ztráty a valivý odpor pneumatiky a tím se snižuje spotřeba paliva nebo elektrické energie vozidla. 

Energy AirShield 

Energy AirShield je vzduchotěsná vrstva, která snižuje energetické ztráty a tím i valivý odpor pneumatiky. 

Drážky s tvarem do U

Technologie EverGrip prokázaly svoji efektivitu u pneumatiky MICHELIN Primacy 4, která zajišťuje vynikající přilnavost na mokru od prvního do posledního kilometru. Stejný tvar drážek zaručuje efektivní odvod vody z kontaktní plochy bez ohledu na míru opotřebení pneumatiky. 

Technologie Evertread

Technologie Evertread optimalizuje kontaktní plochu pneumatiky s vozovkou a zajišťuje rovnoměrné rozložení sil při brzdění, akceleraci a zatáčení. Díky tomu se běhoun opotřebovává rovnoměrněji.

MICHELIN e.Primacy v číslech

  • 27 %: snížení valivého odporu pneumatiky MICHELIN e.Primacy v porovnání s jinými pneumatikami stejné kategorie
  • 0,21 l / 100 km: průměrné snížení spotřeby paliva
  • 80 €: úspora výdajů za palivo na vzdálenosti 35 000 km
  • 174 kg: snížení emisí CO2 za celou dobu životnosti pneumatiky pro ochranu životního prostředí
  • 7 %: zvýšení dojezdu elektrických vozidel
  • 56: počet dostupných rozměrů (od 15 do 20 palců)

MICHELIN e.Primacy je první řada pneumatik MICHELIN, při jejímž vývoji byla použita simulace dopadu produktu na životní prostředí. Inženýři společnosti Michelin použili standardizované metody hodnocení životního cyklu pneumatiky a díky těmto výpočtům zoptimalizovali celkový dopad pneumatik řady MICHELIN e.Primacy na životní prostředí, od těžby surovin přes výrobu, distribuci a užívání až po recyklaci pneumatik. 

Michelin je celosvětovým technologickým lídrem na trhu s pneumatikami. Skupina Michelin vyrábí, prodává a propaguje produkty a služby související s mobilitou – pneumatiky pro osobní i nákladní vozidla, letadla, jízdní kola, zemědělské a stavební stroje, motocykly, stejně jako průvodce, mapy, atlasy a internetové služby (ViaMichelin.com). Sídlo Skupiny je ve francouzském městě Clermont-Ferrand. Společnost zaměstnává více než 100 tisíc osob ve 170 zemích. Michelin má 68 výrobních závodů v 17 zemích.

https://www.michelin.cz/